Wojna powietrzna nad Ukrainą. Luty 2025 r.

Marcin Strembski
W lutym, podobnie jak w styczniu, liczba rosyjskich ataków utrzymywała się na niskim poziomie. O ile we wrześniu-październiku 2024 na całym froncie w Donbasie bywało ich 200–250 dziennie, to obecnie SG SZU w komunikatach dziennych wielokrotnie informował o zaledwie 50–70. W obwodzie donieckim głównym celem pozostawał Pokrowsk i jego okolice, na który przypadało od jednej czwartej do jednej trzeciej wszystkich ataków lądowych. Na innych odcinkach widać było jednak mniej zdecydowane działania rosyjskich wojsk. Posunęły się one naprzód na obszarach na południe od Pokrowska, w miejscowościach Kostiantynopil i Andrijiwka. Trwały również działania na północ od Wełykiej Nowosiłki oraz, w niewielkim stopniu, w obwodach ługańskim i charkowskim. Ruchy rosyjskich wojsk lądowych były utrudnione m.in. przez stosunkowo łagodną zimę. Ukraina odniosła natomiast sukcesy w kampanii ataków dalekiego zasięgu na rosyjską infrastrukturę energetyczną i cele na Krymie.
1 lutego
W nocy z 31 stycznia na 1 lutego SZ FR przeprowadziły zmasowany atak na Ukrainę za pomocą pocisków rakietowych dalekiego zasięgu różnych typów oraz bezzałogowców uderzeniowych. Wojska radiotechniczne SP SZU wykryły i śledziły 165 celów powietrznych, w tym siedem pocisków balistycznych Iskander-M/KN-23 wystrzelonych z wyrzutni lądowych, siedem pocisków manewrujących Iskander-K również wystrzelonych z wyrzutni lądowych, osiem pocisków manewrujących Ch-22/32 odpalonych z bombowców Tu-22M3, cztery pociski manewrujące Kalibr wystrzelone z okrętów na Morzu Czarnym, osiem pocisków manewrujących Ch-101/55SM odpalonych z bombowców Tu-95MS, 10 pocisków manewrujących Ch-59/69 i dwa pociski przeciwradarowe Ch-31P przenoszone przez samoloty lotnictwa taktycznego, a także 123 uderzeniowe Szahidy oraz ich imitatory różnego typu. Według oceny SZU zestrzelono 56 dronów różnego typu, a kolejnych 61 zniknęło z pola obserwacji środków radiotechnicznych, rozbijając się po drodze lub ulegając zakłóceniu przez środki WRE.
W wyniku rosyjskiego uderzenia porażonych zostało wiele obiektów cywilnych i infrastruktury energetycznej w obwodach zaporoskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim i kijowskim. Między innymi pocisk Ch-22 trafił w pięciopiętrowy blok mieszkalny w Połtawie, gdzie zginęło 14 osób, a 20 zostało rannych. W Charkowie w wyniku ataku drona śmierć poniosła jedna osoba. Dwoje cywilów poniosło śmierć w obwodzie sumskim. W Odessie jednym z celów dla pocisków balistycznych był Hotel Bristol, w którym, jak twierdzą rosyjskie źródła, przebywał ukraiński personel wojskowy. Ukraińcy stwierdzili jedynie, że trafiono historyczne centrum miasta, bez podania liczby zabitych i rannych. Kolejne eksplozje były słyszane w rejonie odeskiego portu.
Według naocznych świadków doszło również do wybuchów w pobliżu lotniska wojskowego w Starokonstantynowie w obwodzie chmielnickim, gdzie podobno produkowane i montowane są drony dalekiego zasięgu. Ponadto doniesienia wskazują, że celem ataku było lotnisko wojskowe w Wasylkowie w obwodzie kijowskim. W obwodzie połtawskim uderzenie było wymierzone w infrastrukturę energetyczną w okolicy Mirhorodu. Ponadto przerwy w dostawie prądu odnotowano w obwodach dniepropetrowskim, kirowohradzkim, połtawskim, sumskim i charkowskim. Według danych satelitarnych serwisu NASA FIRMS ogromne pożary wybuchły w Zakładzie Przetwarzania Gazu Jabłuniwka (niedaleko miejscowości Sencha, rejon Mirhorodu, obwód połtawski) oraz pobliskim polu gazowym Jariwka.
