Dostawy robota PIAP GRYF dla armii Korei Południowej

W lutym 2016 roku zrealizowana będzie kolejna dostawa robotów PIAP GRYF dla południowokoreańskich sił zbrojnych.
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP jest dostawcą mobilnych robotów pirotechnicznych do większości rodzajów sił zbrojnych Republiki Korei tj. marynarki wojennej, sił powietrznych i wojsk lądowych.
Realizowany obecnie kontrakt dotyczy robotów PIAP GRYF, które wykorzystywane są do rozpoznania terenu i miejsc trudno dostępnych. Za pomocą manipulatora o 5 stopniach swobody oraz funkcji zacisku szczek chwytaka, możliwe jest podejmowanie ładunków o masie do 15 kg. Koła robota mogą być łatwo zdemontowane, co zmniejsza gabaryty robota, a tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach. Dzięki zastosowanym napędom robot sprawnie pokonuje nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45°. Cechą szczególną robota jest doskonała manewrowość. Niewielka masa ułatwia transport i przenoszenie robota oraz jego modułowa konstrukcja pozwalają na szybką i łatwą zmianę dodatkowego oprzyrządowania.
Robot mobilny PIAP GRYF jest przystosowany do współpracy z różnorodnym wyposażeniem dodatkowym, takim jak m.in.: wyrzutniki pirotechniczne (np. RE 70M3 Plus – Chemring, Proparms Recoilless 12,5 mm i 20 mm), strzelba (np. Benelli), urządzenie RTG (np. Vision-X MK5), czujnik oparów materiałów wybuchowych (np. M0-2M), nawijarki ze światłowodem oraz magistrala do zdalnego odpalania ładunków wybuchowych.
Na życzenie południowokoreańskiego klienta zmodyfikowano pierwotną konstrukcję robota. „Dalekowschodni” robot PIAP GRYF został wyposażony w:
- Bank narzędzi zamontowany na bazie mobilnej. W jego skład wchodzą m.in. nożyce do przecinania przewodów elektrycznych i wybijak do szyb. Zwiększa to taktyczne możliwości użycia robota.
- Podwójny uchwyt wyrzutnika pirotechnicznego. Umożliwia on oddanie dwóch strzałów bez konieczności powrotu robota do operatora celem przeładowania.
- Wizualizację położenia manipulatora na ekranie pulpitu sterowniczego. Operator jest w stanie ocenić położenie manipulatora nawet wtedy, gdy robot znajduje się poza zasięgiem jego wzroku.
- Podgląd z czterech kamer jednocześnie na ekranie pulpitu sterowniczego. Dzięki temu rozwiązaniu operator robota ma pełny obraz przestrzeni operacyjnej.
- Nowe, szybsze silniki. Dzięki temu robot porusza się z prędkością do 10 km/h.
Informacje o PIAP:
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP to polskie centrum robotyki, automatyki i pomiarów powstałe w 1965 roku. W warszawskiej siedzibie Instytut zatrudnia ponad 300 specjalistów – połączeni w interdyscyplinarne zespoły prowadzą prace badawcze nad nowymi technologiami odpowiadającymi na zapotrzebowania polskiej gospodarki zgodnie ze światowymi trendami.
PIAP jest pierwszym i największym w kraju producentem najwyższej jakości mobilnych robotów do zastosowań specjalnych, w tym antyterrorystycznych i pirotechnicznych. Roboty pełnią służbę w kilkunastu krajach na terenie Europy, Azji i Afryki.
Klientom polskim i zagranicznym PIAP oferuje też usługi z zakresu automatyki przemysłowej, robotyzacji stanowisk i linii technologicznych, automatyzacji montażu, systemu transportu międzyoperacyjnego, ważenia i dozowania, kontroli wizyjnej, a także technologii informatycznych i kosmicznych oraz druku 3D.
PIAP każdego roku zgłasza kilkadziesiąt wniosków patentowych. Corocznie zdobywa ponad 40 prestiżowych nagród i wyróżnień w dziedzinie innowacyjności, m.in. Godło Teraz Polska, Polski Produkt Przyszłości, Defender, a ponadto nominację do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP oraz medale międzynarodowych targów innowacji w Brukseli, Chinach czy Moskwie.
PIAP działa na rzecz transferu technologii i promocji robotyki. Organizuje „Dni Robotyki” dla użytkowników robotów przemysłowych, seminarium i warsztaty „RoboScope” dla operatorów robotów mobilnych oraz popularnonaukową imprezę „Noc Robotów PIAP” dla fanów robotyki. Współorganizuje „Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON” oraz międzynarodową „Konferencję Naukowo-Techniczną AUTOMATION”.
Więcej informacji o PIAP dostępnych jest na stronie: www.piap.pl i www.antyterroryzm.com.
