Wojna powietrzna nad Ukrainą. Styczeń 2025 r.

Marcin Strembski
Siły rosyjskie odnotowały w styczniu niewielkie postępy, zajmując około 360 kilometrów kwadratowych ukraińskiego terytorium. Najbardziej znaczące w skali taktycznej zdobycze terenowe poczyniono na południe od istotnego węzła komunikacyjnego, jakim jest miasto Pokrowsk. Pomimo podejmowania kolejnych prób, w tym z udziałem żołnierzy północnokoreańskich, większych rezultatów nie przyniosły natomiast ataki mające na celu wypchnięcie wojsk ukraińskich z zajętego terytorium obwodu kurskiego w Federacji Rosyjskiej. Wyraźnie spadła liczba rosyjskich ataków prowadzonych za pomocą pocisków dalekiego zasięgu na cele w głębi Ukrainy, choć z drugiej strony wzrosło użycie dużych bezzałogowych statków powietrznych. Równolegle nasiliła się ukraińska kampania ataków dronowych dalekiego zasięgu.
1 stycznia
Według informacji podanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy (SG SZU), Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej (SZ FR) przeprowadziły jeden atak rakietowy dalekiego zasięgu i 49 lotniczych, używając siedmiu pocisków rakietowych i 79 bomb szybujących (spośród nich na kierunek kurski przypadł jeden atak rakietowy i 24 lotnicze z wykorzystaniem siedmiu pocisków i 32 bomb). Ponadto wykorzystały na froncie 1978 małych dronów kamikaze.
Ukraińskie wojska rakietowe i artyleria uderzyły w cztery rejony koncentracji personelu i sprzętu wojskowego oraz dwa elementy obrony przeciwlotniczej (OPL). Ukraińska OPL miała zestrzelić 69 uderzeniowych i rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych (BSP) poziomu operacyjno-taktycznego.
Zgodnie z danymi Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej (MO FR) siły rosyjskie zgłosiły zniszczenie w walkach naziemnych czterech stacji WRE. Rosyjska OPL miała zestrzelić ukraiński samolot Su-27 (brak udokumentowania tego sukcesu), sześć rakiet systemu HIMARS i 97 dużych BSP typu samolotowego.
Około godz. 18.00 pobliżu wsi Kowalewo w obwodzie woroneskim rozbił się lecący z Biełgorodu do Buturlinowki rosyjski śmigłowiec Mi-28. Maszyna spłonęła po upadku na ziemię, przy czym zginęli obaj członkowie załogi z 332. Samodzielnego Pułku Śmigłowców – pilot kpt. Daniła Kuzniecow i nawigator najprawdopodobniej ppor. Aleksander Korolew.
2 stycznia
SZ FR przeprowadziły dwa ataki rakietowe i 52 lotnicze, wykorzystując dwa pociski rakietowe i 102 bomby (z tego na obwód kurski przypadło sześć nalotów z użyciem dziewięciu bomb).
Ukraińskie lotnictwo oraz wojska rakietowe i artyleria uderzyły w pięć rejonów koncentracji personelu i sprzętu, dwa stanowiska dowodzenia oraz trzy inne cele. OPL miała zestrzelić 49 BSP.
SZ FR zgłosiły zniszczenie w walkach naziemnych pięciu stacji WRE. OPL miała zestrzelić 63 BSP.
3 stycznia
SZ FR przeprowadziły cztery ataki rakietowe z użyciem 11 pocisków (pięciu S-300, trzech Iskanderów-M i trzech lotniczych Ch-59/69) i 64 lotnicze ze zrzutem 95 bomb (z tego na obwód kurski przypadły trzy pociski S-300 i 15 bomb), a na froncie wykorzystały 2257 dronów kamikaze.
Ukraińskie lotnictwo oraz wojska rakietowe i artyleria uderzyły w cztery rejony koncentracji personelu i sprzętu, stanowisko dowodzenia i obserwacji oraz element OPL. Ukraińska OPL zadeklarowała zestrzelenie 107 BSP i trzech pocisków Ch-59/69. W tym dniu Ukraińcy dopisali sobie również zestrzelenie jednego śmigłowca, ale dotyczyło ono opóźnionego potwierdzenia jednego z dwóch śmigłowców Mi-8 zestrzelonych nocą z 30 na 31 grudnia 2024 roku pociskiem rakietowym wystrzelonym z drona morskiego Magura V5, zatem straty tej nie uwzględniono w podsumowaniu za styczeń.
SZ FR zgłosiły zniszczenie w walkach naziemnych radaru AN/TPQ-36 i dwóch stacji WRE. OPL miała zestrzelić osiem pocisków ATACMS i 72 BSP.
4 stycznia
SZ FR przeprowadziły 44 ataki lotnicze zrzucając 72 bomby (na obwód kurski przypadło 17 nalotów i 25 bomb), a na froncie wykorzystały 2410 dronów kamikaze.
Ukraińskie wojska rakietowe i artyleria uderzyły w dwa rejony koncentracji personelu i sprzętu, stanowisko dowodzenia, dwa działa, element OPL i dwa stanowiska kontroli BSP. OPL miała zestrzelić 91 BSP.
SZ FR zgłosiły zniszczenie w walkach naziemnych stacji WRE. OPL miała zestrzelić trzy bomby kierowane Hammer, rakietę systemu HIMARS i 174 BSP. Rosyjski myśliwiec podobno zestrzelił ukraiński samolot MiG-29, na co nie przedstawiono na razie żadnych dowodów.
5 stycznia
SZ FR przeprowadziły trzy ataki rakietowe i 65 lotniczych ze zrzutem 99 bomb, a na froncie wykorzystały ponad 2900 dronów kamikaze.
Ukraińskie lotnictwo oraz wojska rakietowe i artyleria przeprowadziły 26 uderzeń na rejony koncentracji personelu i sprzętu, cztery stanowiska kontroli BSP, trzy systemy OPL i pięć stanowisk artyleryjskich. Zadeklarowano zniszczenie dwóch systemów OPL i zestrzelenie 178 BSP.
SZ FR zgłosiły zniszczenie w walkach naziemnych dwóch stacji WRE i dwóch radarów kontrbateryjnych. OPL miała zestrzelić bombę Hammer, 12 rakiet systemu HIMARS i 115 BSP.
Rosjanie oskarżyli stronę ukraińską o przeprowadzenie piątej próby ataku na elektrownię jądrową i miasto Enerhodar w obwodzie zaporoskim za pomocą ośmiu dronów uderzeniowych typu samolotowego. OPL miała zniszczyć wszystkie nadlatujące drony. Szczątki jednego z nich spadły i zapaliły się na dachu centrum kultury fizycznej, położonego na terenie elektrowni w Zaporożu. Nie spowodowało to zakłóceń w pracy kluczowych obiektów elektrowni.
Pełna wersja artykułu w magazynie Lotnictwo 3/2025