Symulatory ATC w WSOSP w Dęblinie

 


Maciej Ruszuk, Dariusz Kołodziejski


 


 

Symulatory ATC

 

w WSOSP w Dęblinie

 

(cz. II)

  

 

Ośrodek Szkolenia Lotniczego Służb Ruchu Lotniczego w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie prowadzi następujące szkolenia: wstępne do licencji praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego w zakresie podstawowym, wstępne do licencji praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego w zakresie uprawnienia kontroli lotniska instrumentalnej z uprawnieniem uzupełniającym kontroli lotniska – ADI/TWR, odświeżające kompetencje kontrolerów ruchu lotniczego oraz sytuacje szczególne i niebezpieczne w ruchu lotniczym dla licencjonowanych kontrolerów ruchu lotniczego, do uzyskania świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej lotniczej (bez prawa egzaminowania).


 
 


Na kurs może zostać przyjęty kandydat, który posiada świadectwo dojrzałości lub dyplom uczelni wyższej, legitymujący się znajomością języka angielskiego na poziomie 2,2,2,2 według STANAG 6001 lub wykaże się znajomością języka angielskiego na poziomie 80% w ramach przeprowadzonego testu ECL w Studium Języków Obcych WSOSP. Jest wymagane posiadanie orzeczenia lekarskiego, dotyczącego wymagań zdrowotnych dla klasy 3. Kandydaci na kurs powinni zostać poddani testom przydatnościowym, obowiązującym przy naborze kandydatów do cywilnych służb ruchu lotniczego. Ukończenie szkolenia wstępnego do licencji praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego w zakresie podstawowym upoważnia do rozpoczęcia szkolenia w zakresie uprawnień uzupełniających. Po odbyciu przeszkolenia i pozytywnym zdaniu egzaminów końcowych słuchacze otrzymują świadectwo z oceną ukończenia szkolenia wstępnego do licencji instrumentalnej z uprawnieniem uzupełniającym kontroli lotniska (ADI/TWR) oraz zaświadczenie dla Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej, wymagane przed przystąpieniem do egzaminu z zakresu licencji praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego. Uczestnicy kursu po pozytywnym ukończeniu szkolenia otrzymują wymagane w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej zaświadczenia o odbyciu szkolenia, w zakresie odpowiadającym wymogom egzaminacyjnym na świadectwo operatora radiotelefonisty stacji lotniskowej.

Szkolenie teoretyczne
Celem szkolenia teoretycznego jest uzyskanie przez szkolonych odpowiedniego, określonego szczegółowo w przepisach licencjonowania, poziomu wiedzy lotniczej oraz przekazanie kursantom lotniczej wiedzy ogólnej i specjalistycznej, niezbędnej do przejścia do kolejnego etapu szkolenia; rozszerzenie i odświeżenie zakresu wiedzy niezbędnej kontrolerowi ruchu lotniczego; wykorzystanie w praktycznej działalności zdobytej wiedzy; zapoznanie ze zmianami w systemie ATM, związanymi z wdrażaniem programów europejskich, inicjowanych przez Unię Europejską; zapoznanie z nowymi przepisami lotniczymi i procedurami kontroli ruchu lotniczego. W trakcie szkolenia teoretycznego kursantom jest przekazywana wiedza z zakresu zagadnień wprowadzających do kursu, prawa lotniczego, zarządzania ruchem lotniczym, meteorologii, nawigacji, wiedzy o statku powietrznym, czynnika ludzkiego, sprzętu i systemów, środowiska zawodowego, sytuacji nadzwyczajnych/awaryjnych/zagrożeń, lotnisk, języka angielskiego w zastosowaniach lotniczych. Uczestnicy szkolenia są poddani egzaminowi kończącemu część teoretyczną z całości materiału w formie testu. Wynik pozytywny kwalifikuje do złożenia egzaminu ustnego przed komisją egzaminacyjną (obowiązuje zasada jednej poprawki). Ocena pozytywna z egzaminu pisemnego i ustnego, kwalifikuje do praktyki na symulatorze kontroli ruchu lotniczego, w przeciwnym wypadku szkolenie powinno zostać przerwane.


Pełna wersja artykułu w magazynie Lotnictwo 5/2010 

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter