Porty lotnicze świata 2012
Jerzy Liwiński
Porty lotnicze świata 2012
W ubiegłym roku w portach lotniczych na świecie odprawiono ponad 5,3 mld pasażerów i 88,3 mln ton ładunków, a samoloty komunikacyjne wykonały 70 mln operacji startów i lądowań. Największymi portami pasażerskimi są Atlanta, Pekin, Londyn (LHR) i Tokio (HND), a towarowymi Hongkong, Memphis, Szanghaj i Seul. Udział polskich portów lotniczych w globalnym rynku przewozów pasażerskich wynosi 4,6 promila, a towarowych tylko jeden promil.
Komunikacja lotnicza jest dynamicznym elementem współczesnej gospodarki i światowego systemu transportowego. Jest historycznie najmłodszą i najszybciej rozwijającą się gałęzią transportu, funkcjonalnie, organizacyjnie i technologicznie predestynowaną do obsługi przewozów pasażerów i ładunków. Jest też czynnikiem przyspieszającym procesy globalizacji światowej gospodarki i jej rynków, a także ważnym czynnikiem wyrównującym szanse społeczno-gospodarczego i cywilizacyjnego rozwoju państw i regionów. Osiągane wyniki przewozowe i finansowe w dużym stopniu odzwierciedlają kondycję globalnej gospodarki.
Kluczowym elementem rynku transportu lotniczego są lotniska komunikacyjne i funkcjonujące na nich porty lotnicze. To one dysponują niezbędną infrastrukturą wykorzystywaną do zabezpieczenia operacji startów i lądowań oraz obsługi pasażerów i ładunków. Lotniska są zlokalizowane przy dużych aglomeracjach miejskich, a ze względu na zajmowane duże powierzchnie są zazwyczaj położone w pewnej odległości od centrów. Ich infrastruktura jest zróżnicowana i dostosowana do wielkości ruchu lotniczego.
Na świecie funkcjonuje około dwóch tysięcy komercyjnych portów lotniczych: od największych, na których samoloty wykonują dziennie po kilkaset operacji startów i lądowań, do najmniejszych, gdzie są one wykonywane sporadycznie. Ruch lotniczy w poszczególnych regionach świata jest rozłożony nierównomiernie i zależy głównie od poziomu rozwoju gospodarczego państw. Największy ruch występuje w portach Ameryki Północnej, Europy i Azji, na które przepada łącznie 90% obsłużonych na świecie pasażerów i ładunków.
Porty lotnicze na świecie zatrudniają około 5,5 mln osób, co przekłada się na relację: tysiąc pracowników na milion obsłużonych pasażerów. Wskaźnik ten jest od kilkudziesięciu lat stały, mimo wielu przemian w wielkości i organizacji rynku lotniczego. Światową organizacją zrzeszającą porty lotnicze jest ACI (Airport Council International). Reprezentuje ona ich interesy w rozmowach i negocjacjach z przewoźnikami, a także opracowuje standardy obsługi portowej i ochrony środowiska. Obecnie ACI zrzesza 587 operatorów zarządzających 1650 lotniskami w 176 krajach i regionach. Odbywa się w nich około 95% światowego ruchu, co pozwala uznawać dane statystyczne tej organizacji za reprezentatywne dla całego lotnictwa komunikacyjnego. Wstępne roczne statystki dotyczące działalności portów lotniczych są ogłaszane przez ACI w specjalnym raporcie pod koniec pierwszego kwartału roku następnego, a dopiero kilka miesięcy później są publikowane wyniki ostateczne (zwykle są o kilka procent wyższe).
Pełna wersja artykułu w magazynie Lotnictwo 7/2013