W ciągu całej doby lotnictwo rosyjskie przeprowadziło na froncie 40 ataków lotniczych ze zrzutem 47 kierowanych bomb szybujących (z tego w okupowanym przez Ukraińców obwodzie kurskim 19 ataków ze zrzutem 24 bomb) i użyły ponad 2000 dronów kamikaze. Wieczorem 1 lutego SP SZU poinformowały o zbombardowaniu przez samolot WKS domu opieki w mieście Sudża na terenie Rosji. Jak twierdzą Ukraińcy, w momencie ataku w budynku znajdowało się 95 starszych i przykutych do łóżka mieszkańców obwodu kurskiego. Zginęły cztery osoby, a cztery odniosły poważne obrażenia. Warto zauważyć, że siły rosyjskie atakowały już ten budynek 12 stycznia (zginęła jedna osoba), ale spowodowały jedynie niewielkie szkody w konstrukcji obiektu. Według doniesień, podczas usuwania gruzów ukraińscy ratownicy zostali zaatakowani przez rosyjskie drony. SP SZU opublikowały filmowy zapis ze zautomatyzowanego systemu kontroli Wiraż-Planszet, który ma dokumentować zrzut bomb szybujących UMPK z rosyjskiego Su-34.
Ukraińskie lotnictwo, wojska rakietowe i artyleria zaatakowały 13 rejonów koncentracji personelu i sprzętu wojskowego oraz dwa stanowiska dowodzenia. OPL zgłosiła zestrzelenie 99 rozpoznawczych i uderzeniowych BSP szczebla operacyjno-taktycznego.
SZ FR zgłosiły zniszczenie w walkach naziemnych trzech stacji WRE. OPL miała zestrzelić rakietę sytemu HIMARS i 44 BSP.
2 lutego
SZ FR przeprowadziły ogółem trzy ataki rakietowe przy użyciu trzech pocisków oraz 63 lotnicze ze zrzutem 112 bomb (z tego na obwód kurski przypadły 33 naloty i 43 bomby), a na froncie wykorzystały 2725 dronów kamikaze.
Ukraińskie wojska rakietowe i artyleria zaatakowały 18 rejonów koncentracji personelu i sprzętu, dwa systemy OPL, system WRE, skład amunicji, cztery systemy artyleryjskie i dwa stanowiska dowodzenia. Ogłoszono zniszczenie trzech elementów rosyjskich systemów OPL. Ukraińska OPL zgłosiła zestrzelenie 118 BSP.
W rejonie Pokrowska w obwodzie donieckim, podczas powrotu z zadania bojowego, zestrzelony został ukraiński samolot Su-27 (prawdopodobnie Su-27P1M numer niebieski 59). Zginął zasiadający za jego sterami kpt. Iwan Bołotow z 831. Brygady Lotnictwa Taktycznego. Strona rosyjska przypisuje to trafienie załodze myśliwca Su-30SM2, która wystrzeliła pocisk dalekiego zasięgu R-37M.
SZ FR zgłosiły zniszczenie w walkach naziemnych stacji WRE. OPL miała zestrzelić cztery bomby Hammer, siedem rakiet sytemu HIMARS i 199 BSP (w tym 124 nad terenem Rosji).
3 lutego
W nocy ukraińskie drony wywołały duży pożar w rosyjskim Zakładzie Przetwórstwa Gazu w Astrachaniu, położonym około 800 km od Ukrainy. Drugi celny atak wykonano przeciwko rafinerii w Wołgogradzie, ale brak szczegółowych informacji o skutkach, poza widoczną z daleka łuną pożaru.
SZ FR przeprowadziły 91 ataków lotniczych zrzucając 139 bomb (z tego na obwód kurski przypadło 60 nalotów i 91 bomb), a na froncie użyły 2241 dronów kamikaze.
Ukraińskie lotnictwo, wojska rakietowe i artyleria zaatakowały dziewięć rejonów koncentracji personelu i sprzętu, dwa stanowiska dowodzenia, trzy systemy artyleryjskie i dwie stacje WRE. OPL zgłosiła zestrzelenie 92 BSP.
SZ FR zgłosiły zniszczenie w walkach naziemnych sześciu stacji WRE. OPL miała zestrzelić pocisk manewrujący Neptun, rakietę sytemu HIMARS i 68 BSP.
4 lutego
Po nocnym ataku rosyjskich Szahidów wybuchły pożary w trzech prywatnych przedsiębiorstwach produkcyjnych o nieujawnionym profilu. Jeden zakład w Czerkasach gromadził w trafionych magazynach materiały przydane zarówno w budownictwie wojskowym, jak i cywilnym, co być może przyciągnęło uwagę Rosjan.
SZ FR przeprowadziły dwa ataki rakietowe z użyciem dwóch pocisków i 76 lotniczych ze zrzutem 124 bomb (z tego na obwód kurski przypadło 46 nalotów i 67 bomb), a na froncie użyły 2711 dronów kamikaze.
Ukraińskie wojska rakietowe i artyleria zaatakowały sześć rejonów koncentracji personelu i sprzętu, dwa systemy artyleryjskie i stację WRE. OPL zgłosiła zestrzelenie 99 BSP.
SZ FR zgłosiły zniszczenie w walkach naziemnych czterech stacji WRE. OPL miała zestrzelić 10 rakiet systemu HIMARS i 57 BSP.
Pełna wersja artykułu w magazynie Lotnictwo 4/2025