Siły Powietrzne Malezji
Leszek A. Wieliczko
Siły Powietrzne Malezji zostały utworzone w 1958 r. Ich podstawowym zadaniem jest obrona powietrzna kraju oraz wsparcie wojsk lądowych i sił morskich. Od kilku lat trwa proces stopniowej modernizacji i wymiany przestarzałych typów samolotów i śmigłowców. W najbliższych latach można spodziewać się zakupu nowych wielozadaniowych samolotów bojowych, samolotów wczesnego wykrywania i ostrzegania oraz morskich samolotów patrolowych.
Położona w Azji Południowo-Wschodniej Malezja jest federacją 13 stanów (w tym dziewięciu sułtanatów) i trzech terytoriów federalnych. Pod względem geograficznym kraj składa się z dwóch odrębnych obszarów rozdzielonych Morzem Południowochińskim – zachodniego na Półwyspie Malajskim i wschodniego na Borneo. Malezja uzyskała niepodległość 31 sierpnia 1957 r. Jest członkiem m.in. Brytyjskiej Wspólnoty Narodów (Commonwealth of Nations), członkiem-założycielem Stowarzyszenia Krajów Azji Południowo-Wschodniej (Association of Southeast Asian Nations, ASEAN) i sygnatariuszem wielostronnych porozumień obronnych zawartych w 1971 r. z Wielką Brytanią, Australią, Nową Zelandią i Singapurem (Five Power Defence Arrangements, FPDA). Uczestnictwo w tych organizacjach stanowi podstawę polityki obronnej Malezji.
Największymi zagrożeniami dla spokoju i bezpieczeństwa w kraju i regionie są obecnie terroryzm i piractwo morskie. Dobitnie pokazały to wydarzenia w prowincji Sabah na Borneo na początku 2013 r., kiedy siły malezyjskie z niemałym trudem poradziły sobie z atakiem filipińskich bojówek. Do tego dochodzi wciąż nieuregulowana kwestia przynależności państwowej Wysp Spratly leżących na Morzu Południowochińskim. Do administrowania całością lub częścią z nich roszczą sobie prawa Chiny, Tajwan, Wietnam, Filipiny, Brunei i Malezja.
Królewskie Malezyjskie Siły Powietrzne (Tentera Udara Diraja Malaysia, TUDM – Royal Malaysian Air Force, RMAF) są jednym z trzech rodzajów Malezyjskich Sił Zbrojnych (Angkatan Tentera Malaysia, ATM – Malaysian Armed Forces, MAF), obok Armii Malezyjskiej (Tentera Darat Malaysia, TDM – Malaysian Army, MA) i Królewskiej Malezyjskiej Marynarki Wojennej (Tentera Laut Diraja Malaysia, TLDM – Royal Malaysian Navy, RMN). Podstawowym zadaniem RMAF jest obrona przestrzeni powietrznej kraju oraz wsparcie lotnicze wojsk lądowych i marynarki wojennej. Do pozostałych zadań należą: obserwacja i rozpoznanie, transport ludzi i ładunków (w tym przewóz najważniejszych osób w państwie i siłach zbrojnych), poszukiwanie i ratownictwo, ochrona i obrona baz oraz szkolenie pilotów, członków załóg i personelu służb naziemnych.
W celu realizacji tych zadań RMAF posiada około 15 tys. osób personelu i około 200 samolotów i śmigłowców. Oprócz jednostek lotniczych w skład RMAF wchodzą także jednostki pomocnicze i zabezpieczające (obsługi technicznej, obsługi lotnisk, ochrony i obrony baz, naprowadzania i kontroli lotów, logistyczne, szkolne i inne) oraz jednostki obrony powietrznej (stacje radiolokacyjne obserwacji i kontroli przestrzeni powietrznej, wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych).
Pełna wersja artykułu w magazynie Lotnictwo 12/2016