Grupa WB


WB Group


 

 

 

 

Grupa WB

 

 

– synergia innowacyjności

 

 

 

WB Electronics, jako pierwsza firma polskiej zbrojeniówki, aby ulepszyć swoją ofertę dla Wojska Polskiego, postanowiła pozyskać specjalistyczne kompetencje i wiedzę łącząc siły z innymi podmiotami z branży, dotąd działającymi niezależnie. Z połączenia przedsiębiorstw: WB Electronics, Flytronic, Arex, Radmor i MindMade powstała Grupa WB, w której każdy podmiot ma pozytywny wpływ na działanie pozostałych, dając w ten sposób efekt biznesowej i technologicznej synergii.

 

 

Tworzenie Grupy WB formalnie rozpoczęło się w 2009 roku, kiedy to WB Electronics objęło udziały w gliwickiej firmie Flytronic Sp. z o.o. Obie firmy zaczęły ze sobą blisko współpracować już wcześniej, bo w 2008 roku. WB Electronics, które po wygraniu w 2006 roku przetargu na dostawę dla Sił Zbrojnych Republiki Węgier bezzałogowych samolotów rozpoznawczych Sofar 250, po trudnych doświadczeniach we współpracy z izraelskim dostawcą technologii lotniczych, firmą Top-I-Vision, postanowiło podjąć się budowy bezzałogowca klasy mini w oparciu o krajowy potencjał. Na partnera, zarówno biznesowego, jak i technologicznego, wybrało dobrze rokującą, ale będącą dopiero w fazie rozwoju, gliwicką firmę Flytronic.

Jak przyznaje prezes WB Electronics, Piotr Wojciechowski, czynnikiem który przesądził o nawiązaniu bliższej współpracy, było podobne postrzeganie przez szefostwa obu firm wizji tego, w jaki sposób powinny być prowadzone prace badawczo-rozwojowe: Bez wzajemnej chemii, zrozumienia i zgody co do fundamentalnych wartości, nie można budować wspólnej wizji rozwoju – podkreśla Piotr Wojciechowski.

Decyzja o formalnym połączeniu obu firm, najpierw poprzez przejęcie udziałów przez WB Electronics w spółce Flytronic, a potem poprzez dołączenie kolejnych firm i co za tym idzie budowie Grupy WB, zapadła w 2009 roku.

Jako jeden podmiot zyskaliśmy w wielu aspektach. Zarówno uzyskując efekt synergii biznesowej, ale również staliśmy się dzięki temu wiarygodniejsi dla bardzo trudnego i wymagającego klienta jakim jest na całym świecie wojsko. Zyskaliśmy także wewnętrznie. Wspólna firma to dla pracowników pewność, że pracujemy na te same cele – wyjaśnia Piotr Wojciechowski.

Kolejne trzy firmy, które w 2011 roku dołączyły do rodziny WB Electronics, stając się Grupą WB, to: Radmor, Arex oraz MindMade. Najwięcej zabiegów z racji tego, iż była to firma państwowa, nadzorowana przez Agencję Rozwoju Przemysłu, wymagało kupno Radmoru. Starania o jego przejęcie WB Electronics rozpoczęło już w 2010 roku: Od samego początku koncepcja budowania Grupy WB zakładała, że będziemy pozyskiwali kompetencję i wiedzę tylko od tych przedsiębiorstw, których profil, technologie i gama produktów uzupełniają w pozytywny sposób nasze kompetencje i wiedzę. Radmor, który jest czołową polską firmą z branży radiowej, spełniał wszystkie te warunki i dlatego podjęliśmy się wyzwania jego kupna – komentuje prezes Piotr Wojciechowski.

Zakończone z sukcesem negocjacje w sprawie nabycia udziałów w Radmorze, zmotywowały szefostwo WB Electronics do uzupełnienia składu Grupy WB o dodatkowe kompetencje. Inżynierowie z firmy Arex wnieśli wiedzę o systemach napędowych i automatyce uzbrojenia, a kryptolodzy i programiści z MindMade, tak potrzebną i poszukiwaną wiedzę o kryptografii i bezpiecznej transmisji danych. W ten sposób skrystalizowała się Grupa WB, której siłą jest synergia kompetencji jej członków.

 

WB Electron ics — filar
Firmą, która swoimi kompetencjami i potencjałem scala Grupę WB jest WB Electronics. Istnieje ona od 1997 roku. Została założona przez trzech aktywnie działających na rynku rozwiązań elektronicznych inżynierów: Piotra Wojciechowskiego, Adama Bartosiewicza i Krzysztofa Wysockiego. Pierwszym biznesowym projektem firmy był system kierowania ogniem artylerii TOPAZ. W wywiadzie dla tygodnika „Wprost”, Piotr Wojciechowski, który został prezesem zarządu WB Electronics, wyjaśnia, że pierwszy kontrakt firmy w zasadniczy sposób ukształtował wizję jej rozwoju: Ministerstwo Obrony Narodowej chciało kupić system kierowania ogniem dla artylerii. Ale zapewne na skutek niepełnego rozpoznania rynku postawiło wymagania, które wykraczały poza ówczesne możliwości techniczne. Większość firm się wystraszyła. My jednak byliśmy młodzi i wydawało nam się, że każdą przeszkodę można pokonać. Wygraliśmy. Nie mogliśmy jednak kupić gotowych rozwiązań technologicznych, bo ich nie było, a kontrakt był na tyle prestiżowy, że niewywiązanie się z niego nie wchodziło w grę. Udało nam się stworzyć system zgodny z wymaganiami. To utwierdziło nas w przekonaniu, że podstawą WB Electronics powinny być własne technologie: konkurencyjne, spełniające wymagania odbiorców i zarazem nowocześniejsze niż te produkowane przez zagraniczne firmy – opowiadał Piotr Wojciechowski.

Od początku swojego istnienia najważniejszym klientem dla WB Electronics jest Wojsko Polskie. Firma dostarcza mu innowacyjne rozwiązania zapewniające wsparcie i automatyzację procesu dowodzenia poprzez wprowadzanie technologii informatycznych oraz wyposażenie elektroniczne i sprzęt łączności. Koncentracja na polskim odbiorcy nie oznacza, że WB Electronics nie działa również aktywnie na arenie międzynarodowej. Działa i to bardzo skutecznie, oferując siłom zbrojnym na całym świecie sprawdzone i dopracowane we współpracy z polskim odbiorcą produkty teleinformatyczne, systemy bezzałogowe, systemy dowodzenia i łączności a także proponując integrację szerokiej gamy platform – m.in. bojowych, rozpoznawczych, inżynieryjnych i specjalistycznych.

 

 

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 09/2013

Wróć

Koszyk
Facebook
Twitter