Tygrysy z Grazzanise


Erik Roelofs


 

 

 

 

Tygrysy z Grazzanise

 

 

 

Jeden z najstarszych dywizjonów Sił Powietrznych Włoch, 21° Gruppo, powstał 25 maja 1918 r. Nosił wówczas nazwę XXI Gruppo i był wyposażony w myśliwce Nieuport, Spad i Saml. Jednostka walczyła na froncie macedońskim w czasie pierwszej wojny światowej. W czasie drugiej wojny światowej dywizjon używał samolotów myśliwskich Fiat G.50, Macchi C.202 i Macchi C.205, walcząc na terenie Związku Radzieckiego oraz w południowych Włoszech.

1

 

W 1952 r. dywizjon wkroczył w erę odrzutową, otrzymując myśliwce Republic F-84G Thunderjet. Podobnie jak większość włoskich dywizjonów w czasie zimnej wojny, 21° Gruppo otrzymał samoloty myśliwskie F-84F Thunderstrek, a następnie North American F-86K Sabre w krótkich odstępach czasu, nim został przezbrojony w Lockheed F-104G Starfighter we wrześniu 1963 r. W czasie przezbrojenia na ten typ myśliwca przechwytującego, oficjalnym godłem 21° Gruppo stał się tygrys, chociaż radiowego sygnału wywoławczego „tigre” używano od 1946 r.

Po blisko 35 latach użytkowania Starfighterów, 21° Gruppo został wyposażony w samoloty myśliwskie o zmiennym skosie skrzydeł, Tornado ADV (Air Defence Variant) w 1997 r. Wypożyczone z Royal Air Force, myśliwce Tornado ADV były maszynami przejściowymi, mającymi wypełnić lukę przed bardzo opóźnionymi dostawami myśliwców Eurofighter Typhoon. Niestety, dywizjon nie latał na nowych maszynach zbyt długo, jednostkę bowiem rozwiązano 1 marca 2001 r.

 

Ponowne narodziny Tygrysów
23 marca 2006 r. w Siłach Powietrznych Włoch ponownie sformowano dywizjon 21° Gruppo „Tigre”, włączając go w skład skrzydła 9° Stormo w Grazzanise. W skład dywizjonu włączono personel oraz śmigłowce Agusta-Bell AB.212 z 609° Squadriglia Collegamenti (klucz łącznikowo-ratowniczy). Wraz z reaktywacją dywizjonu, Siły Powietrzne Włoch kontynuują „tygrysie” tradycje, mające swoje korzenie w 1968 r., kiedy to 21° Gruppo dostało się do ekskluzywnego klubu NATO Tiger Organisation (ta nieformalna struktura powstała w 1961 r.). NATO Tiger Organization jest najbardziej znana z corocznych ćwiczeń „NATO Tiger Meet”, na które przylatują dywizjony z samolotami pomalowanymi w „tygrysie” barwy. Przez kolejne lata ćwiczenia „NATO Tiger Meet” stały się świetną okazją do doskonalenia taktyki lotniczych działań połączonych COMAO (Composite Air Operations) i często stanowią część większych ćwiczeń NATO, takich jak na przykład „Clean Hunter”.

Dowódca 21° Gruppo wyjaśnia: „NATO Tiger Meet” to doskonałe ćwiczenia dla nas, dla jednostki śmigłowcowej. Organizatorzy codziennie planują różne misje, w których przewiduje się użycie zarówno samolotów, jak i śmigłowców. Wykonywanie tych zadań w wielonarodowym ugrupowaniu na różnych typach statków powietrznych jest dla nas bardzo cennym doświadczeniem. W innych ćwiczeniach typu COMAO, śmigłowce zwykle odgrywają niewielką rolę w ogólnych działaniach, ale w czasie „NATO Tiger Meet”, jesteśmy zaangażowani od początku, do końca. Długie „tygrysie” tradycje 21° Gruppo najlepiej odzwierciedla sala tradycji jednostki, wygodne pomieszczenie udekorowane różnymi „tygrysimi” pamiątkami i historycznymi zdjęciami. Pomimo zmian organizacyjnych i przeniesienia na inne lotnisko, dywizjon zdołał zachować liczne pamiątki związane ze swoją chlubną tradycją.

 

 

Pełna wersja artykułu w magazynie Lotnictwo 9/2012

Wróć

Koszyk
Facebook
Twitter