Każda armia w czasie pokoju ma jedno, najważniejsze zadanie – jak najlepiej przygotować się do ewentualnego, nowego konfliktu zbrojnego. Podporządkowane są temu wszystkie zabiegi organizacyjne, proces szkolenia oraz modernizacja techniczna posiadanego uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia.
Kiedy rankiem 17 września 1939 roku Związek Sowiecki, wypełniając sojusznicze zobowiązania wobec III Rzeszy, podstępnie zaatakował Polskę, nasze lotnictwo nie było już w stanie podjąć walki z nowym najeźdźcą. Do starć między samolotami obu stron dochodziło jedynie w nielicznych przypadkach.
W sierpniu 1931 roku rozpoczął się napływ do jednostek pancernych Wojska Polskiego nowych wozów bojowych krajowej produkcji, czyli niewielkich, szybkobieżnych czołgów TK wz 31. Niespełna rok później do Polski dotarły pierwsze z 38 zamówionych w koncernie Vickers-Armstrong Ltd. dwuwieżowych czołgów lekkich Vickers Six Ton Mk E Alternative A.
Trwający kilka lat proces wypracowywania formuły dla najważniejszych jednostek wchodzących w skład przestawianej na trakcję silnikową 10. Brygady Kawalerii, czyli pułków kawalerii zmotoryzowanej, został przedstawiony w cyklu artykułów Zanim zmotoryzowano 10. Brygadę Kawalerii, opublikowanym w magazynie „Technika Wojskowa Historia”.
W styczniu 1942 r. rozpoczęła się operacja Paukenschlag – zwalczanie alianckiej żeglugi przy wschodnim wybrzeżu USA przez niemieckie okręty podwodne. Tylko od 11 stycznia do 6 lutego 5 niemieckich jednostek zatopiło bez strat własnych na tych wodach 23 alianckie statki o łącznej pojemności 150505BRT.
Krążowniki ciężkie typu New Orleans były ostatnimi jednostkami tej klasy w US Navy, zbudowanymi z uwzględnieniem ograniczeń narzuconych przez traktat waszyngtoński z 6 lutego 1922 r.Wraz z eksperymentalnym USS Wichita należały do najlepiej opancerzonych i chronionych jednostek tej klasy w historii.
Niniejszy tekst stanowi próbę uzupełnienia wiedzy na nieopracowany temat infrastruktury technicznej polskiej przedwojennej bazy morskiej na Helu. Ukryte w helskim lesie obiekty, zbudowane przed wojną dla Rejonu Umocnionego Hel, wzbudzają ciekawość pasjonatów.
Po kilku latach prac modernizacyjnych i prób stoczniowych 14 maja 2020 r. do służby liniowej powrócił szwedzki okręt podwodny HMS Gotland. Warto więc przypomnieć tę konstrukcję i przyjrzeć się wprowadzonym zmianom.
Historia dwóch ostatnich krążowników Marine Nationale nie jest powszechnie znana. Warto ją przybliżyć chociażby ze względu na ciekawe przebudowy, którym podlegały w czasie swojej służby.
Canberry wyprodukowane w Wielkiej Brytanii i Australii służyły w siłach powietrznych 16 krajów. Najdłużej używane były w Wielkiej Brytanii (w latach 1951–2006), Peru (1956–2008) i Indiach (1957–2007). Brały aktywny udział w wielu konfliktach zbrojnych – wojnie sueskiej w 1956 roku, wojnie domowej w Kongu w latach 1961–1962...
Wprowadzony do produkcji na początku lat 70. i wyprodukowany w niemal 1400 egzemplarzach An-26 był podstawowym lekkim samolotem transportowym sił powietrznych państw bloku wschodniego. Choć droga do powstania tej maszyny nie była prosta, wynik okazał się wart wysiłku i uporczywości konstruktorów z biura Olega Antonowa.
Wielozadaniowy samolot bojowy F/A-18E/F Super Hornet jest obecnie podstawową maszyną bojową lotnictwa amerykańskiej marynarki wojennej. W czerwcu producent przekazał US Navy dwa pierwsze z zamówionych 78 egzemplarzy jego zmodernizowanego wariantu oznaczonego Block III, do standardu...
Po II wojnie światowej kontynuowano we Francji bogate tradycje rodzimego przemysłu zbrojeniowego i projektowano różne typy czołgów, w tym ciężkie AMX-50, czy bardzo popularne lekkie AMX-13. Z kolei w latach 60. XX wieku do uzbrojenia przyjęto opracowaną przez krajowych konstruktorów pierwszą wersję nowopowstałego czołgu...
Wybuchowe pancerze reaktywne, znane również pod skrótem ERA, pojawiły się w szerszej świadomości na początku lat 80., co było efektem sowieckich oraz niemiecko-izraelskich prac badawczych. Debiut bojowy izraelskiego Blazera podczas pierwszej wojny libańskiej pokazał, że tego rodzaju opancerzenie dodatkowe może...
Jedno z najmocniej zakorzenionych wśród pasjonatów historii Wojska Polskiego przekonań dotyczy materiału z jakiego wykonywano wyposażenie indywidualne naszych piechurów. Mianowicie zupełnie niesłusznie uznaje się, że w dwudziestoleciu międzywojennym bezkrytycznie przyjęto do służby wyposażenie skórzane.
Wiosną 1942 roku przedstawiciele US Army Ordnance Department, czyli departamentu uzbrojenia armii, oraz zakładów Detroit Arsenal Tank Plant, odpowiedzialnych z ramienia rządu za masową produkcję czołgów w Stanach Zjednoczonych, odbyli podróż inspekcyjną do Afryki Północnej, gdzie na libijskiej pustyni trwały walki...
W latach 20. XX wieku na świecie wypracowano wiele założeń doktrynalnych dotyczących nowoczesnej piechoty, z których jednak części nie zdołano wprowadzić w życie, czy choćby przetestować w praktyce z powodu ograniczeń ekonomicznych. Niemcy przystępując do odtwarzania swych wojsk lądowych (Heer) po 1932 roku poszli...
W celu przetestowania nowego samolotu w Rechlinie utworzono eskadrę doświadczalną Erprobungstaffel 210, której piloci nie wydali o samolocie pochlebnej opinii, mimo że w czasie prób rozbito tylko jeden samolot. 23 września 1941 roku w wyniku awarii silników stracono Me 210A-1 W.Nr.117.
1 lipca 1938 roku japońskie Ministerstwo Armii zatwierdziło do realizacji program rozbudowy i modernizacji Lotnictwa Japońskiej Armii Cesarskiej. Plan rozwoju uzbrojenia lotniczego , opracowany w Głównym Biurze Lotnictwa Armii, zakładał m.in. opracowanie dwóch typów jednomiejscowych, jednosilnikowych myśliwców – lekkiego Ki-43 i ciężkiego Ki-44.
Tematem artykułu będą improwizowane moździerze i inne wyrzutnie pocisków zawierające materiały wybuchowe, opracowane i używane przez Provisional Irish Republican Army, w latach 1969 – 1997 na terenie Wielkiej Brytanii oraz Europy kontynentalnej.