Pardini K2S NEW
Wojciech Weiler
Pardini K2S NEW
Firma Pardini Armi Srl słynie przede wszystkim ze znakomitych pistoletów samopowtarzalnych, które na wszystkich zawodach strzeleckich skutecznie pomagają zawodniczkom i zawodnikom w zdobywaniu laurów. Jednak Pardini to nie tylko broń kulowa, ale i asortyment pistoletów pneumatycznych. W miesiącu wiatrówkowych Mistrzostw Europy testujemy model, którym wystrzelano medale olimpijskie.

Pierwszą wiatrówką producenta z Lido Di Camaiore był powstały w 1982 roku pistolet Pardini P10 z dźwigniowym ręcznym systemem sprężania powietrza. Pod koniec lat 80. zastąpił go K58, działający na tej samej zasadzie. Później nadszedł czas „gazówek”, pistoletów zasilanych sprężanym CO2: modelu K60 i jego kompaktowego odpowiednika K90 – mniejszego i lżejszego, powstałego z myślą o strzeleckiej młodzieży i paniach. Poważnie zmodernizowany K60 przerodził się w K2 – pistolet, przy pomocy którego Włoch Roberto Di Donna wystrzelał złoto na IO 1996 w Atlancie (585 + 99,2 pkt.). Wkrótce do modelu bazowego dołączyły lżejsze wersje: K2 Light i K2 Junior. W roku 1998, zgodnie z obecnymi tendencjami, K2 przekonstruowano i rozwinięto w K2S – pistolet PCP (Pre Charged Pneumatic), zasilany uprzednio sprężonym powietrzem. Oczywiście w rodzinie pozostały lżejsze K2S Light i K2S Junior. Z Pardinim K2S w dłoni Francuz Frank Dumoulin zdobył złoty medal IO 2000 w Sydney (590 + 98,9 pkt.), zaś Bułgarka Maria Grozdewa – brąz na IO 2004 w Atenach (386 + 96,3 pkt.). Zmodernizowane w roku 2004 pistolety otrzymały nazwę K2S New.
Zasada działania
Jednostrzałowy pistolet pneumatyczny, zasilany sprężonym powietrzem z umieszczonego pod lufą, napełnianego z butli wymiennego zbiornika. Możliwość strzelania treningowego bez wyzwalania dawki powietrza. Mechanizm spustowy pojedynczego działania o bardzo szerokich możliwościach regulacyjnych. Mechanizm uderzeniowy bijnikowy. Mechanizm zasilania z podwójną komorą wstępnego roz - prężania w szkielecie. Po ściągnięciu spustu zwolniony z zaczepu bijnik uderza w zawór i otwiera go, a dostarczona dawka sprężonego powietrza wprawia w ruch pocisk (śrut) i wypycha go z lufy. Przyrządy celownicze: wymien na muszka i regulowany celownik mikrometryczny. Szkielet i zbiornik wykonany ze stopów lekkich, lufa stalowa, anatomiczna rękojeść z lakierowanego drewna orzechowego.