Noże z lasu
W roku 2017 „Kowal” i „Tytus” (Łukasz Kowalski i Radosław Tytko) stwierdzili, że czas swoje hobby zamienić w sposób na życie i zdecydowali się założyć kuźnię Forged Blades. Po miesiącach przygotowań, w maju 2018 roku, na terenie byłych Zakładów PRONIT w Pionkach, w budynku, w którym kiedyś produkowano amunicję myśliwską, zaczęły powstawać pierwsze noże. Każdy, kto odwiedzi to miejsce, od razu zrozumie skąd nazwa Forest Forge (Leśna Kuźnia) – warsztat jest otoczony pięknym, starym drzewostanem.
Po ponad roku działalności nazwa Forged Blades jest już rozpoznawalna wśród miłośników solidnych noży nie tylko w Polsce, lecz także w innych krajach. Każdy, kto poszukuje noża myśliwskiego wykonanego z damastu, skuwanego czy tzw. noża taktycznego, znajdzie tu coś dla siebie. Także miłośnicy bushcraftu, miłośnicy sztuki kulinarnej czy osoby mające własną wizję noża mogą liczyć na to, że ich potrzeby zostaną zaspokojone – ograniczeniem jest przede wszystkim wyobraźnia.
Główne wyroby to noże myśliwskie skuwane z kilku gatunków stali narzędziowych i noże o designie militarnym w kilku seriach. „Myśliwki”, jak slangowo określamy noże dla myśliwych, to solidne narzędzia wykonywane z jednego kawałka stali, z charakterystycznym fakturowaniem płazów, do których zaliczamy noże z serii Moose (w dwóch wielkościach – duży Moose i mniejszy Calf) oraz o podobnym kształcie, ale wykonane z laminatu damastowego noże z serii Boar (w różnych wielkościach).
Laminat damastowy stosowany w serii Boar poza walorami estetycznymi daje unikalną twardość krawędzi tnącej.
Noże o charakterze militarnym to serie Bear i Wolf Pack oraz seria Metro 2033, która powstała za zgodą samego Dymitra Głuchowskiego, autora postapokaliptycznej trylogii. W skład rodziny Misiów wchodzą: Baribal/Black Bear, Grizzly, Ursus Arctos/Arctic Bear i ważący prawie 1 kg Ursus Spelaeus/Cave Bear, czyli Niedźwiedź Jaskiniowy. Wśród watahy Wilków znaleźć można Wolf Pupa (Szczeniaka), Red Wolfa, Timber Wolfa, Alpha Wolfa i najmniejszego, ale wytrzymałego Coyote’a. Noże obu tych serii wykonywane są przede wszystkim ze stali Sleipner lub VC800 – obie to zaawansowane stale narzędziowe. Dla szczególnie wymagających klientów kuźnia proponuje stale proszkowe z rodziny ASP lub CPM.
Seria Metro 2033 to proste i surowe noże z oplotem z paracordu, do których produkcji stosowana jest przede wszystkim stal sprężynowa 1.8159. Noże serii „taktycznych” w wersji podstawowej wyposażane są w pochwy z Kydexu wraz z acetalową klamrą lub klipsem do systemu molle – w opcji występuje pochwa skórzana, przy czym noże myśliwskie mają standardowo pochwy skórzane z opcją Kydexowych.
Nie jest to oczywiście pełen asortyment ostrych narzędzi wykuwanych w Forged Blades – Forest Forge, zespół jest otwarty na pracę z klientem, modyfikacje istniejących modeli czy wykonanie noży dokładnie według wskazań zamawiającego. Kowale-nożownicy zawsze służą radą w doborze właściwych materiałów, a – jako ludzie posiadający również doświadczenia w użyciu noży – także odnośnie do kształtów i sposobów wykończenia powierzchni. Z pasji do militariów, systemów walki wręcz i wieloletniej przyjaźni powstał, wspólnie z Way Of The Knife (Dawid Fajer – wieloletni praktyk i instruktor w zakresie systemów walki wręcz, strzelectwa, samoobrony i fitness) projekt noża Gringo – połączenie niewielkich rozmiarów z potężną mocą i szerokim zakresem zastosowań, od skrytego przenoszenia w warunkach dyskretnej ochrony osobistej lub działań incognito, po warunki obozowe, gdzie wymagane jest ostrze do ciężkich prac. Z racji wielu zastosowań nóż Gringo poddawany jest, w wyniku testów, ciągłym, drobnym modyfikacjom mającym na celu uzyskanie jak największej skuteczności i ergonomii. W ramach projektu Gringo planowane są co najmniej dwie wersje noża. Noże te (wersja dla W.O.T.K.) dostępne są jedynie za pośrednictwem Way Of The Knife w limitowanych ilościach.
Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 1-2/2020