Leek & Zing Kershaw – ostra para
Jarosław Lewandowski
Leek & Zing Kershaw – ostra para
Jeśli Leek byłby mężczyzną, a Zing kobietą – i razem stanowiliby rodzinę, to byłaby to para wyjątkowo zgodna charakterami, wręcz wzorowa. I mieliby syna – Chilla. Ale para ta byłaby jednocześnie ostra jak diabli, że bez noża nie podchodź. Bo właśnie Leek, Zing i Chill są nożami, i to się akurat dobrze składa.

Początki Kershaw Knives sięgają roku 1974, kiedy to sprzedawca noży, Peter Kershaw odszedł z firmy Gerber Legendary Blades, żeby się usamodzielnić finansowo. Dość miał szefów, kompromisów i korporacji, chciał wreszcie zacząć sam projektować noże, które ma sprzedawać. W mieście Portland, Oregon, założył więc własną nożową fabryczkę – jak to się nazywa za Oceanem: „cutlery”. Projekty były własne, ale produkcja zrazu była lokowana w Japonii, w mieście Seki, tamtejszym zagłębiu nożowym. Kon takt z ojczyzną samurajów okazał się na tyle trwały, że już po kilku latach firma pana Kershawa została wchłonięta przez japońskiego giganta w branży, konsorcjum KAI z Tokio (i reszty świata, jak się miało niebawem okazać). Japończycy produkują najlepsze stale nożowe na świecie, mają wyśmienite technologie i doskonale dokładne wykonanie – ale wszystko to opakowywali w tradycyjne wzornictwo, które raczej nie miało szans przebić się do szerszej klienteli. Powołanie w 1977 roku KAI Cutlery USA Ltd i przejęcie Kershaw Knives okazało się strzałem w dziesiątkę (czy może raczej „cięciem przez środek”). Interes rozkwitł. W 1998 roku główny zakład przeniesiono do pobliskiego Wilsonville, aby pięć lat później znowu zmienić lokalizację – wciąż rosnące obroty wymuszały zwiększenie skali produkcji, co z kolei wymagało większych budynków fabryki. Obecnie siedziba firmy Kershaw Knives mieści się w Tualatin, Oregon, ale produkcja noży odbywa się w kilku zakładach, w tym w Japonii. No i oczywiście w Chinach, bo teraz większość wyrobów codziennego użytku tam się wytwarza.
Projektanci i celebryci
Firma Kershaw słynie z tego, że projektowanie noży powierza sławnym mistrzom tego fachu, jak Ken Onion, Ernest Emerson, Tim Galyean, Alton Brown, RJ Martin, Grant i Gavin Hawkowie czy Frank Centofante. Skutecznie także wspiera się celebrytami w promocji swej mar - ki – na przykład w 2002 roku we współpracy ze Stevenem Seagalem powstała seria noży z rękojeścią oprawną w skórę płaszczki. Dwa lata później, współpracując z Bryanem Hareyem, filmowcem National Geographic, stworzo no wielofunkcyjne składane narzędzie (multitool) dla prestiżowego National Geographic Society. W podobny sposób i w podobnym celu wykonywane są inne promocyjne serie wyrobów, jak te dla Jeepa, American Professional Rodeo Association czy Rocky Mountain Elk Foundation. Ken Onion – obecnie najbardziej utytułowany twórca teamu (pracuje dla Kershawa od 1998 roku) ma na koncie między innymi bardzo udany system wspomagający otwarcie składanego noża, nazwany „SpeedSafe”, stosowany w kilku modelach noży składanych o zacięciu taktycznym. Cechą charakterystyczną fabryki jest bardzo szeroka gama nożowego asortymentu: od noży kuchennych, po przez składane noże kieszonkowe, aż po potężne noże do survivalu i zastosowań militarnych. Obecnie asortyment ten jest poukładany w trzy grupy produktów: noże do codziennych zastosowań występują pod oryginalną marką Kershaw Knives, linia kuchenna nazywa się Shun Cutlery, a noże typu „combat” zwą się skromnie Zero Tolerance. W przypadku tej ostatniej linii noży od sprzedaży każdego egzemplarza odprowadzana jest pewna kwota na rzecz fundacji dbającej o rekonwalescencję sparaliżowanych weteranów amerykańskiej armii. Grupa KAI z czasem rozwinęła pomysł amerykański, i tak powstała KAI Cutlery Europe w niemieckim Solingen, a potem podobne firmy w Chinach, Wietnamie i Korei. Swoje stulecie w 2008 roku KAI świętowała już jako koncern naprawdę międzynarodowy