Historia uzbrojenia

Relikt zimnej wojny - okręty podwodne typu Seawolf

Trzy amerykańskie okręty podwodne typu Seawolf (prototyp osiągnął pełną gotowość operacyjną w 2001 roku) stanowią pierwszy w kolejności typoszereg jednostek klasy SSN czwartej generacji US Navy. Okazały się przy tym ostatnimi jednostkami morskimi zaprojektowanymi „na starą modłę”, tj. pod założenia taktyczne...

Zobacz więcej

Przeciwpodwodne Mietiel i Rastrub z rakietami 84R i 85R

Zgodnie z teorią ewolucji Darwina natura „eksperymentuje” z różnymi gatunkami. Lepiej przystosowane do określonych warunków ewoluują i doskonalą się. Gorzej przystosowane – szybko wymierają. Podobnie dzieje się w technice: testowane są bardzo różnorodne rozwiązania i te, które sprawdzają się lepiej są doskonalone i upowszechniane. 

Zobacz więcej

Czołg lekki Praga LTP, młodszy brat Panzera 38(t)

Wizja kolejnego konfliktu zbrojnego sprawiła, że Komisja ds. Zakupów, na czele której stał płk Hector Martinez rozpoczęła sondowanie możliwości zakupu czołgów w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech oraz Czechosłowacji. Jako pierwszy z Peruwiańczykami nawiązał kontakt przedstawiciel ČKD inż. Emil Oplatek, a miało to miejsce w Paryżu...

Zobacz więcej

Motoryzacja Wojska Polskiego w latach 1930–1932

Jednostki piechoty czy też kawalerii zmotoryzowanej, jako odrębny typ formacji wojskowej, nie powstały nad Wisłą z dnia na dzień. Ich ukonstytuowanie się i wywalczenie odpowiedniego miejsca w strukturach armii było owocem dziesiątek wcześniejszych doświadczeń, których część autor omówił już w...

Zobacz więcej

„Oko za oko – gaz za gaz!” Cz.I. Polska droga do nowoczesnej maski przeciwgazowej

Zdanie „Oko za oko – gaz za gaz!” było hasłem powtarzanym w sowieckich broszurach przeciwgazowych dla ludności w latach 30. Jak donosił polski wywiad w 1932 roku, Armia Czerwona była przygotowana do wykorzystania gazów bojowych na polu bitwy. 

Zobacz więcej

Samolot bombowy SB

Chociaż sytuacja gospodarcza w Związku Sowieckim w końcu lat 20. XX wieku dalej była fatalna po wieloletniej wojnie domowej i ekonomicznych eksperymentach, to władze tego państwa rozpoczęły kosztowny program zbrojeń. Tego typu działania zaczęły przynosić pierwsze efekty na początku kolejnej dekady. 

Zobacz więcej

Wizyty zagraniczne polskich okrętów w latach 1921-1939

Z chwilą powstania Marynarki Wojennej Polski Odrodzonej w czasach pokoju jednym z głównych zadań naszych jednostek bojowych nawodnych i podwodnych – oprócz praktyk morskich z udziałem słuchaczy tymczasowych kursów instruktorskich dla oficerów oraz rejsów praktykanckich i szkoleniowych dla podchorążych...

Zobacz więcej

Symbol siły US Navy – Krążowniki typu Ticonderoga

Krążowniki rakietowe z systemem AEGIS (obecnie także BMD) typu Ticonderoga, mimo że liczą już sobie bez mała 30 lat aktywnej służby, nadal należą do najnowocześniejszych jednostek US Navy i zarazem do najlepszych okrętów świata. Przez część ekspertów uznawane są wręcz za najgroźniejsze obecnie jednostki nawodne naszego globu.

Zobacz więcej

Ekranoplany w ZSRR - cz. 2

Omówione w tym materiale konstrukcje to tylko część ekranoplanów opracowanych w ZSRR. Rościsław Aleksiejew – uczony i marzyciel w jednym – był niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie. W szczytowym okresie rozwoju ekranoplanów w ZSRR kierował biurem konstrukcyjnym, w którym pracowało ok. 5000 ludzi. 

Zobacz więcej

Norweska pomyłka. Pancerniki obrony wybrzeża typów Tordenskjold i Eidsvold

Pancerniki obrony wybrzeża cieszyły się szczególną popularnością w marynarkach wojennych krajów skandynawskich. Najlepszymi, najsilniejszymi, najnowocześniejszymi i zarazem największymi jednostkami tej klasy były okręty szwedzkie, natomiast najstarszymi i najsłabszymi – duńskie i norweskie.

Zobacz więcej

Bandera z zielonym otokiem w MW

Morska Brygada Okrętów Pogranicza (MBOP) to związek taktyczny sformowany na początku 1966 r., gdy Wojska Ochrony Pogranicza (WOP) przechodziły ze struktur Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MSW) do Ministerstwa Obrony Narodowej (MON). Istniała 25 lat i została zlikwidowana wraz z rozformowaniem WOP i powstaniem Straży Granicznej RP (SG RP). 

Zobacz więcej

Podwodny świat o smaku Whiskey

Czekając na kolejne informacje o możliwym przejęciu przez naszych marynarzy szwedzkich okrętów podwodnych warto odświeżyć sobie historię służby pod biało-czerwoną banderą czterech jednostek projektu 613 i perturbacje ze znalezieniem ich następców. To wtedy po raz pierwszy przejęliśmy ponad 20-letnie, używane okręty...

Zobacz więcej

Northrop XB/YB-35

Bombowce XB/YB-35 i YB-49 były ukoronowaniem wieloletnich prac Jacka Northropa nad samolotami w układzie latającego skrzydła. Z powodu opóźnień, wzrostu kosztów, problemów technicznych, zmieniających się wymagań i konkurencji innych maszyn nie weszły do produkcji seryjnej i służby operacyjnej. 

Zobacz więcej

Krążowniki liniowe typu Kongo – „konie robocze” Cesarskiej Marynarki Wojennej

Krążowniki liniowe typu Kongo należą do jednych z bardziej rozpoznawalnych okrętów Cesarskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Japonii (Dai Nippon Teitoku Kaigun). Chociaż pozostają nieco w cieniu nowszych i bardziej imponujących konstrukcji (zwłaszcza pancerników typu Yamato), spośród japońskich okrętów liniowych to właśnie one...

Zobacz więcej

Motoryzacja armii serbskiej i jugosłowiańskiej 1909–1941

Pierwsze samochody ciężarowe trafiły do służby liniowej w armii serbskiej już w 1909 roku. Było ich dziesięć sztuk i weszły na wyposażenie kompanii samochodowej, która podlegała Naczelnemu Dowództwu. Stało się tak za przyczyną płk. Damjana Vlajića, który był przewodniczącym Komisji ds. artylerii w Sztabie Generalnym. 

Zobacz więcej

Armata przeciwpancerna kalibru 47 mm

Koncepcja nowych, krajowych armat 47 mm dla Wojska Polskiego była żywa w korespondencji krążącej między organami wojskowej administracji przynajmniej od wiosny 1938 roku. W pierwszych dniach maja, w notatce dla szefa I Oddziału SG, jeden z oficerów meldował: Sprawa 47 mm działka ppanc. znajduje się obecnie w stadium teoretycznych rozważań i studiów. 

Zobacz więcej

I-22 Iryda – pechowe dziecko polskiego przemysłu lotniczego

Pierwsze przymiarki do stworzenia kolejnego po TS-11 Iskra samolotu szkolnego polskiej konstrukcji datować można na początek lat 70. ubiegłego wieku. Wtedy to w Dowództwie Wojsk Lotniczych (DWLot) powstał projekt wymagań taktyczno-technicznych (WTT) dla nowej maszyny tej klasy.

Zobacz więcej

Avia B-35/135

Elegancki wolnonośny dolnopłat Avia B-35 był najnowocześniejszym samolotem myśliwskim skonstruowanym w przedwojennej Czechosłowacji. Pojawił się wszakże zbyt późno, aby wejść do produkcji i wyposażenia czechosłowackiego lotnictwa przed rozpadem kraju w marcu 1939 roku...

Zobacz więcej

Ławoczkin Ła-15 – zapomniany konkurent MiG-a-15

Doświadczalne Biuro Konstrukcyjne Ławoczkina było jednym z pionierów zastosowania w konstrukcjach lotniczych skrzydeł skośnych. Skonstruowano w nim udane samoloty myśliwskie napędzane produkowanymi w ZSRR brytyjskimi silnikami Derwent i Nene. 

Zobacz więcej

Mi-8 w polskim lotnictwie wojskowym – cz. II

Śmigłowce Mi-8 były dostarczane do Polski w trzech podstawowych wersjach: transportowej/wielozadaniowej (T), pasażerskiej (P) i salon (S). W trakcie eksploatacji w ramach modernizacji i doposażenia niektóre z nich stały się powietrznymi stanowiskami dowodzenia (PD), maszynami ratownictwa lądowego (RL) oraz...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter