MSBS-5,56 AD 2012
Michał Sitarski
MSBS-5,56
AD 2012
Modułowy System Broni Strzeleckiej, znany też jako MSBS-5,56, wielokrotnie opisywaliśmy na łamach Nowej Techniki Wojskowej – przyglądamy się temu projektowi od momentu, gdy po raz pierwszy ujawniono mediom informacje na jego temat, czyli od grudnia 2008 roku. 14 sierpnia br. przedstawiciele prasy zostali zaproszeni do Fabryki Broni Łucznik-Radom S.A. na pokaz prototypów karabinków MSBS-5,56 w układzie klasycznym, połączony ze strzelaniem z nich. Dzięki temu możemy przekazać Czytelnikom kilka informacji na temat broni, która szerszej publiczności zostanie zademonstrowana podczas tegorocznego XX MSPO w Kielcach.
W przededniu Święta Wojska Polskiego zaprezentowano zgromadzonym gościom w sumie sześć prototypów karabinków wykonanych w układzie klasycznym. Są one efektem projektu MSBS, finansowanego ze środków Ministerstwa Skarbu Państwa przekazanych Grupie Bumar (jest to część 300-milionowej dokapitalizacji, jaką Bumar otrzymał z MSP w 2011 roku). Projekt badawczo-rozwojowy rozpoczął się w listopadzie 2011 r., a jego zakończenie przewidywane jest na grudzień 2013 r. Jego wynikiem może być wdrożenie do produkcji karabinka podstawowego z dodatkowym wyposażeniem w postaci noża-bagnetu oraz granatnika podwieszanego kalibru 40 mm. Wartość całego projektu, obejmująca prace B+R oraz wdrożenie broni do produkcji, ma przekroczyć 11 mln złotych. Zgodnie z harmonogramem, do końca 2012 roku ma zostać dopracowana konstrukcja karabinka i granatnika, zaś w 2013 r. cały wysiłek ma zostać skierowany na przygotowanie broni do produkcji seryjnej (np. stworzenie linii produkcyjnej) oraz wykonanie partii próbnej i przeprowadzenie badań kwalifikacyjnych. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a dotychczasowe działania związane z MSBS wskazują, że jest to wysoce prawdopodobne, to już w 2014 roku FB Łucznik-Radom będzie mogła produkować seryjnie nowe karabinki w nowej siedzibie firmy.
Projekt stanowi kontynuację projektu rozwojowego „Opracowanie, wykonanie oraz badania konstrukcyjno-technologiczne karabinków standardowych (podstawowych) modułowego systemu broni strzeleckiej kalibru 5,56 mm dla Sił Zbrojnych RP” o numerze R00 0010 04, który był finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w wyniku którego powstały demonstratory technologii karabinków w układzie klasycznym i bezkolbowym, a który pochłonął w sumie około 6 mln złotych. Powyższy projekt został zakończony w marcu 2010 roku.
W okresie od marca 2010 do listopada 2011 r. projekt kontynuowano we współpracy z Zakładem Konstrukcji Specjalnych Instytutu Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej, finansując go ze środków własnych FB Łucznik-Radom. W wyniku tych prac powstały modele karabinków w układzie klasycznym i bezkolbowym ze znacznie poprawioną ergonomią i funkcjonalnością, wykonane w postaci wydruków 3D, które posłużyły do dalszych prac zmierzających do dopracowania ergonomii. Na ich podstawie w FB Łucznik-Radom wykonano dwa prototypy pierwszej generacji, których użyto do przeprowadzenia badań z wykorzystaniem amunicji bojowej. W trakcie badań wystrzelono ponad 13 000 sztuk amunicji, dzięki czemu możliwe było wykrycie słabych punktów konstrukcji i ich przeprojektowanie.
Po otrzymaniu dofinansowania z Grupy Bumar, możliwe stało się kontynuowanie prac i wykonanie karabinków w układzie klasycznym, wraz z dodatkowym wyposażeniem, obejmującym granatnik i nóż-bagnet. W chwili obecnej istnieje sześć prototypów karabinków, jeden granatnika oraz dwa warianty noża-bagnetu. W dalszym cyklu prac karabinki zostaną poddane kolejnym badaniom, w tym i poligonowym, co zmierzać ma do uzyskania opinii na ich temat od ewentualnego przyszłego użytkownika. Na tym etapie ma również powstać samodzielna wersja granatnika 40 mm.
Obecnie prace skupiają się na odmianie klasycznej MSBS, co nie oznacza jednak, że zarzucona została wersja bezkolbowa i idea wspólnej komory zamkowej, gdyż taka wersja pozostaje w zainteresowaniu ewentualnego gestora – Szefostwa Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych Dowództwa Wojsk Lądowych. Ponadto FB Łucznik-Radom, wspólnie z WAT, zgłosiła projekt MSBS-5,56 do konkursu, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w wyniku którego ma zostać wyłoniony nowy system broni strzeleckiej: trzy warianty karabinków w układzie klasycznym (karabinek, karabinek maszynowy i karabinek wyborowy) oraz pięć w układzie bezkolbowym (karabinek, subkarabinek, karabinekgranatnik, karabinek wyborowy, karabinek maszynowy) – wygranie konkursu może zapewnić dalsze środki na prowadzenie prac, w przypadku przegranej zostaną one sfinansowane ze środków własnych FB Łucznik-Radom i Grupy Bumar.
Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 9/2012