Koncern Hanwha na MSPO 2024
Tomasz Kwasek
Tegoroczny kielecki salon był okazją do prezentacji propozycji południowokoreańskich spółek Hanwha Aerospace, Hanwha Ocean i Hanwha Systems. Wojskowa produkcja tych przedsiębiorstw jest kojarzona w naszym kraju z systemami artylerii rakietowej K239 Chunmoo i lufowej K9 Thunder, które wchodzą do uzbrojenia Sił Zbrojnych RP, ale na MSPO wszystkie trzy firmy prezentowały nie tylko wdrożone, ale i perspektywiczne rozwiązania, zarówno w domenie lądowej, jak i morskiej.
Domena lądowa
Wyrzutnie rakietowego systemu artyleryjskiego K239 Chunmoo są już w uzbrojeniu polskich Wojsk Rakietowych i Artylerii i były prezentowane na żywo, warto jednak przybliżyć aktualny stan zaawansowania programu zakupów tych systemów. W listopadzie 2022 i kwietniu 2024 roku zamówiono w ramach dwóch umów wykonawczych z Hanwha Aerospace łącznie 290 wyrzutni K239 w wersji spolonizowanej na podwoziach samochodów ciężarowo-terenowych Jelcz w wersji P882.57 TS T45 K-MLRS. System kontroli strzelania oraz sterowania wyrzutnią Chunmoo firmy Hanwha jest integrowany z polskim zautomatyzowanym zestawem kierowania ogniem (ZZKO) Topaz i krajowymi środkami łączności, a co za tym idzie wpięty w szerszy system dowodzenia pododdziałami artylerii i rakietowymi Sił Zbrojnych RP. Taką samą konfigurację wyposażenia mają pojazdy do transportu i przeładunku pakietów z rakietami dla Chunmoo. Z łącznej liczby 290 modułów, 230 powstanie w Korei, a 60 w Polsce, w Hucie Stalowa Wola, ponieważ w ramach drugiej umowy wykonawczej Hanwha Aerospace zobowiązała się do transferu technologii ich produkcji do Polski. Wraz z modułami wyrzutni zamówiono łącznie co najmniej kilkanaście tysięcy (szczegółowe liczby są niejawne) kierowanych pocisków rakietowych CGR-080 kal. 239 mm i kierowanych rakiet balistycznych CTM-290 kal. 600 mm oraz zapewniono wsparcie techniczne producenta. Dostawy skompletowanych wyrzutni oraz pocisków do nich zamówionych w ramach obu umów są i mają być realizowane w latach 2023–2029.
W przygotowaniu znajduje się trzecia umowa wykonawcza, która ma przewidywać transfer technologii produkcji rakiet CGR-080 umożliwiający ich wytwarzanie w Polsce. W tym kontekście warto wspomnieć o pociskach kal. 122 mm, które są już produkowane i rozwijane w naszym kraju. W ramach drugiej umowy wykonawczej Hanwha Aerospace zobowiązała się do opracowania, w ramach współpracy polsko-koreańskiej, modułu do wyrzutni K239, który mógłby być ładowany tymi pociskami w liczbie 18–20 na jeden pakiet (w obu modułach wyrzutni lub w wariancie mieszanym). Rakiety kal. 122 mm mają mniejszy zasięg i głowicę bojową od pocisków obecnie stosowanych, ale po pierwsze są tańsze, co może mieć znaczenie w przypadku ćwiczeń i szkoleń, a po drugie w niektórych przypadkach taktycznych będzie uzasadnione użycie pocisków o mniejszym zasięgu minimalnym.
Poza wspomnianymi już produkowanymi pociskami kal. 239 mm i kal. 600 mm Hanwha Aerospace zaprezentowała koncepcję nowej rakiety dedykowanej dla systemu K239 Chunmoo, oznaczonej jako CTM-MR (CTM Medium Range), o średnicy korpusu wynoszącej 280 mm. Pocisk wyposażony byłby w penetrującą głowicę burząco-odłamkową o trybach działania analogicznych jak poprzednicy. CTM-MR o masie startowej plasującej go pomiędzy CGR-080 a CTM-290 ma mieć zasięg w przedziale 50–160 km i kombinowany układ naprowadzania z systemem nawigacji inercyjnej wspomaganym przez układ nawigacji satelitarnej (INS/GPS), co dawałoby celność (średnie uchylenie) w granicach 9 m. Proponowana jest również wersja przeciwokrętowa tej rakiety oznaczona ASBM (Anti Ship Ballistic Missile) o takim samym zasięgu, ale wyposażona w nową głowicę bojową i układ naprowadzania końcowego, wykorzystujący czujnik pracujący w podczerwieni IIR. W jednym pakiecie kontenerowym wyrzutni mieściłyby się cztery rakiety CTM-MR, zamiast sześciu CGR-080 lub jednej rakiety CTM-290. Przedstawiciele Hanwha Aerospace wskazują, że systemem rakietowym K239 dodatkowo zainteresowanych jest kilka krajów europejskich. Z tego względu rozważane jest utworzenie „Klubu Użytkowników Chunmoo”, analogicznie do „Klubu Użytkowników haubic K9”. Celem powstania takiej struktury byłaby wymiana doświadczeń z eksploatacji koreańskich systemów rakietowych oraz koordynacja wsparcia logistycznego i zaopatrzenia. Należy także wspomnieć o porozumieniu Hanwha Aerospace i Grupy WB podpisanym 4 września, a dotyczącym zbadania możliwości utworzenia spółki joint venture, która miałaby projektować i produkować pociski rakietowe do wyrzutni Homar-K (K239).
Drugim zasadniczym produktem Hanwha w domenie lądowej – artyleryjskiej, prezentowanym na MSPO, jest również zamówiona przez Polskę armatohaubica samobieżna K9 Thunder. W ramach dwóch umów wykonawczych, podpisanych w sierpniu 2022 i grudniu 2023 roku z Hanwha Defence, zamówiono łącznie 364 armatohaubice K9, w tym 218 w wersji K9A1 oraz 146 w wariancie K9PL z elementami, które będą produkowane przez polski przemysł. Podobnie jak w przypadku Chunmoo system sterowania strzelaniem haubic jest integrowany z zautomatyzowanym ZZKO Topaz i polskimi środkami łączności. W skład pakietu mają również wejść środki bojowe (amunicja), materiały logistyczne, usługi szkoleniowe (symulatory, szkolenie w Polsce) oraz wsparcie technicznego producenta w postaci serwisu pojazdów. Dostawy haubic z obu umów mają być realizowane w latach 2022–2027. Rozszerzając współpracę, w maju br. Hanwha Aerospace i Huta Stalowa Wola podpisały list intencyjny, który stanowi bazę do ustanowienia w Polsce Centrum Obsługi, Napraw i Modernizacji MRO (Maintenace Repair Overhaul), zarówno dla armatohaubic K9, jak i wyrzutni Chunmoo, w tym budowy magazynu logistycznego w naszym kraju. Poza tym, w ramach drugiej umowy wykonawczej Hanwha Aerospace zobowiązała się do transferu technologii produkcji modułowych ładunków miotających MCS (Modular Charge System) do Polski.
Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 10/2024