Polskie promy morskie w latach 1950-2010

 


Jacek Jarosz


 

 

 

Polskie promy morskie

 

w latach 1950-2010

 

 

Pierwszy morski statek-prom – Kopernik, do polskiego armatora trafił na samym początku lat 50. ubiegłego wieku, jednak pływał tylko przez kilka lat. Eksploatację kolejnej jednostki tej klasy rozpoczęto dopiero od drugiej połowy lat 60. Aż osiem promów weszło do służby w latach 70. Trzy statki zaczęły pływać w latach 80., dwa zaś w latach 90. Na początku XXI wieku do linii weszło następnych osiem jednostek.

 



W sumie przez ostatnich 60 lat dla polskich armatorów pływały lub pływają 23 promy będące ich własnością (dla naszych firm pływały także jednostki czarterowane, których zastawienie to nie obejmuje). Z grupy tej siedem statków było nowych (Mikołaj Kopernik, Jan Heweliusz, Pomerania, Silesia, Jan Śniadecki, Polonia i Boomerang), przy czym dwa z nich zbudowano w kraju (Pomerania i Silesia), resztę w stoczniach zagranicznych. Pozostałych 15 zakupiono z „drugiej ręki”, jeden zaś został przekazany przez Rosjan w ramach niemieckich reparacji wojennych (Kopernik). Armatorami-operatorami we wcześniejszym okresie były przedsiębiorstwa żeglugowe – Przedsiębiorstwo Pomocnicze Statek-Prom (jeden statek), Polska Żegluga Morska (dwie jednostki) i Polskie Linie Oceaniczne (siedem promów), natomiast obecnie na rynku żeglugowym działają firmy – Polferries (13 statków, z czego aktualnie w eksploatacji cztery) oraz Unity Line (osiem jednostek, z czego aktualnie w służbie siedem). Właścicielami jednostek wcześniej były przedsiębiorstwa – Polskie Koleje Państwowe (jeden statek), Polska Żegluga Morska (dwa promy) i Polskie Linie Oceaniczne (siedem jednostek). Obecnie właścicielami są – Polska Żegluga Bałtycka (13 statków, z czego aktualnie w eksploatacji cztery), Polska Żegluga Morska (aktualnie cztery jednostki, plus dwie kolejne planowane) i EuroAfrica (pięć promów, z czego aktualnie w służbie trzy).

Armatorzy-operatorzy

Przedsiębiorstwo Pomocnicze Statek-Prom, właściciel – Polskie Koleje Państwowe (PKP)
Szczecińskie przedsiębiorstwo zajmujące się generalnie przewozami kolejowymi na początku lat 50. eksploatowało jeden prom kolejowy – Kopernik, właścicielem były Polskie Koleje Państwowe. Statek obsługiwał linię Świnoujście-Trelleborg. Malowany był na biało, a na jego kominie znajdowało się logo PKP.

Polska Żegluga Morska (PŻM), jednocześnie właściciel
Szczeciński armator w latach 1967-1970 eksploatował prom pasażersko-samochodowy Gryf, a w latach 1985-1986 – Łańcut. Pierwszy z nich operował na liniiŚwinoujście-Ystad, drugi zaś – Świnoujście-Kopenhaga. Gryf z czasem został przekazany do PLO, natomiast Łańcut do PŻB. Obie jednostki były malowane na biało, a ich kominy nosiły barwy armatorskie PŻM. W latach 1995-2008 przedsiębiorstwo stało się także właścicielem kilku jednostek eksploatowanych przez Unity Line (Polonia, Gryf /II/, Wolin i Skania).

Polskie Linie Oceaniczne (PLO), jednocześnie właściciel

W latach 1970-1977 gdyński armator eksploatował cztery promy pasażersko-samochodowe (Gryf, Skandynawia, Wawel i Wilanów) na linii Świnoujście-Ystad oraz Gdańsk-Helsinki (Gryf). Jednostki te zostały przekazane następnie do przedsiębiorstwa Polska Żegluga Bałtycka (operator Polferries). Kadłuby statków były malowane na biało, a ich kominy nosiły barwy armatorskie PLO. Czarterowany przez Polferries Wilanów na burtach nosił także napis „Polferries” (takie napisy nosiły też Wawel, Skandynawia, itd.). Armator był również posiadaczem trzech promów kolejowo-samochodowych (Mikołaj Kopernik, Jan Heweliusz i Jan Śniadecki), które operowały na trasie Świnoujście-Ystad. Jednostki te na białych kadłubach nosiły duże napisy „Świnoujście-Ystad”. W latach 1991-1994 stały się własnością przedsiębiorstwa EuroAfrica Linie Żeglugowe7. Jan Heweliusz zatonął w 1993 roku, a w latach 1994-1995 operatorem dwóch pozostałych jednostek stał się Unity Line.

