Artyleria lądowa

Rakietowy zestaw przeciwlotniczy Buk-M1 w ukraińskich siłach zbrojnych

Rakietowy zestaw przeciwlotniczy Buk, przyjęty na uzbrojenie Armii Radzieckiej 40 lat temu, nadal z powodzeniem wykonuje stawiane przed nim zadania. Bez przesady można napisać, że jest to jeden z najskuteczniejszych środków obrony przeciwlotniczej znajdujących się w zasobach armii ukraińskiej.

Zobacz więcej

F-22, pierwsza sowiecka armata dywizyjna

Prowadzone przez kilka lat próby zbudowania następcy 76 mm armaty dywizyjnej wzór 1902 zakończyły się fiaskiem. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy był zapiekły konserwatyzm znacznej części kadry dowódczej. Jeżeli dodamy do tego zacofanie przemysłu zbrojeniowego i kiepski stan metalurgii uzyskamy bardzo nieciekawe perspektywy na kolejne lata.

Zobacz więcej

Armata samobieżna 2S7 w wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Zaprojektowana przede wszystkim jako środek do przenoszenia taktycznej amunicji jądrowej, armata samobieżna 2S7 okazała się bardzo skuteczna także w działaniach konwencjonalnych. W trwającej już od roku pełnoskalowej wojnie rosyjsko-ukraińskiej 2S7 jest aktywnie wykorzystywana przez obie strony. 

Zobacz więcej

Wschodnie Niemcy pod bronią. Wojska lądowe Volksarmee

Narodowa Armia Ludowa NRD jako członek Układu Warszawskiego miała kluczowe znaczenie w ramach sojuszniczego systemu, zajmując rubież wyjściową w planach błyskawicznej ofensywy na Europę Zachodnią, a później pierwszą linię oporu w operacji obronnej. Istotną częścią Volksarmee były jej wojska lądowe, których potencjał...

Zobacz więcej

Nowa uniwersalna armata dywizyjna kalibru 76 mm dla Armii Czerwonej

Po wygranej przez bolszewików wojnie domowej Armia Czerwona znajdowała się w opłakanym stanie. Jakość uzbrojenia, którym dysponowano pozostawiała wiele do życzenia.Na początku lat 30. podjęto prace koncepcyjne nad skonstruowaniem nowej armaty dywizyjnej kalibru 76,2 mm.

Zobacz więcej

Koreański grzmot – armatohaubica K9 kalibru 155 mm

Dnia 6 grudnia 2022 roku do portu w Gdyni przybył pierwszy, przeznaczony dla artylerii Wojska Polskiego, transport z armatohaubicami K9 Thunder (Grzmot). Są to opracowane przez koreańskich specjalistów działa samobieżne kalibru 155 mm. Mimo że przygotowywanie wspomnianego systemu artyleryjskiego rozpoczęto jeszcze w pierwszej połowie lat 90. XX...

Zobacz więcej

Systemy przeciwlotnicze S-300 w obronie ukraińskiego nieba

Jak pokazuje całe doświadczenie najnowszej historii wojskowości, dominacja w powietrzu była i pozostaje najważniejszym elementem wymaganym dla skutecznego prowadzenia działań wojennych. Osiągnięcie takiego stanu jest kluczowym celem na początku praktycznie każdej wojny. 

Zobacz więcej

Modernizacja Wojsk Lądowych 2012–2035

W okresie ostatniej dekady realizowano kilka istotnych programów modernizacji Wojsk Lądowych (WLąd), z których najbardziej znane związane są z pozyskaniem: czołgów Leopard 2, KTO Rosomak, haubic Krab, moździerzy Rak, zestawów przeciwlotniczych Poprad czy pocisków rakietowych Piorun i Spike-LR

Zobacz więcej

Morana – czeska samochodowa armatohaubica kalibru 155 mm

Od kilku lat podmiot zależny CSG (Czechoslovak Group a.s.) – Excalibur Army Ltd. – prezentuje zmodernizowane lub nowe armatohaubice, wykorzystujące jako podwozie 4-osiowe ciężarówki Tatry. W kolejności były to, dosyć mocno koncepcyjnie wywodzące się z legendarnej vz. 77 Dana, typy Dana M1, Dana M2 oraz Dita (2021). 

Zobacz więcej

Artyleria nadbrzeżna w PRL-u

Artyleria nadbrzeżna była w pierwszych latach po II wojnie światowej jedynym prężnie rozwijającym się elementem morskiego rodzaju sił zbrojnych. Na jej rozbudowę nie szczędzono sił i środków, a siłą rażenia wszystkich dział wielokrotnie przewyższała możliwości ogniowe całej floty PRL. 

