Misja Polskiego Kontyngentu Wojskowego CZERNICKI 2017
Piotr Adamczak
Druga część kalendarium misji PKW Czernicki 2017 obejmuje działania sztabu SNMCMG2 i załogi polskiego okrętu od wyjścia z Morza Czarnego do zakończenia misji, czyli powrotu do kraju. W tym czasie ORP Kontradmirał X. Czernicki operował praktycznie na całym Morzu Śródziemnym, począwszy od Morza Egejskiego, aż do Morza Alborańskiego, jak również na Oceanie Atlantyckim.
Niewątpliwie w porównaniu do poprzednich misji polskich okrętów, zadanie Czernickiego było całkiem innym wyzwaniem dla Marynarki Wojennej RP. Dowodzenie siłami sojuszniczymi na akwenach Morza Śródziemnego i Czarnego pozwoliło polskim marynarzom zdobyć nowe doświadczenia, które powinny być wykorzystane w przyszłości. Za dodatkowe podsumowanie misji, obok zaprezentowanego w poprzedniej części artykułu, niech posłużą słowa dowódcy PKW Czernicki 2017, kmdr. por. Aleksandra Urbanowicza: Podczas naszej półrocznej misji można wyodrębnić dwa najważniejsze aspekty działalności. Z jednej strony narodowy, czyli w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego wypełnianie zadań szeroko pojętego bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych, jak również reprezentowanie biało-czerwonej bandery na morzach i w portach zagranicznych. Z drugiej zaś strony, to aspekt międzynarodowy – wypełnianie zobowiązań NATO-wskich w ramach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej Grupa 2, którym to miałem zaszczyt dowodzić. Ja osobiście, jak i cały sztab oraz załoga okrętu flagowego ORP Kontradmirał X. Czernicki główny nacisk w swojej służbie kładliśmy na budowanie pozytywnego wizerunku Marynarki Wojennej RP, całych Sił Zbrojnych RP, jak i państwa polskiego, jako wiarygodnego sojusznika, którego można darzyć pełnym zaufaniem. Uważam, że nasza służba i praca, a także niejednokrotnie poświęcenie pozwoliły nam na wykonanie wszystkich powierzonych zadań, dając jednoznaczny sygnał dla naszych sojuszników o naszych możliwościach i gotowości do działania.
Kalendarium działań PKW Czernicki 2017 oraz SNMCMG2 od wyjścia z Morza Czarnego do zakończenia misji 24. 03. 2017 – 10. 07. 2017
24 marca – wizyta w Stambule. Pokład okrętu odwiedził ambasador RP w Turcji Maciej Lang oraz pracownicy Ambasady i Konsulatu RP wraz z rodzinami. Na Czernickim polscy marynarze gościli także tureckich skautów.
27 marca – rano okręty NATO-wskiego Zespołu opuściły turecki port. Tego samego dnia przeszły przez cieśninę Dardanele i weszły na Morze Egejskie.
28 marca – Okręty SNMCMG2 pod polskim dowództwem w składzie: ORP Kontradmirał X. Czernicki, hiszpański ESPS Duero, turecki TCG Alanya i niemiecki FGS Rottweil przeprowadziły wspólne manewry PASSEX z turecką marynarką wojenną – niszczycielami min TCG Anamur i TCG Enez. Jednostki ćwiczyły manewrowanie, podejścia do zaopatrywania na morzu oraz wykonywały zadania przeciwminowe. Do ćwiczenia dołączył również rumuński trałowiec ROS Axente.
29 marca – wszystkie okręty Zespołu wraz z towarzyszącym rumuńskim trałowcem ROS Axente ćwiczyły kompleksową obronę przeciwawaryjną okrętu. Rumuński okręt pozorował jednostkę potrzebującą pomocy, na której kolejno dochodziło do różnych niebezpiecznych sytuacji – pożarów, przebić kadłuba czy też konieczności ewakuacji ciężko rannego członka załogi. Pozostałe jednostki skierowały do działania drużyny OPA, które szybkimi łodziami były transportowane na pokład Axente, aby wspomóc akcję ratowniczą. Ponadto, polski okręt wydzielił do działania sekcję medyczną odpowiedzialną za udzielenie pomocy i transport rannego do ambulatorium na pokładzie Czernickiego. Na zakończenie dnia okręty przeprowadziły jeszcze ćwiczenie z holowania uszkodzonej jednostki. Między innymi polski okręt wziął na hol rumuńskiego Axente, pozorującego uszkodzenie silników.
30 marca – w drodze do greckiego portu Patras, SNMCMG2 po raz drugi podczas misji przeszedł przez Kanał Koryncki.
31 marca – Czernicki wraz z podległymi jednostkami zacumował w Patras. Sztab zespołu oraz załogi okrętów rozpoczęły portową fazę międzynarodowych manewrów przeciwminowych pod kryptonimem „Ariadne 17”.
1 kwietnia – zmiana wachty w Zespole. Hiszpański niszczyciel min ESPS Duero został zastąpiony przez bliźniaczą jednostkę ESPS Tajo.
3 kwietnia – okręty opuściły grecki port Patras, rozpoczynając tym samym morską fazę ćwiczenia „Ariadne 17”. To jedno z największych ćwiczeń sił przeciwminowych organizowanych na Morzu Śródziemnym. Zazwyczaj biorą w nim udział okręty państw właśnie z basenu tego morza. Po raz pierwszy polska Marynarka Wojenna uczestniczyła w tych manewrach. Pomijając aspekt ćwiczeń z marynarkami państw sojuszu, dla polskich marynarzy była to także pierwsza okazja do wspólnych ćwiczeń z egipską flotą wojenną, którą reprezentował niszczyciel min ENS El Sedeeq. W sumie w ćwiczeniu wzięło udział 14 jednostek reprezentujących bandery 9 państw – Egiptu, Francji, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Rumunii, Turcji i Włoch, a dodatkowo ćwiczenia były obserwowane przez oficerów z Bułgarii, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jednostki pływające były wspierane przez samoloty Mirage 2000 oraz śmigłowiec pokładowy z okrętu dowodzenia ćwiczeniem – greckiej fregaty HS Navarinon.
3-7 kwietnia – okręty wykonywały zasadnicze zadanie ćwiczenia, którym było przeprowadzenie ćwiczebnej operacji przeciwminowej. Podczas manewrów jednostki musiały także walczyć z zagrożeniami asymetrycznymi – zarówno z powietrza, jak i z wody oraz odeprzeć atak wrogich samolotów. Nie zabrakło również elementów ogólno-morskich, jak manewrowanie w szykach, prowadzenie łączności, czy też przygotowanie do zaopatrywania na morzu i holowania. W czwartek, 6 kwietnia, przeprowadzono również ćwiczenie medyczne, polegające na ewakuacji śmigłowcem rannego członka załogi. Ewakuowano poszkodowanych z pokładu niemieckiego FGS Rottweil oraz hiszpańskiego ESPS Tajo.
Pełna wersja artykułu w magazynie MSiO 9-10/2017