CZAK: Walther PPK po polsku
Wojciech Weiler
CZAK: Walther PPK po polsku
Pistolet P-64 (pospolicie zwany Czakiem od pierwszych liter nazwisk konstruktorów) w kaburach polskich formacji mundurowych zadomowił się w drugiej połowie lat 60. ubiegłego stulecia. I choć jego służba trwa już bez mała pół wieku, to gdzieniegdzie nadal jest używany.

Pierwszym polskim powojennym pistoletem służbowym w wojsku i orga nach bezpieczeństwa publicznego by ła tetetka (STRZAŁ 12/07), produkowana seryjnie w Radomiu na radzieckiej licencji już od 1947 roku. Orużije pabiedy dobre (no, powiedzmy, że dobre…) w czasie działań wojennych nie zdawało egzaminu w czasach pokoju, a już na pewno nie nadawało się na uzbrojenie funkcjonariuszy milicji i bezpieki. Na przełomie lat 1957/58 rozpisano więc konkurs na opracowanie broni bocznej dla żołnierzy i milicjantów. Pierwotnie stworzono koncepcję rozdziału pistoletów dla armii i stróżów prawa, tworząc dwa modele – większy woj skowy (podobny do Walthera PP) i mniejszy milicyjny (zbliżony do Walthera PPK), by w końcu całość ujednolicić i skoncentrować się tylko na tym drugim. Po latach badań i tworzenia kolejnych prototypów w roku 1965 przyjęto do uzbrojenia 9 mm pistolet wzór 1964, w skrócie P-64 (STRZAŁ 12/05), który od tej pory stał się etatową bronią oficerów i podoficerów Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy resortu bezpieczeństwa wewnętrznego. W roku następnym radomska zbrojeniówka rozpoczęła trwającą 12 lat seryjną produkcję nowej konstrukcji.
Zasada działania
Mały pistolet samopowtarzalny działający na zasadzie wykorzystania energii odrzutu zamka swobodnego. Sprężyna powrotna owinięta na lufie. Mechanizm spustowy podwójnego działania, mechanizm uderzeniowy kurkowy. Zewnętrzny kurek przerzutowy napędzany owiniętą na żerdzi sprężyną uderzeniową (umieszczoną w chwycie), która pełni jednocześnie rolę sprężyny zatrzasku magazynka. Iglica ze sprężyną odbojową w trzonie zamkowym. Skrzydełkowy bezpiecznik nastawny będący jednocześnie zwalniaczem napiętego kurka. Przyrządy celownicze otwarte, osadzone na zamku. Jednorzędowy magazynek pudełkowy o pojemności 6 nabojów. Pistolet stalowy, oksydowany na czarno, okładki chwytu z tworzywa sztucznego.