15-lecie AMZ-KUTNO
MATEUSZ J. MULTARZYŃSKI
15-lecie AMZ-KUTNO
W maju bieżącego roku, bez zbytniego rozgłosu, AMZ-KUTNO Sp. z.o.o. obchodziło jubileusz 15-lecia działania na trudnym i wymagającym rynku. Przez ten okres firma zyskała pozycję liczącego się producenta pojazdów i zabudów specjalistycznych dla rynku cywilnego, służb ratunkowych, formacji ochrony bezpieczeństwa publicznego i wojska. Szeroki zakres produkcji zakładów z Kutna obejmuje obecnie: karetki, autobusy miejskie, minibusy, pojazdy do transportu osób niepełnosprawnych, bankowozy, pojazdy wojskowe i specjalne dla Policji, Służby Więziennej, ITD, straży miejskiej, służb energetycznych i wodociągowych. Głównie trafiają one do odbiorców krajowych, ale równie ważna jest produkcja eksportowa, wynosząca od 100 do prawie 300 pojazdów rocznie przy ok. 1000 pojazdów opuszczających corocznie hale montażowe AMZ-KUTNO.
Firma rozpoczęła swoją działalność w 1999 r., w wydzierżawionej hali o powierzchni 1000 m2, obecnie wykorzystuje 100 000 m2 gruntów i hale o powierzchni prawie 14 000 m2. Firma zatrudnia dziś 300 pracowników i przez cały okres swej działalności sukcesywnie zwiększała zatrudnienie, nie redukowano go nawet w czasach kryzysu, co było możliwe dzięki dywersyfikacji produkcji i stałemu poszukiwaniu nowych rynków i rozwojowi nowych produktów, a co za tym idzie możliwości rozwojowych np. w zakresie produkcji autobusów miejskich, w tym również z napędem elektrycznym.
Szereg oryginalnych, często opatentowanych, rozwiązań konstrukcyjnych, stale prowadzone prace badawczo-rozwojowe (w tym projekty finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) i systematyczne doskonalenie zaplecza produkcyjnego pozwoliło firmie na oferowanie wyrobów na wysokim, europejskim poziomie. Jest on gwarantowany przez wdrożony system zapewniania jakości ISO 9001:2008 i AQAP 2110:2009, obejmujący proces od projektowania do obsługi serwisowej. Ponadto firma uzyskała dodatkowo certyfikat jakości według kryteriów WSK, a także certyfikat NCAGE 0671H, certyfikat ISO 14001:2004 i koncesję MSWiA dotyczącą produkcji specjalnej.
Jednym z filarów firmy jest produkcja pojazdów medycznych, bez której rozwój firmy i finansowanie inwestycji w zaplecze produkcyjne na przestrzeni lat byłby trudny, czy wręcz niemożliwy. Ich wytwarzanie rozpoczęto w 2000 roku, kiedy wyprodukowano pierwszych 50 karetek.
KARETKI I AUTOBUSY
AMZ-KUTNO jest m.in. głównym dostawcą ambulansów dla duńskiego Falcka i jego europejskich oddziałów, ma również 90% udział w szwedzkim rynku pojazdów medycznych.
Zakłady są również producentem ambulansów dla wojska, zarówno wielonoszowych, z zabudową kontenerową, bazujących na podwoziach: Honkera, SCAM SM 50 4x4 i Iveco 40E.15WM 4x4, jak i specjalistycznych – na bazie furgonów np. Mercedes-Benz Sprinter. Firma była również odpowiedzialna za wykonanie opancerzonej nadbudówki i adaptację oraz wyposażenie Rosomaków WEM dla Wojskowych Zakładów Mechanicznych z Siemianowic Śląskich, a także pojazdów ewakuacji medycznej Tumak-7 na podwoziu HMMWV M1035A2.
W 2009 roku zawarto kontrakt z niemieckim Urzędem Zamówień i Technologii Wojskowych BWB (Bundesamt für Wehrtechnik und Beschaffung), w ramach którego we wrześniu 2010 r. zrealizowano dostawę do Bundeswehry 20 samochodów medycznych w trzech wersjach: NEF (Notarzteinsatzfahrzeug), RTW (Rettungstransportwagen) i ITW (Intensivtransportwagen) (patrz NTW 1/2011).
Wszystkie pojazdy dla niemieckiej armii zostały wykonane na bazie podwozi marki Mercedes-Benz: Vito, Sprinter i Atego.
Z tą umową wiązały się nie tylko pieniądze, ale również doświadczenia zdobyte w zakresie przygotowania wymaganej dokumentacji i obsłudze tego typu kontraktów (np. nadzór i odbiór przez Government Quality Assurance Representative ze strony Bundeswehry), diametralnie różniących się od polskich standardów oraz zaistnienie marki na rynku dostawców dla armii państw NATO.
Z produkcją wiążą się także inwestycje – budowa nowej hali o powierzchni 2000 m2, dwukomorowej lakierni, wyposażenie własnej laminatorni i zakup termoformiarek do produkcji elementów z ABS-u. Nakłady na nie były niezbędne, szczególnie że bramy kutnowskiej firmy opuszcza miesięcznie ok. 100 pojazdów.
Kierownictwo spółki nie obawia się podejmowania ryzyka i wchodzenia w nowe segmenty rynkowe, nawet tak wysoce konkurencyjne jak rynek autobusów miejskich. I choć początki zwykle są trudne, zarówno ze względów technicznych, jak i wymagań formalnych stawianych w przetargach (konieczność dysponowania odpowiednim doświadczeniem w produkcji danego typu pojazdu i legitymowania się odpowiednią ilością/wartością zrealizowanych kontraktów), to dzięki konsekwencji oraz ciągłemu poszukiwaniu rynkowych nisz udaje się pozyskać nowych klientów.
W 2011 roku miała miejsce premiera 12-metrowego autobusu miejskiego AMZ City Smile 12LF. W tym roku firma podpisała swój pierwszy większy kontrakt na dostawy autobusów, który został zawarty z firmą Mobilis Kraków. Do stolicy Małopolski trafi w sumie 26 autobusów, w tym 21 CitySmile 12LF i 5 CitySmile 10 LF.
Zaawansowane są również prace nad elektrycznymi autobusami miejskimi, których pierwsze egzemplarze (CitySmile 12E) już są eksploatowane w Szwecji. Firma otrzymała również zamówienie na pierwszy w swojej historii autobus przegubowy, również z napędem elektrycznym – CitySmile 18E.
Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 9/2014