SHOT Show 2013
Bartosz Szołucha/Equipped.pl
SHOT Show 2013
W dniach 15–18 stycznia 2013 r. odbyła się kolejna edycja amerykańskiego SHOT Show – gigantycznej imprezy, którą bez ogródek można nazwać najważniejszą w branży broni strzeleckiej. Choć nazwa Shooting, Hunting, Outdoor Trade Show od razu wskazuje grupę docelową, to już kilka lat temu SHOT stał się miejscem, w którym prezentowane są nowoczesne rozwiązania dla służb mundurowych – od broni strzeleckiej, poprzez wyposażenie indywidualne, na elektronice kończąc. W tym roku na powierzchni niemal 60 tysięcy metrów kwadratowych znalazło się ponad 1600 wystawców, głównie ze Stanów Zjednoczonych. Statystyki wskazują, że SHOT Show odwiedziło przeszło 60 000 gości.
Broń strzelecka
Najważniejszym wydarzeniem związanym z bronią strzelecką na tegorocznym SHOT Show była premiera najnowszego pistoletu maszynowego SIG MPX, reklamowanego przez producenta jako pierwsza na świecie konstrukcja strzelająca z zamka zamkniętego, ryglowanego obrotowo. To rozwiązanie, w połączeniu z zasadą działania opartą na odprowadzeniu części gazów prochowych przez boczny otwór w lufie, oddziałujących na tłok o krótkim skoku, ma zapewniać mniejszy odrzut, mniej zanieczyszczeń i wysoką niezawodność.
Nowy pistolet maszynowy rodem ze Szwajcarii został zaprojektowany jako konstrukcja modułowa, dająca się łatwo przystosować do innych kalibrów (SIG MPX będzie dostępny w kalibrze 9 mm Para, .40 S&W i .357 SIG), oraz z możliwością szybkiej zmiany łoża czy kolby. Warto zauważyć, że część manipulatorów, jak rękojeść napinania czy dźwignia bezpiecznika-przełącznika rodzaju ognia (obustronna, dla strzelców prawo- i leworęcznych) jest identyczna jak w karabinkach M4/M16, co może wskazywać na opracowanie nowego peemu pod kątem rynku amerykańskiego. Zaprezentowano cztery odmiany MPX: wariant podstawowy z lufą o długości 165 mm, wariant skrócony MPX-K ze 114-mm lufą, pozbawiony kolby MPX-P z lufą 165-mm, samopowtarzalny MPX-C z lufą 165-mm ze stałym hamulcem wylotowym i dłuższym łożem oraz wytłumiony MPX-SD. Pokrywa komory zamkowej została uformowana w szynę do mocowania akcesoriów, przedłużoną aż do końca łoża (element ten jest monolityczny, zbliżony do rozwiązania stosowanego w wielu klonach M4/M16, gdzie górna część komory zamkowej połączona jest z łożem), natomiast dodatkowe krótkie szyny zamocowane są na łożu – po bokach i na dole. Na SHOT Show zademonstrowano dwie wersje kolb – teleskopową, podobną do tej w HK MP5, która przy nieuważnym ruchu potrafiła wysunąć się całkowicie, oraz kolbą składaną na bok komory zamkowej. SIG MPX zasilany jest z półprzezroczystych magazynków z tworzywa sztucznego, o pojemności 30 nabojów. SIG zaprezentował również pistolet P227 kalibru 11,43 mm (.45 ACP) z lufą o długości 112 mm, bazujący na projekcie sprawdzonego P226, zasilany dwurzędowymi magazynkami o pojemności 10 nabojów.
Heckler&Koch po raz pierwszy pokazał najnowszy wariant karabinka automatycznego HK416 kalibru 5,56 mm, czyli podstawowego rodzaju uzbrojenia jednostek podległych US SOCOM – HK416A5 (NTW 11/2012), opracowany pod kątem poszukujących następcy karabinków FAMAS Sił Zbrojnych Republiki Francuskiej. Główną cechą wyróżniającą HK416A5 od dotychczasowych wersji są zdublowane manipulatory, pozwalające na łatwą wymianę magazynka przez strzelców prawo- i leworęcznych - przycisk zwalniania magazynka oraz dźwignia zwalniania zatrzasku zespołu ruchomego z tylnego położenia. Karabinek został wyposażony w regulator gazowy o dwóch położeniach: do strzelania w warunkach normalnych oraz do użycia z amunicją subsoniczną wykorzystywaną przy strzelaniu z tłumikami dźwięku. Zmieniona została również kolba, poprawiono kształt gniazda magazynka, aby lepiej współpracowało z magazynkami innymi niż dedykowane HK – dotyczy to głównie wszelkiej maści magazynków z tworzyw sztucznych. Zademonstrowano również HK MR762A1 Long Range Package – komercyjny karabin kalibru 7,62x51 mm NATO, oparty na konstrukcji MR762 (czyli cywilnej wersji HK417 na rynek amerykański), wyposażonej w regulowaną kolbę od karabinu HK G28, dwójnóg LaRue Tactical BRM-S oraz celownik optyczny Leupold 3-9VX-R Patrol o zmiennym powiększeniu 3-9x, ukompletowany z myślą o służbach policyjnych. Mniej spektakularną premierą był również pistolet maszynowy MP7A1, w odmianie przystosowanej wyłącznie do amunicji treningowej UTM.
Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 1-2/2013