Otwarcie na Zachód SZ Federacji Rosyjskiej
Marcin Gawęda
Otwarcie na Zachód
SZ Federacji Rosyjskiej
(cz. 2)
Współpraca międzynarodowa jest i będzie nadal jednym z priorytetów dalszego etapu reformy Serdiukow-Makarow, mającej na celu zapewnienie Rosji silnej pozycji na arenie międzynarodowej. Oczywiście tylko pod warunkiem, że jej główne założenia będą kontynuowane przez nowego ministra obrony FR Siergieja Szojgu. Dyrektor Federalnej Służby do Spraw Współpracy Wojskowo-Technicznej (FSPTS), Alieksandr Fomin, stwierdził: „Przemysł zbrojeniowy Rosji jest ośrodkiem najbardziej nowoczesnych technologii (...) W ramach kooperacji międzynarodowej jesteśmy producentami licznych części kompletujących, w tym także przeznaczonych dla zagranicznego przemysłu lotniczego”. Jak widać sformułowanie „w ramach kooperacji międzynarodowej” ma tutaj szczególne znaczenie...
W części pierwszej artykułu (NTW 10/2012) skupiliśmy się na współpracy z firmami francuskimi, w części drugiej omówimy przede wszystkim współpracę z Włochami i Niemcami.
WSPÓŁPRACA Z WŁOCHAMI
Znakomite osobiste kontakty premierów Silvio Berlusconiego oraz Władimira Putina przekładały się w ostatnich latach także na świetne relacje włoskorosyjskie. Było to widoczne również w, rozwijających
się coraz mocniej, kontaktach dwustronnych w dziedzinie wojskowości.
Współpraca przemysłów lotniczych W listopadzie 2008 r. włoski koncern Finmeccanica (właściciel m.in. firm AgustaWestland i Alenia Aeronautica) zawarł z Rostechnologiami umowę o wspólnym wytwarzaniu lotniczych struktur kompozytowych w Rosji. Symptomatyczne, że umowę podpisano 6 listopada, w czasie włosko-rosyjskiego spotkania na szczycie Berlusconi-Miedwiediew. Zgodnie z zawartym porozumieniem, głównym realizatorem przedsięwzięcia miała być Alenia Aeronautica. Rosjanie liczą na transfer technologii wytwarzania lotniczych struktur kompozytowych, które będą mogli wykorzystać w komponentach produkowanych dla spółek Finmeccanica oraz we własnych konstrukcjach. Już wcześniej zawarto strategiczne partnerstwo między Alenią i Suchojem (obie firmy zawiązały także spółkę joint venture).
Przetarty szlak miał swoje konsekwencje w dalszym zacieśnianiu współpracy na nowym poziomie. Niedawno pojawiły się informacje o planowanej współpracy włosko-rosyjskiej w opracowaniu samolotu patrolowego oraz jednosilnikowego śmigłowca.
W czasie trwania salonu lotniczego Farnborough 2012 poinformowano o podjęciu współpracy przez firmy włoskie i rosyjskie, której celem jest wspólna budowa i modernizacja morskich samolotów patrolowych. Porozumienie zawarte zostało przez zastępcę prezesa rosyjskiej korporacji Rosoboroneksport oraz prezesów należących do włoskiego koncernu Finmeccanica firm Selex Galileo oraz Selex Elsag. Zawarty kontrakt, zdaniem analityków, stanowi logiczną kontynuację dobrych włosko-rosyjskich kontaktów wojskowo-technicznych w dziedzinie lotnictwa.
Nowy samolot patrolowy powstać ma na bazie konstrukcji rosyjskiej, która zostanie wyposażona we włoskie systemy nawigacyjne i łączności, a także w systemy identyfikacji „swój-obcy”. Nowy samolot patrolowy ma również otrzymać włoskie systemy uzbrojenia, w tym lekkie torpedy ZOP pochodzące z oferty firmy Whitehead Alenia Sistemi Subacquei. O szczegółach wyposażenia samolotu zadecyduje rynek i strona zamawiająca. O typie samolotu i jego konfiguracji zadecyduje konieczność jak najbardziej rentownego sprostania wymogom eksploatacyjnym, wysuwanym przez końcowego użytkownika – powiedział przedstawiciel Rosoboroneksportu, Wiaczesław Dawidenko. Nowy samolot patrolowy projektowany będzie z myślą o państwach trzecich. Podkreśla się, że platforma może zostać wykorzystana nie tylko stricte militarnie, ale także do zadań patrolowych pod kątem migracji ludności, obserwacji platform wiertniczych, zwalczania narkobiznesu itd. Rosyjsko-włoskie rozmowy dotyczą ponoć również modernizacji amfibii Be-200 i wyposażenia jej we włoskie systemy nawigacyjne.
10 lipca 2012 r., w czasie trwania salonu Farnborough 2012, holding Wiertalioty Rossii i Agusta-Westland podpisały list intencyjny o wspólnym projektowaniu i późniejszej produkcji w podmoskiewskich zakładach lekkiego śmigłowca jednosilnikowego o masie do 2,5 tony. Umowę podpisali Bruno Spagnolini, dyrektor generalny AgustaWestland oraz Dimitrij Pietrow, prezes Wiertalioty Rossii. Na prace projektowe przeznaczono około 100 mln euro. Prototyp ma być gotowy do 2015 roku. Już w 2010 r. obie firmy powołały spółkę joint venture – HeliVert – w celu utworzenia linii montażowej śmigłowców AW139 w Tomilino pod Moskwą.
Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 12/2012