MSBS-5,56

 


Ryszard Woźniak, Mirosław Zahor


 

 

 


Karabinki podstawowe

 

systemu MSBS-5,56

 

 

 

Karabinek, jako indywidualna broń strzelecka przystosowana do naboju pośredniego, jeszcze przez długie lata pozostanie podstawowym uzbrojeniem strzeleckim w wielu armiach, w tym i w Siłach Zbrojnych RP. Dlatego jakość tego typu uzbrojenia będzie czynnikiem decydującym o możliwości skutecznego prowadzenia walki ogniowej przez polskiego żołnierza.

 

 


Obecnie Wojsko Polskie używa karabinków tzw. systemu Kałasznikowa, bazujących na karabinkach AK, które Michaił T. Kałasznikow skonstruował w byłym Związku Radzieckim w drugiej połowie lat 40. XX wieku. Są to: 7,62 mm karabinki AKM (i ich odmiany), dostosowane do 7,62 mm x 39 naboju pośredniego wz.1943 oraz 5,56 mm karabinki wz.1996 Beryl i subkarabinki wz.1996 Mini-Beryl – oba dostosowane do 5,56 mm x 45 naboju pośredniego NATO. Mimo że karabinki Beryl i Mini-Beryl (opracowane w drugiej połowie lat 90. XX w. na bazie karabinka AKM) podlegają ciągłemu udoskonalaniu, to na podstawie wyników badań, prowadzonych m.in. przez Zakład Konstrukcji Specjalnych Instytutu Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki Wojskowej Akademii Technicznej (ZKS ITU WMT WAT) z Warszawy oraz doświadczeń zebranych podczas ich eksploatacji na misjach w Iraku i Afganistanie, można stwierdzić, że osiągnęły one kres możliwości modernizacyjnych i w przyszłości będą musiały zostać zastąpione nowymi, perspektywicznymi systemami. Potwierdziły to również badania przeprowadzone w ramach projektu badawczego O TT00B 029 24 pt. „Analiza i synteza konstrukcyjno- balistyczna oraz badania dynamiczne broni strzeleckiej zbudowanej w układzie bezkolbowym”, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji ze środków na naukę w latach 2003–2006.

Mając powyższe na uwadze, z inicjatywy ZKS ITU WMT WAT i we współpracy z Fabryką Broni Łucznik-Radom Sp. z o.o. (FB Radom) z Radomia, w maju 2007 r. ZKS ITU WMT WAT złożył na IV konkurs projektów badawczych, rozwojowych ogłoszony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSzW), wniosek o finansowanie projektu pt. Opracowanie, wykonanie oraz badania konstrukcyjno- technologiczne karabinków standardowych (podstawowych) modułowego systemu broni strzeleckiej kalibru 5,56 mm dla Sił Zbrojnych RP. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez MNiSzW, Wydziałowi Mechatroniki Wojskowej Akademii Technicznej przyznano środki finansowe na jego realizację. W związku z tym, w grudniu 2007 r. ZKS ITU WMT WAT wraz z FB Radom rozpoczął realizację projektu rozwojowego nr OR00 0010 04 (finansowanego przez MNiSzW ze środków na naukę w latach 2007-2010) pod wnioskowaną nazwą. Kierownikiem projektu rozwojowego jest płk rez. dr inż. Ryszard Woźniak (kierownik ZKS ITU WMT WAT), natomiast konstruktorami wiodącymi: ze strony WAT – ppłk dr inż. Mirosław Zahor (adiunkt naukowo-dydaktyczny w ZKS ITU WMT WAT), a ze strony FB Radom – inż. Norbert Piechota (konstruktor FB Radom), który zastąpił w 2008 r. mgr. inż. Krzysztofa Kozieła. Zakończenie projektu planuje się na grudzień 2010 r. Wynikiem końcowym projektu rozwojowego OR00 0010 04 będą dwa demonstratory technologiczne karabinków standardowych (podstawowych) kalibru 5,56 mm (na standardowy w NATO nabój pośredni 5,56 mm x 45), przy czym jeden będzie zbudowany w bezkolbowym układzie konstrukcyjnym (tzw. bull-pup), a drugi – w klasycznym (kolbowym). W przypadku pozytywnych wyników badań i kontynuowania prac, demonstratory te będą prekursorami przyszłościowego, polskiego Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56).

 

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 1/2010

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter