Taurus PT 908
Wojciech Weiler
Taurus PT 908
W 1993 roku firma Forjas Taurus SA – brazylijski producent kopii rewolwerów S&W i pistoletów Beretta – wprowadziła na rynek nowy model pistoletu samopowtarzalnego: PT 908. I choć było to opracowanie własne nowej broni, jednorzędowy kompakt na aluminiowym szkielecie przejął wiele cech Beretty 92, produkowanej pod inną nazwą w Kuźni Byków.

Taurus PT 908 to pistolet samopowtarzalny działający na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, z zamkiem ryglowanym przez jej przekoszenie w płaszczyźnie pionowej. Ryglowanie odbywa się przez wprowadzenie masywnej nasady części wlotowej lufy, pełniącej rolę rygla, w powiększone okno wyrzutowe łusek, służące jako opora ryglowa. Ruchem lufy steruje wycięcie w jej brodzie, współpracujące z umieszczonym w szkielecie wkładem odryglowującym. Urządzenie powrotne pod lufą. Mechanizm spustowy podwójnego działania. Mechanizm uderzeniowy z kurkiem zewnętrznym napędzanym sprężyną uderzeniową w chwycie broni. Iglica ze sprężyną odbojową umieszczona w trzonie zamka. Zabezpieczenia: wielofunkcyjny bezpiecznik skrzydełkowy, samoczynna blokada iglicy, ząb wstępnego napięcia kurka. Jednorzędowy magazynek pudełkowy o pojemności ośmiu nabojów. Przy rzą dy celownicze otwarte, osadzone w zamku na jaskółczy ogon, z możliwością regulacji w poziomie. Zamek i lufa ze stali, szkielet z lekkiego stopu aluminium, okładki chwytu z tworzy wa sztucznego; broń dostępna w różnych wykończeniach powierzchni.
Opis konstrukcji
Taurus PT 908 nie należy do pistoletów wybitnie urodziwych, ale i nie jest szpetny. Wygląda mniej więcej jak połączenie góry od Siga seriiP22x z dołem od Beretty serii 92 – nie sposób nie zauważyć wpływów włoskiej konstrukcji. Zamek Taurusa ma sigowskie podcięcia po bokach i duże okno wyrzutowe, pełniące rolę opory ryglowej. Szkielet jest w zasadzie przejęty od Taurusa PT 92 – tyle, że wprowadzono w nim kilka zmian wymiarów i kształtu, no i koniecznych poprawek wynikających z odmiennego systemu ryglowania. Ma więc zewnętrzną szynę spustową po prawej stronie, zatrzask demontażowy po lewej, zatrzask zamkowy nie pełniący roli elementu sterującego ruchami lufy i obustronny bezpiecznik umieszczony na szkielecie. Umożliwia on bezstrzałowe opuszczenie kurka na ząb wstępnego napięcia, zabezpieczenie broni zarówno z kurkiem napiętym, jak i zwolnionym, a do tego włączony blokuje zamek. Taką lokalizację uważam za miejsce lepsze, niż zamek, a wynika ona w przypadku Taurusa z prozaicznego powodu: po prostu Brazylijczycy kupili licencję na pistolety Beretty wcześniej niż Amerykanie, kiedy nie było jeszcze wersji 92F/FS z bezpiecznikiem przeniesionym na zamek. Lufa oksydowana jest na czarno, pogrubioną część wlotową z występem sterującym ryglowaniem oraz wślizgiem pozostawiono w naturalnym kolorze stali.