Steyr LP 50 HP
WOJCIECH WEILER
Steyr LP 50 HP
– samopowtarzalna wiatrówka długodystansowa
Czy na dystansie 25-metrowym, albo i większym, można strzelać szybko same dziesiątki z pistoletu pneumatycznego? Też pytanie! Oczywiście, że można – wystarczy mieć wiatrówkę Steyr LP 50 HP.
W roku 1989 zadebiutował pierwszy pistolet pneumatyczny Steyra – „gazówka” LP 1 (czyli wiatrówka zasilana sprężonym CO2), która przebojem zdobyła serca sportowców i rynek pistoletów wyczynowych. Już na swoich pierwszych Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie LP 1 pomógł wystrzelać 5 medali na 6 możliwych: wszystkie męskie oraz złoto i srebro pań. Dziesięć lat po jego premierze, zgodnie z ówczesnymi (i obecnymi) tendencjami, firma Steyr zaprezentowała LP 10, pistolet PCP – Pre Charged Pneumatic – zasilany powietrzem uprzednio sprężonym, który po dziś dzień jest absolutnym numerem jeden i niekwestionowanym królem pistoletowych konkurencji pneumatycznych,a w swym dorobku ma 14 me dali olimpijskich (w tym trzy z ostatnich IO w Londynie, oba złota i damski brąz) oraz ponad 30 krążków z Mistrzostw Świata, nie licząc PŚ, FPŚ i mistrzostw kontynentalnych.
Ppn40 i Ppn60, gdzie dominacja Steyra LP 10 jest bezsprzeczna, to nie jedyne pneumatyczne strzelania pistoletowe określone przepisami ISSF. Są przecież jeszcze nieolimpijskie konkurencje szybkie: Pistolet pneumatyczny-strzelanie do opadających tarcz oraz Pistolet pneumatyczny-strzelania standardowe, obie w wydaniach męskich i żeńskich. Oddaje się w nich 5-strzałowe serie, odpowiednio do tarcz pięciu (jak w Psz2x30) i jednej (jak w Pst3x20). Nawet pośród zainteresowanych strzelectwem sportowym mało kto u nas o tych konkurencjach wie. Zresztą skąd ma wiedzieć, skoro praktycznie wcale się ich nie rozgrywa? Nie ma ich ani na MŚ, ani na ME. Ale za to są przeznaczone do nich wielostrzałowe pistolety pneumatyczne, obecnie chyba tylko dwa z wyczynowej półki: Feinwerkbau P58 oraz produkowany od 10 lat Steyr LP 50, którego mocniejszą wersję HP mieliśmy przyjemność przetestować. Pięciostrzałowa wiatrówka z magazynkiem umożliwia równie celne trafianie co LP 10, a do tego daje mnóstwo radości z szybkiego strzelania i wcale nie musi być przeznaczona tylko dla wyczynowców!
Zasada działania
Pięciostrzałowy, samopowtarzalny pistolet pneumatyczny, zasilany sprężonym powietrzem z umieszczonego poziomo pod lufą, napełnianego z butli (lub pompką) wymiennego zbiornika ciśnieniowego. Mechanizm spustowy pojedynczego działania o bardzo szerokich możliwościach regulacyjnych. Mechanizm uderzeniowy bijnikowy. Po ściągnięciu spustu zwolniony z zaczepu bijnik uderza w zawór i otwiera go, a dostarczona dawka sprężonego powietrza pełni dwie funkcje – wprawia w ruch pocisk (śrucinę) wypychając go z lufy oraz przeładowuje pistolet przed kolejnym strzałem. Istnieje możliwość ręcznego przeładowania, zamek ma obustronne skrzydełka służące do jego napięcia. Zatrzask magazynka usytuowany na spodzie jego gniazda, po lewej stronie. Przyrządy celownicze: wymienna muszka i regulowany celownik mikrometryczny. Szkielet, płaszcz stalowej lufy i zbiornik powietrzny wykonane ze stopów lekkich. Magazynek stalowy, regulowana rękojeść anatomiczna z drewna orzechowego.
Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 1-2/2013