Polferries, właściciel – Polska Żegluga Bałtycka (PŻB)
Armator-operator Polferries od połowy 1977 roku eksploatuje należące do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej8 promy, promoutrzymujące połączenia pomiędzy Polską a Skandynawią. Wcześniej także czarterował kilka jednostek, w tym od PLO (Wilanów). Obecnie użytkuje cztery promy pasażersko-samochodowe (Pomerania, Scandinavia, Wawel /II/ i Baltivia), natomiast w latach 1977-2005 w jego barwach pływało dziewięć tego rodzaju jednostek (Gryf, Skandynawia, Wawel, Wilanów, Rogalin, Silesia, Łańcut, Nieborów i Boomerang). Jednostki Polferriesu wcześniej obsługiwały następujące linie: Gdańsk-Helsinki, Gdańsk-Karlskrona, Gdańsk-Oxelösund, Gdańsk-Visby, Świnoujście-Kopenhaga, Świnoujście-Kopenhaga-Felixtowe, Świnoujście-Kopenhaga-Travemünde, Świnoujście-Malmö, Świnoujście-Ystad, Świnoujście-Ystad-Kopenhaga, Helsinki-Visby, Travemünde-Gdańsk-Ryga i Travemünde-Ronne. Promy armatora były także czarterowane na trasach: Bremerhaven-Reykjavik (Rogalin jako Edda), Cork-Swansea (Rogalin jako Celtic Pride), Cork-Roscoff (Rogalin jako Celtic Pride) i Genua/Marsylia-La Goulette (port miasta Tunis, stolicy Tunezji, Pomerania). Obecnie obsługiwane są linie: Gdańsk-Nynäshamn (Scandinavia i Baltivia), Świnoujście-Ystad (Wawel /II/), Świnoujście-Kopenhaga (Pomerania) i Świnoujście-Ronne (letnia linia sezonowa, Pomerania). Malowane na biało promy armatora na kominach nosiły lub noszą barwy PŻB, a na burtach duże napisy „Polferries”.

Unity Line, właściciele – Polska Żegluga Morska (PŻM) i EuroAfrica Linie Żeglugowe
Armator jest najmłodszym polskim operatorem promowym obsługującym połączenia na Morzu Bałtyckim. Przedsiębiorstwo zostało utworzone w roku 1994 przez firmy – Żegluga Polska, EuroAfrica Linie Żeglugowe i PŻB, przy czym ta trzecia firma szybko się ze spółki wycofała9. Unity Line utrzymuje pasażersko-samochodowo-kolejowe połączenia z Polski do Szwecji, bazując w Świnoujściu. Obecnie armator całkowicie należy do grupy PŻM (Szczecin). W jego barwach pływa siedem jednostek (Jan Śniadecki, Polonia, Gryf /II/, Galileusz, Wolin, Kopernik /II/ i Skania), natomiast wcześniej eksploatowany był prom kolejowo-samochodowy Mikołaj Kopernik. Obecnie jednostki armatora obsługują linie – Świnoujście-Trelleborg (Galileusz, Gryf /II/ i Wolin) oraz Świnoujście-Ystad (Jan Śniadecki, Kopernik /II/, Polonia i Skania). Malowane na biało statki na burtach noszą duże napisy „Unity Line”. W ostatnich latach istniały plany budowy dwóch bliźniaczych promów pasażersko-samochodowych – Piast i Patria, które początkowo miały wejść do eksploatacji w latach 2010 i 2011. Idea ta upadła wraz z mającą je zbudować Stocznią Szczecińską Nową. Dziś wciąż jest mowa o planach budowy promów, ale nie tych konkretnych. Nie wiadomo też jakich i ilu, choć nie można wykluczyć wykorzystania istniejącego projektu.

Pełna wersja artykułu w magazynie MSiO 9/2011

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter