Rywalizacja: Airbus – Boeing 2012


Jerzy Liwiński


 

 

 

 

Rywalizacja: Airbus – Boeing 2012

 

 

 

W ubiegłym roku dwaj najwięksi producenci samolotów komunikacyjnych – europejski Airbus i amerykański Boeing – dostarczyli liniom lotniczym rekordową liczbę 1189 samolotów i pozyskali 2036 zamówień netto. W stosunku do roku poprzedniego liczba wyprodukowanych maszyn zwiększyła się o 18%. Portfel niezrealizowanych zamówień jest najwyższy w historii i wynosi 9055 sztuk, co przy obecnym poziomie produkcji zabezpiecza ją na siedem lat. Na pozycję lidera pod względem liczby wyprodukowanych i sprzedanych samolotów powrócił Boeing, ale większym portfelem niezrealizowanych zamówień dysponuje Airbus.

 

Od wielu lat trwa intensywny rozwój przewozów lotniczych. Wzrastają one corocznie po kilka procent, a co kilkanaście lat podwaja się liczba przewożonych pasażerów i ładunków. Ponadto wciąż niestabilne i rosnące koszty paliwa oraz coraz bardziej restrykcyjne wymogi ochrony środowiska zmuszają przewoźników do przyspieszonej modernizacji floty i wycofania mało ekonomicznych samolotów starszych typów. Wzrastać więc będzie liczba maszyn nowych generacji, które będą się charakteryzować mniejszym zużyciem paliwa oraz niższym poziomem emitowanego hałasu i zanieczyszczeń. Tych o pojemności 100 i więcej miejsc linie lotnicze mają zakupić ponad 28 tys., czyli średnio po 1400 sztuk rocznie. W ciągu dwóch dekad będzie je to kosztować około 3,9 bln dolarów.

Konkurencja i konsolidacja w przemyśle lotniczym sprawiła, że zostało już tylko dwóch liczących się producentów dużych samolotów komunikacyjnych: amerykański Boeing i europejski Airbus. Ich rywalizacja to fascynująca historia zmagań na polu techniki i ekonomii, z bardzo ostatnio zaostrzoną „wojną na słowa”, a także symbol gospodarczej rywalizacji między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską.

 

Działalność producentów w 2012 r.
W ubiegłym roku dwie największe na świecie wytwórnie lotnicze Airbus i Boeing zbudowały łącznie 1189 dużych samolotów komunikacyjnych, z tego Airbus – 588, a Boeing – 601. W stosunku do roku poprzedniego wyprodukowano w sumie o 178 samolotów więcej. Największy udział w produkcji miały samoloty wąskokadłubowe średniego zasięgu Airbus A320 i Boeing 737, których zbudowano 870 szt. (73% dostaw). Obaj producenci pozyskali zamówienia brutto na 2253 samolotów (Airbus – 914, a Boeing – 1339), a po uwzględnieniu 217 rezygnacji (z wcześniejszych zamówień), sprzedaż netto wyniosła 2036 szt. (Airbus – 833, a Boeing – 1203). Jak widać, Amerykanie odzyskali, po kilku latach przewagi Airbusa, prowadzenie i to w spektakularny sposób.

Tradycyjnie wyjątkowo duża liczba kontraktów jest zawierana podczas największych salonów lotniczych. Tylko podczas salonu Farnborough Airshow 2012 obaj potentaci branży pozyskali zamówienia o wartości 37 mld dolarów. Airbus zawarł umowy dotyczące dostaw 115 samolotów o łącznej wartości około 16,9 mld USD, a Boeing pozyskał zamówienia od firm leasingowych na modele 737 o wartości 20 mld dolarów.

Na koniec ubiegłego roku niezrealizowany portfel zamówień obejmował 9055 samolotów (Airbus – 4682, Boeing – 4373) i przy obecnym poziomie produkcji zabezpiecza ją na około siedem lat. Ich katalogowa wartość jest szacowana na ponad 1,2 bln dolarów. Dla porównania warto tu wspomnieć, że jest to dwa razy więcej, niż wynosi PKB Polski. Obaj producenci mają więc o co rywalizować.

 

 

Pełna wersja artykułu w magazynie Lotnictwo 3/2013

Wróć

Koszyk
Facebook
Twitter