Olight Valkyrie PL-PRO

W magazynie STRZAŁ 142 opisywaliśmy latarkę Olight Valkyrie PL2-PRO, przeznaczoną do mocowania na broni palnej. Jakiś czas temu do naszej redakcji trafił kolejny model tej latarki, tym razem oznaczony symbolem PL-PRO.
Olight Valkyrie PL-PRO to, podobnie jak PL2-PRO, solidna latarka przeznaczona do montażu na broni krótkiej oferująca użytkownikowi dużą moc i dość szeroki, jasny strumień światła. Konstrukcyjnie nowy model bazuje na poprzednim, a ten z kolei jest nawiązaniem do znanej i popularnej latarki Surefire TLR-1.
Zasadniczą różnicę pomiędzy obydwoma modelami latarek Olight stanowi ich źródło zasilania. W PL-PRO były to dwie standardowe baterie CR-123A, a w przypadku PL2-PRO jest to wbudowany akumulator Li-Po 900 mAh ze złączem do ładowania umieszczonym od spodu korpusu latarki. Ładowanie odbywa się za pomocą dołączonej miniaturowej ładowarki magnetycznej MCCA1 wyposażonej we wtyczkę USB, co pozwala na doładowanie latarki z ładowarki telefonicznej, komputera czy powerbanka albo instalacji pokładowej np. w samochodzie. Ładowarkę wyposażono w diodę sygnalizacyjną umieszczoną w miejscu podłączenia do niej kabla zasilającego – kolor światła generowany przez nią informuje o stanie naładowania akumulatora: czerwony – ładowanie, zielony – akumulator naładowany. Czas naładowania całkowicie rozładowanego akumulatora jest dość krótki i wynosi mniej niż półtorej godziny. Doładowanie częściowo rozładowanej latarki zajmuje kilka-kilkanascie minut i to przy korzystaniu z portu USB w komputerze. O konieczności doładowania latarki użytkownik jest informowany przez niewielką, czerwoną diodę wbudowaną w korpus latarki za portem ładowania.
Co ciekawe – do portu ładowania można podłączyć także wyłącznik żelowy RPL-7, który pozwoli nam na zainstalowanie latarki na broni długiej i wygodne sterowanie nią.
Źródło światła stanowi dioda Cree XHP35 HI generująca strumień świetlny o mocy do 1500 lumenów – jest to ta sama dioda, co w PL-PRO, ale jej światło ma barwę neutralną, w przeciwieństwie do zimnej w poprzedniku. Dioda odbłyśnikiem umieszczona jest w głowicy zamkniętej szklaną soczewką z uszczelką i stalową koronką zabezpieczającą jej szczyt. Głowica i cały korpus latarki wykonane są ze stopu aluminium 6061 T6 (czyli tzw. aluminium lotniczego). W tylnej części korpusu umieszczone są po obu stronach dwa, symetryczne przyciski sterujące wykonane z twardego tworzywa sztucznego. Krótkie wciśnięcie któregoś z przycisków powoduje włączenie latarki na stałe, dłuższe przytrzymanie aktywuje wyłącznik chwilowy, a naciśnięcie obu przycisków naraz uruchamia tryb strobo. Po włączeniu latarki można zmienić natężenie strumienia światła przez szybki „dwuklik” - przełącza się wówczas pomiędzy trybem HIGH (1500 lm) a LOW (600 lm). Elektronika latarki odpowiadająca za sterowanie światłem pozwala na wygenerowanie maksymalnej mocy 1500 lm przez około 1,5 minuty, po czym, dla ochrony przed przegrzaniem, moc jest redukowana do poziomu 600 lm. Po ostygnięciu głowicy można ponownie uruchomić latarkę w trybie 1600 lm na kolejne 1,5 minuty. Po kolejnych 35 minutach działania latarka obniża moc do 300 lm. Przejście do poszczególnych trybów odbywa się gwałtownie, bez ostrzeżenia. Latarkę można od razu włączyć w trybie LOW, co pozwoli na korzystanie z niej przez 90 minut. Istnieje też możliwość włączenia trybu LOCKOUT, co wykonuje się poprzez wciśnięcie i przytrzymanie jednego z przycisków, a następnie (po około 1 s) drugiego i przytrzymanie obu do wyłączenia diody – dostępny jest wówczas jedynie chwilowy tryb pracy latarki z mocą 100 lm (wyłączenie trybu wymaga wciśnięcia i przytrzymania obu przycisków naraz). Maksymalny zasięg światła podawany przez producenta wynosi ponad 280 metrów.
Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 5-6/2019