Grupa WB – podsumowanie 2024 roku

Grupa WB – podsumowanie 2024 roku

Tomasz Kwasek

 

Grupa WB podsumowała rok 2024, w którym w sektorze wojskowym zrealizowano lub rozpoczęto realizację kilku istotnych dla Sił Zbrojnych RP i odbiorców zagranicznych umów. Firma, która w niektórych segmentach ma już ugruntowaną, a wręcz dominującą pozycję na krajowym rynku, zainicjowała w br. nowe projekty, z których najważniejsze wydają się: budowa nowej fabryki amunicji rakietowej w Polsce, a także rozwój produktów w domenie kosmicznej. Oczywiście, jako jeden z kluczowych europejskich producentów bezzałogowych systemów powietrznych, Grupa WB intensywnie rozwija i ten segment rynku.

Nowe kompetencje, czyli amunicja rakietowa

W październiku ub.r. prezes Grupy WB Piotr Wojciechowski w imieniu spółki WB Electronics S.A., na mocy zawartego wcześniej porozumienia, podpisał z koreańskim Hanwha Aerospace umowę wykonawczą, obejmującą szczegółowe ustalenia dotyczące utworzenia i funkcjonowania nowej spółki joint venture. Zadaniem nowego podmiotu ma być wspólny rozwój i produkcja pocisków rakietowych CGR-080 kal. 239 mm na terenie Polski. Amunicja będzie przeznaczona do wyrzutni rakietowych K239 Homar-K używanych przez Siły Zbrojne RP. Tym samym doprecyzowano szczegóły utworzenia i działania na terenie Polski podmiotu joint venture produkującego amunicję rakietową. W ramach zamówienia w programie Homar-K zapewniono dostawy kilkunastu tysięcy sztuk amunicji rakietowej z Korei w latach 2023–2029. Po tym czasie pociski rakietowe CGR-080 dla polskich wyrzutni mają być dostarczane z krajowej wytwórni, która powstanie w ramach właśnie spółki joint venture. Jak poinformował na spotkaniu prasowym prezes Wojciechowski, umowa wykonawcza w tym zakresie jest realizowana zgodnie z dość napiętym harmonogramem działań. Realizacja projektu zakładu amunicyjnego jest przewidziana na kilka najbliższych lat, a pierwsze pociski rakietowe z tej lokalizacji mają być dostarczone polskiemu wojsku w 2029 roku. Tak szybkie tempo pierwszych dostaw jest, zdaniem prezesa Wojciechowskiego, dowodem zaufania zarówno partnera koreańskiego, jak i polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, które ma jak najlepsze doświadczenia z wieloletniej współpracy z Grupą WB.

Warto przypomnieć, że zgodnie z zapisami kontraktów na zakup systemów rakietowych Homar-K koreański dostawca zobowiązał się do transferu technologii pocisków kal. 239 mm do Polski. W ramach ustanowionego joint venture powstanie Centrum Produkcji Pocisków Rakietowych. Zakład produkcji amunicji ma zostać zbudowany w południowo-zachodniej Polsce – trwają rozmowy z kilkoma samorządami lokalnymi w sprawie jego lokalizacji. Podjęto również działania formalnoprawne związane z uzyskaniem konkretnych pozwoleń i zgód w zakresie wymaganym do rozpoczęcia produkcji. Efektem tych działań ma być utworzenie w Polsce potencjału produkcyjnego w obszarze amunicji rakietowej, ale także bazy badawczo-rozwojowej dla rozwoju rakiet o większej donośności – przeznaczonych nie tylko na rynek polski.

Force Protection dla artylerii

W grudniu ub.r. Agencja Uzbrojenia podpisała z Grupą WB – reprezentowaną przez spółkę wiodącą WB Electronics S.A. – umowę na dostawę systemów Force Protection do prowadzenia powietrznego rozpoznania i osłony powietrznej rejonu działań dywizjonów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar-K oraz dokompletowanie pojazdów dywizjonowych modułów ogniowych. Zgodnie z umową dostawa obejmie 12 systemów Force Protection (liczba zakontraktowanych systemów odpowiada liczbie dywizjonów rakiet Homar-K zamówionych w pierwszej transzy), służących do rozpoznawania i osłony powietrznej rejonów działań wyrzutni rakietowych. W skład systemu wchodzą komplety bezzałogowych systemów powietrznych, łącznie kilkaset BSP typów FlyEye i X-Fronter, a także systemy rozpoznania radioelektronicznego FP-Spectre.

