Broń z Rock River Arms

Marek Czerwiński
Rock River Arms Incorporated (RRA) to duża amerykańska firma zajmująca się produkcją karabinów systemu Armalite, karabinów wyborowych (snajperskich), podzespołów do nich oraz broni krótkiej. Siedziba firmy znajduje się w Colona w stanie Ilinois.
Rock River Arms została założona przez braci Larsonów - Marka i Chucka. Mieli oni spore doświadczenie w branży – w latach 1981 – 1991 pracowali w Springfield Armory (Mark był szefem zespołu rusznikarzy), potem w firmie Les Baer Custom. W 1993 roku bracia Larson rozpoczęli produkcję karabinów AR – 15, na potrzeby Eagle Arms. W tym samym czasie otworzyli własne przedsiębiorstwo Tolerance Plus, w którym wytwarzali wysokiej klasy pistolety wz. 1911 A1. Nazwa firmy została potem zmieniona na Rock River Arms. W 1997 roku bracia Larson zerwali współpracę z Eagle Arms i na przełomie wieku zaczęli produkcję karabinów systemu Armalite.
Odkąd Eugene Stoner w połowie XX wieku zaprojektował i ulepszył system AR-15 wiele państw zaczęło używać tej nowoczesnej broni. Armalite otrzymał nawet przydomek „karabin Ameryki”.
W grudniu 2003 roku firma Rock River Arms wygrała przetarg na zakup co najmniej 5000 karabinów LAR-15 dla amerykańskiej rządowej agencji antynarkotykowej DEA (Drug Enforcement Administration). W konkursie brało udział 11 konstrukcji, a podczas testów balistycznych i wytrzymałościowych model firmy Rock River Arms wyprzedził wszystkich konkurentów. W rezultacie firma otrzymała pięcioletni kontrakt na dostawę broni nie tylko dla DEA, ale i dla FBI.
Jak wyglądały wszechstronne sprawdzenia tej broni? Upraszczając zagadnienie, można stwierdzić, że cały proces składał się co najmniej z dwóch części. Podobne testy zaczynają się od demontażu kilku egzemplarzy karabinów tego samego producenta, podzespoły są dowolnie mieszane, potem broń składana na nowo. Następnie każdy egzemplarz karabinu ma obowiązek bezawaryjnie podać i wystrzelić 20 naboi z magazynka. Ten tzw. test funkcjonalności jest powtarzany po każdej próbie. Broń przechodzi także test FRISBEE®, w którym jest zrzucana na beton z wysokości od 4 do 15 stóp, na sześć różnych sposobów. Dodatkowo karabin jest „gotowany” i wychładzany – wkłada się go do pudełka, a temperaturę podnosi się do 120° F (+49º C) i obniża do -20° F (-29º C). Temperatura jest utrzymywana na stałym poziomie przez godzinę, po czym broń kolejny raz przechodzi wspomniany test funkcjonalności. W dalszej kolejności odbywa próbę słonej wody i piasku.
Druga część testu obejmuje wystrzelenie 5000 pocisków. Prędkość pocisków i parametry skupienia są monitorowane i muszą pozostawać w zalecanych zakresach, przy czym nie może być zacięć i uszkodzeń części. Rock River Arms LAR-15 przeszedł wszystkie mordercze próby.
5 kwietnia 2013 roku zmarł jeden z prezesów firmy Mark Larson – miał zaledwie 50 lat. Pięć lat później firma RRA zmieniła swoje logo: czarny krzyż celowniczy i nazwa firmy w kolorach niebieskim i czerwonym zostały zastąpione siatką celowniczą, skrótem RRA oraz pełną nazwę wyłącznie w kolorze białym.
Flagowym produktem firmy są oczywiście karabiny serii LAR-15. Seria liczy osiem podstawowych modeli, z których prawie każdy może być oferowany w kilku wariantach. Stwarza to ogrom możliwości konfiguracyjnych i praktycznie każdy, nawet bardzo wymagający odbiorca jest w stanie znaleźć broń dla siebie.
Karabiny tej serii oferowane są pod naboje (komory) 5,56x45/.223 Rem., .223 Wylde, 6,8 mm Rem. SPC, .300 AAC, .350 Legend, .450 Bushmaster i .458 SOCOM. Mogą mieć lufy różnej długości i różnej masy, a oprócz wersji taktycznych mamy szereg modeli sportowych i myśliwskich.
Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 7-8/2022