100 lat rosyjskich sił powietrznych
Piotr Butowski
100 lat rosyjskich sił powietrznych
12 sierpnia 1912 roku rosyjskie ministerstwo spraw wojskowych wydało rozkaz numer 397, zgodnie z którym w Sztabie Generalnym utworzony został zarząd lotnictwa i aeronautyki. Dzisiaj ten dzień uznaje się za początek rosyjskich sił powietrznych. Sto lat później na lotnisku w Żukowskim pod Moskwą odbyły się wielkie pokazy lotnicze.
Pokazy trwały trzy dni. Dzień pierwszy, 10 sierpnia, był uważany za próbę generalną. Drugiego dnia odbył się pokaz dla Prezydenta Rosji Władymira Putina; publiczności było niewiele i nie dopisała też pogoda: po krótkim pokazie prezydenckim lunął deszcz. Za to trzeci dzień, 12 sierpnia, przeznaczony dla szerokiej publiczności, bardzo się udał. Na lotnisko przybyło 100 000 widzów i pogoda nie zawiodła. Pokazy w powietrzu rozpoczęły się o godzinie 11:00 przelotem grupy samolotów Su-25BM z dymami w kolorach rosyjskiej flagi, białym, niebieskim i czerwonym, i trwały bez przerwy do 18:35. Zaraz za rosyjską flagą przeleciała liczba „100” utworzona przez pięć samolotów Su-27SM3, osiem MiG-29SMT i osiem Su-25SM.
Kolejny dwugodzinny blok tworzyły występy samolotów historycznych, z których najstarszym była replika samolotu Bleriot XI z 1909 roku. Myśliwiec pierwszej wojny światowej, trójpłatowiec Fokker Dr.1 zademonstrował walkę powietrzną ze szwedzkim samolotem szkolnym Tummelisa z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Potem wystąpiły radzieckie myśliwce z okresu drugiej wojny światowej I-153, MiG-3 i Jak-9M i ich zachodni koledzy Hurricane, Mustang i Corsair. Widzowie zobaczyli w locie samolot-amfibię Catalina, bombowiec B-25 Mitchell i samolot szkolny T-6 Texan. Najmłodszym z samolotów historycznych był odrzutowiec UTI MiG-15, odrestaurowany niedawno w Rosji.
Nad lotniskiem przeleciały formacje wszystkich rodzajów lotnictwa rosyjskich sił powietrznych. Trzema trójkami przeszły ciężkie bombowce Tu-22M3, Tu-95MS i Tu-160. Formację samolotów transportowych Antonowa otwierała trójka lekkich dwupłatów An-2 (są one użytkowane przez wojska powietrzno-desantowe do szkolenia spadochroniarzy), a za nimi kolejno, od najlżejszego do najcięższego, przedefilowały samoloty An-26, An-140-100, An-12, An-22 i An-124. W kolejnej grupie samolotów transportowych i specjalnych wystąpiły L-410, Tu-134UBK, trójka ciężkich samolotów Ił-76 oraz dwa samoloty specjalnego przeznaczenia: samolot dozoru radiolokacyjnego A-50 oraz powietrzne stanowisko dowodzenia Ił-80.
Lotnictwo taktyczne było przedstawione czterema czwórkami samolotów szkolnych Jak-130, myśliwców przechwytujących MiG-31 oraz bombowców taktycznych Su-24M i Su-34. Piloci z ośrodka szkolenia w Lipiecku wykonali pokazową walkę powietrzną dwóch par myśliwców MiG-29, a później powtórzyli to samo na dwóch parach Su-27. Indywidualną akrobację na bombowcu taktycznym Su-34 pokazał dowódca ośrodka w Lipiecku gen. Aleksander Charczewskij.
Dużą grupę śmigłowców prowadził ciężki śmigłowiec transportowy Mi-26 w asyście czterech uzbrojonych wielozadaniowych śmigłowców transportowych Mi-8MTW-5. Za nimi przeleciały dwa śmigłowce bojowe Mi-35M oraz trzy śmigłowce szkolne Ansat-U. Oddzielny kilkuminutowy występ miał nowy śmigłowiec bojowy Ka-52.
Pełna wersja artykułu w magazynie Lotnictwo 10/2012