Elementem umowy jest także dokompletowanie pojazdów dywizjonów w systemy teleinformatyczne oraz radiostacje pojazdowe i osobiste (m.in. rodziny Perad) wraz z rozwiązaniami zwiększającymi zasięg łączności, a także dostawy specjalistycznego sprzętu i oprogramowania artyleryjskiego, np. uniwersalnych kalkulatorów artyleryjskich Ukart-2. Dowodzenie i łączność w ramach zestawów Force Protection ma zapewnić system Topaz. Elementy systemów Force Protection będą zabudowane na wyrzutniach i innych wozach dywizjonu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar-K, specjalistycznych pojazdach terenowych 4×4 oraz na pojazdach towarzyszących. Umowa obejmuje również pakiet szkoleniowy i logistyczny. Dostawy systemów mają zostać zrealizowane w latach 2025–2028.

Gladius, czyli oczy, uszy i kły polskiej artylerii

Również w grudniu ub.r. nastąpiło dokompletowanie pierwszego dostarczonego wojsku przez Grupę WB modułu rozpoznawczo-uderzeniowego Gladius do wyposażenia pełnej baterii (bateryjnego modułu ogniowego). Przekazano między innymi:

  • rozpoznawcze BSP typu FT-5 w wersji SAR i ELINT, które pomyślnie przeszły testy w listopadzie ub.r.;
  • wozy-wyrzutnie na terenowych pojazdach taktycznych 4×4;
  • wóz dowodzenia baterii (kontenerowy) na terenowym pojeździe ciężarowym 6×6;
  • wozy dowodzenia plutonu i sekcji na terenowych pojazdach taktycznych 4×4;
  • mobilną stację analiz (kontenerową) na terenowym pojeździe ciężarowym 6×6;
  • system dowodzenia Topaz w konfiguracji dla bmo Gladius.

Obecne ukompletowanie standardowego bmo Gladius, złożonego z plutonu BSP i dwóch plutonów BSP-U, obejmuje zatem: wóz dowodzenia dowódcy bmo, mobilną stację analiz, pięć wozów dowodzenia dowódców plutonów i sekcji, 11 wozów-wyrzutni, siedem wozów amunicyjnych, wóz obsługi technicznej i inne pojazdy oraz zapas bezzałogowców. Zadania rozpoznawcze wykonują BSP FT-5, a do rażenia celów są przeznaczone BSP-U. Te drugie mogą być również przeznaczone w określonych przypadkach do prowadzenia obserwacji i rozpoznania celów – tym samym można napisać, że system Gladius jest uniwersalny, ponieważ zarówno pluton BSP, jak i plutony BSP-U mogą wykonywać zadania rozpoznawcze.

Warto dodać, że po otrzymaniu nowych BSP FT-5 w wersji z radarem SAR oraz do ELINT (Electronic Intelligence) Wojska Rakietowe i Artylerii otrzymały nowe zdolności w zakresie rozpoznania celów w każdych warunkach atmosferycznych, w dzień i w nocy. Użycie sensorów rożnego rodzaju pozwala na wykrywanie i śledzenie celów w różnych warunkach, a integracja z powszechnie używanym również w innych pododdziałach naszej artylerii systemem Topaz pozwala na bezpośredni przesył danych obrazowych i radarowych oraz ich analizę pod kątem wykonywania zadań ogniowych. Jak podkreślili przedstawiciele Grupy WB, radar SAR dla BSP FT-5 został zbudowany w Polsce i jest systemem dedykowanym dla tego płatowca (zintegrowanym z konstrukcją bezzałogowca). Zastosowanie sensora tego rodzaju umożliwia m.in. obrazowanie powierzchni ziemi i obiektów znajdujących się na niej niezależnie od pory dnia czy nocy oraz w warunkach ograniczonej widoczności optycznej, takich jak mgła czy zachmurzenie. Wykorzystanie radaru SAR pozwala na widzialność przez tkaniny, w tym zestawy maskujące, co umożliwia stwierdzenie, czy wykryty obiekt nie jest np. atrapą.

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 1/2025

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter