Anatolian Eagle 12/02
Erik Bruijns, Mark de Greeuw
Ćwiczenie „Anatolian Eagle 12/02”
W samym centrum tureckiego terytorium, trzy godziny jazdy samochodem od Ankary, leży miasteczko Konya. Piętnaście kilometrów na północ od miasteczka, które jest jednym z najstarszych miast na świecie, znajduje się baza lotnicza Konya, w której stacjonuje skrzydło 3nci AJÜ (Ana Jet Üs). Skrzydło podlega pod 1. Dowództwo Sił Powietrznych, ulokowane w Eskisehir.
W 2011 roku minęła dziesiąta rocznica międzynarodowego ćwiczenia lotniczego „Anatolian Eagle”, co stanowi znaczące osiągnięcie. Pod koniec XX wieku kilka operacji militarnych w pobliżu granic Turcji, jak na przykład „Desert Storm” (1991 r.) czy „Allied Force” (1999 r.) pokazały, że siły powietrzne odgrywają decydującą rolę we współczesnych konfliktach zbrojnych. Nie zmieniło to jednak starej maksymy: nieważne, jak nowoczesne jest uzbrojenie, o wszystkim i tak decydują ludzie, którzy nim władają. Już w 1997 roku Siły Powietrzne Turcji podjęły przygotowania do udziału w ćwiczeniu „Red Flag” w amerykańskiej bazie lotniczej Nellis w Newadzie. Decyzja, by podjąć podobne ćwiczenia w Turcji została podjęta dość szybko i w 2001 roku sprawnie przygotowano zaplecze dla przeprowadzenia pierwszego ćwiczenia „Anatolian Eagle”.
Poza tym, że w bazie stacjonują cztery różne dywizjony lotnicze, nazywane po turecku Filo, Konya jest też cywilnym portem lotniczym, podobnie jak wiele innych tureckich baz. Kilka razy w roku baza przekształca się w centrum różnych kultur, kiedy lotnicy z różnych państw przylatują na ćwiczenie „Anatolian Eagle”. Ćwiczenie ma podobny charakter, jak słynne amerykańskie „Red Flag” (w Newadzie i na Alasce) i kanadyjskie ćwiczenie „Maple Flag”. Baza lotnicza Konya jest usytuowana w centrum Turcji, co czyni z niej idealną lokalizację dla sił powietrznych z Europy, Bliskiego Wschodu, a nawet z Azji, przerzut sił do niej nie odbywa się bowiem na zbyt wielką odległość. Wokół Konya jest ponad 12 000 km2 wolnej przestrzeni powietrznej, a ponadto znajdują się tu też poligony, na których można używać ostrej amunicji, dzięki czemu szkolenie może być bardzo realistyczne.
Szkolenie i doskonalenie pilotów oraz obsad stanowisk dowodzenia i personelu naziemnego jest jednym z głównych celów międzynarodowego ćwiczenia lotniczego „Anatolian Eagle”. Sprawdzian wiedzy i umiejętności wszystkich uczestników jest kluczem do podniesienia poziomu wyszkolenia, odkrywa bowiem słabe punkty i niedostatki. Prowadzi to do zmniejszenia strat w realnych działaniach, a ponadto ćwiczenie jest okazją do wymiany doświadczeń w środowisku międzynarodowym. Dlatego właśnie ćwiczenie „Anatolian Eagle” stanowi bardzo wartościowe przedsięwzięcie dla wszystkich, którzy biorą w nim udział.
Siły Powietrzne Turcji podjęły organizowanie międzynarodowego ćwiczenia lotniczego „Anatolian Eagle” w celu podniesienia poziomu wyszkolenia bojowego załóg lotniczych i personelu jednostek przeciwlotniczych w symulowanym ale bardzo realistycznym scenariuszu działań bojowych, przećwiczenia i rozwijania procedur operacyjnych działania bojowego w wielonarodowych operacjach połączonych oraz zmniejszenia strat do minimalnego poziomu i zwiększenia efektywności każdej misji, w realnych warunkach bojowych.
Pełna wersja artykułu w magazynie Lotnictwo 10/2012