Cudowna Dziewiątka z Ulm

 


Wojciech Weiler


 

 

 

Cudowna Dziewiątka z Ulm



Kiedy inni producenci broni już od dawna mieli w swej ofercie Cudowne Dziewiątki, legendarna fabryka z Ulm wciąż tkwiła przy pamiętającym hitlerowskie czasy P38. Rozświetlił on swym blaskiem pistoletowe niebo, no ale to było bardzo, bardzo dawno temu – tymczasem dla Carl Walther GmbH czas jakby się zatrzymał…



 

 


Ciągłe przedłużanie gałęzi waltherowego drzewa genealogicznego, u podstaw której znalazł się P.38 (STRZAŁ 1-2/02), przez pewien czas przynosiło rezultaty. Z czasem jednak P38, P1, P38K, P4, wreszcie P5 (stanowiący kres możliwości modernizacyjnych wiekowej konstrukcji) zaczęły tak bardzo odstawać od współczesnych broni służbowych, że przyszedł czas na nowość. Niemal pół wieku po przyjęciu P.38 do uzbrojenia, pierwszą pełnoprawną Cudowną Dziewiątką z Ulm am Donau stał się Walther P88: przeznaczony dla strzelców prawo- i leworęcznych, z dwurzędowym magazynkiem 15-nabojowym, w końcu bez wahliwego rygla, ale z mechanizmem spustowo-uderzeniowym i systemem zabezpieczeń rodem z P5. Później narodził się P88 Compact, z innym bezpiecznikiem, od starszego brata minimalnie różniący się gabarytami. I taki właśnie pistolet – w Polsce bardzo rzadki, podobnie jak pełnowymiarowy P88 – udało się nam przetestować.

Zasada działania
Pistolet samopowtarzalny o krótkim odrzucie lufy, z zamkiem ryglowanym przez przekoszenie w płaszczyźnie pionowej, za pomocą masywnej nasady części wlotowej, która wchodzi w powiększone okno wyrzutowe łusek. Ruchem lufy steruje wycięcie w jej brodzie, współpracujące z umieszczonym w szkielecie wkładem odryglowującym. Urządzenie powrotne pod lufą. Mechanizm spustowy podwójnego działania. Mechanizm uderzeniowy z przerzutowym kurkiem zewnętrznym, napędzanym sprężyną uderzeniową w chwycie broni. Iglica ze sprężyną odbojową umieszczona w trzonie zamka. Za - bezpieczenia: wielofunkcyjny bezpiecznik skrzydełkowy, samoczynna blokada iglicy, ząb wstępnego napięcia kurka. Dwurzędowy magazynek pudełkowy o pojemności 14 nabojów. Przyrządy celownicze otwarte – muszka nieruchoma, celownik regulowany w poziomie. Zamek i lufa ze stali, szkielet ze stopu lekkiego, okładziny chwytu z tworzywa sztucznego.


Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 7-8/2010

Wróć

Koszyk
Facebook
Twitter