Zobacz więcej

Modernizacja artylerii Wojska Polskiego. Część 4. Transport amunicji

W pierwszych trzech częściach serii poświęconej modernizacji artylerii Wojska Polskiego opisane zostały szczegółowo sprawy związane z ujednoliceniem oraz produkcją dział wszystkich najważniejszych kalibrów wykorzystywanych w armii w latach trzydziestych. Całość tych prac stanowiła odzwierciedlenie przyjętego planu rozbudowy...

Zobacz więcej

Przyszłość polskiej naziemnej obrony powietrznej – rozmowa z płk. Michałem Marciniakiem

Z chwilą podpisania 28 marca 2018 roku umowy na dostawę dwóch baterii systemu Patriot/IBCS w ramach I fazy programu Wisła rozpoczęło się tworzenie praktycznie całkowicie nowego polskiego systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. O tym jak przebiega ten proces Tomasz Dmitruk rozmawiał z...

Zobacz więcej

Artyleria lekka Wojska Polskiego w obronie przeciwpancernej

Zagadnienie wykorzystania sprzętu artylerii lekkiej Wojska Polskiego do walki z nieprzyjacielską bronią pancerną stanowiło złożony problem, w ramach którego wyróżnić można kilka płaszczyzn. W pierwszej kolejności wymienić należy obowiązujące regulaminy o charakterze ogólnym i wydawane już nieco później rozmaite instrukcje szczegółowe. 

Zobacz więcej

Ukraińska obrona przeciwpancerna – przykład do naśladowania

Rosyjska agresja na Ukrainę siłą rzeczy kieruje wzrok na siły zbrojnego naszego wschodniego sąsiada. Oprócz obszarów, w których w oczywisty sposób armia spod znaku tryzuba posiada pewne luki, znajdują się jednak i takie, w których po 2014 roku nastąpiła znacząca poprawa zdolności. Na dodatek, ostatnie dostawy uzbrojenia z krajów NATO, pozwoliły...

Zobacz więcej

Polonez z Polesia. System rakietowy dalekiego zasięgu W-200/W-300

Kilka baterii rakietowych systemów obrony przeciwlotniczej Tor-M2K, myśliwce Su-30SM, nowa generacja śmigłowców Mi-8, samoloty szkolne Jak-130, czołgi T-72B3, kołowe bojowe wozy piechoty BTR-82A… Białoruś w ostatniej dekadzie modernizuje siły zbrojne w oparciu o rozwiązania rosyjskiego przemysłu.

Zobacz więcej

Lata 80. w artylerii polskich Wojsk Lądowych

W omówieniu stanu rozwoju organizacyjnego i możliwości technicznych poszczególnych rodzajów wojsk w latach 80. XX wieku czas zająć się klasyczną artylerią. To temat rozbudowany, ze względu na istnienie jednostek samodzielnych i wchodzących w skład związków taktycznych, wyposażonych w armaty, haubice, wyrzutnie rakietowe i moździerze.

Zobacz więcej

Polskie rakiety nad Bałtykiem

Na przełomie sierpnia i września br. na wodach szwedzkiego poligonu morskiego odbyło się pierwsze szkolne strzelanie rakietowe załóg dwóch małych okrętów rakietowych projektu 660M. To dobry pretekst, aby przypomnieć już dość odległą historię pierwszych typów radzieckich rakiet przeciwokrętowych w Polskiej Marynarce Wojennej.

Zobacz więcej

Modernizacja artylerii Wojska Polskiego. Część 3

Krótko po przewrocie majowym, latem 1926 roku, w Zakładach Starachowickich, należących do Towarzystwa Starachowickich Zakładów Górniczych S.A., jednym z nielicznych w tym czasie zakładów przemysłowym w kraju aspirujących do samodzielnego projektowania i produkcji uzbrojenia artyleryjskiego, rozpoczęto prace nad...

Zobacz więcej

S-300W – frontowy zestaw obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej

W połowie XX wieku do wojsk lądowych Sojuszu NATO wprowadzono wyrzutnie taktycznych i operacyjno-taktycznych rakiet balistycznych MGM-5 Corporal (1951–1964), MGM-29 Sergeant (1962–1977), MGM-52 Lance (1965–1993) oraz MGM-31 Pershing IA (1960–1989), przygotowanych do wykonywania uderzeń bronią jądrową. 

Zobacz więcej

Polskie kalkulatory artyleryjskie

Przed strzelaniami artylerii naziemnej, w tym także tymi prowadzonymi do celów niewidocznych ze stanowisk ogniowych, należy określić nastawy do prowadzenia ognia. Nadają one lufie takie położenie w przestrzeni, dzięki któremu pociski z zadanym prawdopodobieństwem powinny trafić w cel. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter