Historia uzbrojenia

Pancerniki kontra lotniskowce

Jednym z ulubionych twierdzeń, „speców” od historii morskiej występujących w mass mediach jest, iż 7 kwietnia 1945 roku (zatopienie „Yamato”), to „kres ery pancernika”.

Zobacz więcej

ORP Wicher i ORP Burza w II wojnie światowej

Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku wiązało się z faktem oparcia północnej granicy kraju o wybrzeże Bałtyku. Jej krótka, bo zaledwie 72–kilometrowa linia, sięgająca od Orłowa do Jeziora Żarnowieckiego, nie zaspakajała w pełni narodowych aspiracji morskich...

Zobacz więcej

„Grzmiąca góra” US Navy - okręt pancerny Dunderberg

Zaprojektowany w 1862 roku z myślą o konfrontacji z najpotężniejszą wówczas flotą wojenną świata, Dundenberg wzbudzał w swoim czasie powszechne zainteresowanie.

Zobacz więcej

Nieznane myśliwce Regia Aeronautica (1938–1943) część I

W czasie II wojny światowej lotnictwo myśliwskie Regia Aeronautica cierpiało na niedobór samolotów myśliwskich o odpowiednio wysokich osiągach.  Aby zaradzić temu problemowi włoski przemysł lotniczy próbował różnych środków...

Zobacz więcej

Niemieckie działa samobieżne Hummel

Podczas walk na łuku kurskim w lipcu 1943 roku miał miejsce debiut bojowy kilku nowych niemieckich pojazdów pancernych. Na szerszą skalę zastosowano wówczas także samobieżne haubice kal. 150 mm o wdzięcznie brzmiącej nazwie Hummel [Trzmiel]. 

Zobacz więcej

Typhoony nad Normandią

W czasie walk w Normandii ogromną rolę odegrało alianckie lotnictwo, które wywalczyło przewagę w powietrzu i było w stanie skutecznie paraliżować oddziały lądowe Wehrmachtu i Waffen-SS. W realizacji drugiego z wymienionych zadań w szeregach Royal Air Force wyróżniały się...

Zobacz więcej

„Kontrola morza” po szwedzku. Szwedzkie pancerniki typu Sverige część 2

W poprzedniej części artykułu omówiłem genezę pancerników typu Sverige wraz z przyjętą doktryną, zgodnie z którą je zbudowano oraz przedstawiłem opis techniczny tych jednostek, z uwzględnieniem m.in. charakterystyki kadłuba, ochrony biernej i napędu. 

Zobacz więcej

Jedenastka dla generała

Od roku 1943 amerykańska generalicja nosiła Colty M1903 Pocket Hammerless .32 ACP i M1908 Pocket Hammerless .380 ACP, o kurkach wewnętrznych. Oba pistolety były już mocno przestarzałe konstrukcyjnie, a używane w nich browningowskie naboje 7,65 mm x 17SR i 9 mm x 17 także do mistrzów skuteczności nie należały. 

Zobacz więcej

Prawie-Fallschirmjägergewehr dla (bogatych) prawie-spadochroniarzy

Pan Bernd Dittrich z Kulmbach położonego miedzy Erfurtem a Norymbergą założył firmę Sport-Systeme Dittrich oferującą repliki konstrukcji, o których słyszeli wszyscy miłośnicy drugowojennego uzbrojenia i o których użyciu większość tychże entuzjastów może co najwyżej pomarzyć. 

Zobacz więcej

Wobbly Webley – Strażnik Imperium

Birmingham było jednym z największych europejskich zagłębi rusznikarskich, kolebką zorganizowanej kontroli jakości i obowiązkowych prób wytrzymałościowych broni. W latach 30. XIX wieku bracia Philip i James Webleyowie odbywali termin u birminghamskich mistrzów rusznikarskich...

Zobacz więcej

Nakajima Ki-27 (Nate)

Ki-27, w kodzie alianckim znany jako Nate, był pierwszym myśliwcem Lotnictwa Japońskiej Armii Cesarskiej w układzie wolnonośnego dolnopłata. Od połowy 1938 do połowy 1942 r. stanowił podstawowe wyposażenie jednostek myśliwskich Lotnictwa Armii. 

Zobacz więcej

Northrop F-5A/B Freedom Fighter Cz. II

Cechy samolotu F-5 Freedom Fighter, takie jak stosunkowo nowoczesna konstrukcja, dobre właściwości pilotażowe i rozsądne koszty eksploatacji, spowodowały, że pierwsza generacja F-5 okazała się niekwestionowanym sukcesem eksportowym. 

Zobacz więcej

Włoskie samochody pancerne 1912–1939

Do pierwszego wykorzystania bojowego samochodów pancernych w armii włoskiej doszło w 1912 roku w czasie wojny włosko-tureckiej w Libii. W walkach Włosi użyli samochodów pancernych Fiat Arsenale. Do budowy tego modelu wykorzystano podwozie samochodu ciężarowego Fiat 15 bis. 

Zobacz więcej

Heinkel He 219 Uhu. Niespełniona nadzieja Nachtjagdwaffe (cz. 1)

Nocny samolot myśliwski Heinkel He 219 jest uważany za jedną z najbardziej udanych tego typu konstrukcji, jakie powstały w latach II wojny światowej. Powszechnie uchodzi też za maszynę, która mogła załamać podjętą przez Royal Air Force nocną ofensywę bombową nad miasta III Rzeszy. 

Zobacz więcej

Fregata Belle Poule. Przykład nowych trendów w budownictwie okrętowym epoki postnapoleońskiej

Dla fanatycznych wielbicieli Napoleona I, których w Polsce wydaje się być więcej niż we Francji, fregata Belle Poule z 1834 roku to przede wszystkim jednostka, która przewiozła do Europy zwłoki eks-cesarza z Wyspy Św. Heleny.

Zobacz więcej

ARA General Belgrano, czyli amerykański lekki krążownik USS Phoenix

Okręt, który zakończył swą karierę jako ARA General Belgrano narodził się blisko pół wieku wcześniej. USS Phoenix (CL-46) należał do tzw. „drugiej serii” lekkich krążowników typu Brooklyn budowanych dla US Navy od połowy lat 30. XX wieku.

Zobacz więcej

Film o ORP „Orzeł” – filmowcy dobrali plenery

Punkt bazowania w Helu, gdyńska Stocznia Marynarki Wojennej, ulice Vlissingen w Holandii, a być może również specjalistyczne baseny na Malcie, które służą między innymi do realizacji ujęć podwodnych...

Zobacz więcej

Northrop F-5A/B Freedom Fighter cz. I

W latach pięćdziesiątych nowe samoloty wojskowe, szczególnie opracowywane wówczas myśliwce tzw. serii wieku, stały się konstrukcjami o znacznym zaawansowaniu technicznym. Wzrastał stopień komplikacji ich systemów pokładowych... 

Zobacz więcej

Breda Ba.65

Oficerom włoskiego lotnictwa długo przed wybuchem II wojny światowej udało się trafnie przewidzieć rozwój sił powietrznych w kierunku bezpośredniego wsparcia sił lądowych. W składzie Regia Aeronautica bardzo szybko znalazły się więc jednostki samolotów szturmowych...

Zobacz więcej

Całe mnóstwo parabelek

Pistolet Parabellum to klasyk-samograj i na naszych łamach gościł już tyle razy, że chyba tylko M1911 go przebija. Ale jak w piśmie o klasycznej motoryzacji nigdy dość zdjęć Jaguara E-Type, tak i u nas nigdy dość pięknych – oraz ciekawych – parabelek

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter