Historia uzbrojenia

Bliźniak z drugiej strony frontu: pokrętne dzieje Brena dla Bułgarii

Że Bren był produkowanym w Anglii czechosłowackim erkaemem, który wygrał II wojnę światową wie każde dziecko. Ale czy równie znaną sprawą jest produkcja identycznego karabinu w Protektoracie Czech i Moraw, pod niemiecką okupacją, dla sojuszniczki III Rzeszy – Bułgarii ?

Zobacz więcej

Broń Żołnierzy Wyklętych

Pierwszego marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – to dobra okazja, by w marcowym numerze przyjrzeć się w co byli uzbrojeni żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego.

Zobacz więcej

Włoski czołg średni Carro Armato M11/39

Historia włoskich wojsk pancernych w latach 1940-43 nie obfituje w przykłady spektakularnych zwycięstw, o wiele częściej ich udziałem były porażki i wysokie straty osobowe. W dużym stopniu był to rezultat niskiej jakości sprzętu bojowego. 

Zobacz więcej

Pierwsze francuskie krążowniki ciężkie Duquesne i Tourville

Francja, podobnie jak inne mocarstwa morskie w pierwszych dwóch dekadach XX wieku, po podpisaniu porozumień Traktatu Waszyngtońskiego w lutym 1922 roku przystąpiła niemal z marszu do projektowania najsilniejszych artyleryjskich okrętów wojennych...

Zobacz więcej

Obrońca Imperium – Gloster Gladiator

W chwili wybuchu II wojny światowej brytyjski dwupłatowy myśliwiec Gloster Gladiator niewątpliwie był samolotem przestarzałym. Niemniej jednak piloci latający na tym typie odnotowali w ciągu pierwszego półtora roku wojny pokaźną liczbę zwycięstw w powietrzu...

Zobacz więcej

„Kontrola morza” po szwedzku. Pancerniki typu Sverige

Klasa pancerników obrony wybrzeża powstała w latach 70. XIX wieku. Z założenia były to wyspecjalizowane, silne okręty o małym zanurzeniu, służące do ochrony własnych wybrzeży przed okrętami wroga lub siłami desantowymi.

Zobacz więcej

Czołgi T-34 w operacji „Barbarossa”

Latem 1939 r. prace prowadzone w Charkowie nad nowym czołgiem średnim i szybkobieżnym przyniosły w końcu upragniony finał. Wojskowe próby przeszły dwa prototypy tego samego wozu w dwóch alternatywnych odmianach: lżejszej A-20 i cięższej A-32. 

Zobacz więcej

Moździerze kompanijne Armii Czerwonej

W pierwszych latach drugiej wojny światowej armie wielu państw stosowały jako standardową broń wsparcia pododdziałów piechoty lekkie moździerze (granatniki) o kalibrach oscylujących wokół 50 mm. Wśród broni stromotorowej tego typu można wymienić przykładowo polskie granatniki wz. 36 kal. 46 mm...

Zobacz więcej

Rosyjski Maxim

Rosyjski Maxim był obok brytyjskiego Vickersa jednym z najdłużej pozostających w linii cekaemów w historii. „Zaliczył” dwie wojny światowe oraz konflikt koreański. Wykorzystywano go także w wielu pomniejszych starciach, jak choćby ostatnio w Donbasie. 

Zobacz więcej

Nie tylko na wojnę: Pistolety sportowe FN-Browning 22

Do tej pory zajmowaliśmy się na naszych łamach głównie pistoletami wojskowymi Browninga wytwarzanymi przez FN Herstal, a tymczasem między rokiem 1962 a początkiem lat 80., produkowano tam także znakomite pistolety sportowe, i to też konstrukcji Browninga.

Zobacz więcej

Dove mia Beretta! Dzieje MAB 38

Widzowie komedii wojennej Giuseppe w Warszawie rozpoznali zapewne tytułowy okrzyk znakomicie. To z nim na ustach Giuseppe Santucci przemierzał okupacyjną Warszawę w poszukiwaniu swego peemu MAB 38, podprowadzonego przez polskie podziemie.

Zobacz więcej

EKW C-36 – szwajcarski „szturmowik”

Obowiązująca w pierwszej połowie lat 30. szwajcarska doktryna użycia lotnictwa w dużym stopniu czerpała wprost z doświadczeń Wielkiej Wojny. Składające się w większości z oficerów piechoty dowództwo Schweizer Armee upatrywało w lotnictwie...

Zobacz więcej

Bataliony Stugów – ślepy zaułek Heer

Studiując obecną literaturę historyczną poświęconą wojskom pancernym w II wojnie światowej, łatwo zauważyć, że według dosyć powszechnego mniemania najlepszy sprzęt pancerny mieli Niemcy, którzy osiągali swe sukcesy, zwłaszcza te najbardziej spektakularne, dzięki dwóm pojazdom...

Zobacz więcej

Sturmgeschütz – rok przełomu

Rok 1943 określany jest często jak przełomowy dla II wojny światowej. Wówczas to Wehrmacht zmuszony został do strategicznej obrony, ponosząc klęski pod Stalingradem, Kurskiem, Kijowem czy w Tunezji. Ten rok okazał się katastrofalny również dla niemieckich wojsk pancernych...

Zobacz więcej

Historia i rozwój sił podwodnych radzieckiej Marynarki Wojennej. Odbudowa po wojnie domowej i pierwszy radziecki projekt.

Ze zwycięsko zakończonej wojny domowej młoda radziecka republika wyszła wycieńczona, ze zniszczonym przemysłem i prawie bez kadr (zarówno wojskowych, jak i w administracji oraz przemyśle). 

Zobacz więcej

Wiktor Aleksander Kulikowski – zapomniany ojciec tłumika integralnego

Po ewakuacji wojsk alianckich z Dunkierki stało się jasne, że wojna w Europie będzie trwała jeszcze kilka lat. W związku z tym w lipcu 1940 roku z inicjatywy Winstona Churchilla powołano do życia Kierownictwo Operacji Specjalnych – SOE.

Zobacz więcej

Jedyny prawdziwy Schmeisser: MP 41

W czasie II wojny światowej Niemcy oprócz wytwarzanych w setkach tysięcy peemów MP 38 i MP 40 wyprodukowali również ponad 26 000 niemal identycznych MP 41. Ale po co ? Dla kogo ? W tej historii pytań jest znacznie więcej niż odpowiedzi.

Zobacz więcej

ORP Admirał Sierpinek

We wrześniu 1939 roku, ORP Admirał Sierpinek nie należał do jednostek bojowych w ścisłym tego słowa znaczeniu – był uzbrojonym okrętem sztabowym Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku. 

Zobacz więcej

Wodnosamoloty kontra okręty podwodne okresu Wielkiej Wojny

Rok 1916 przyniósł nasilenie działań lotniczych przeciwko okrętom podwodnym, jak i wreszcie pierwsze sukcesy na tym polu! Jednak pierwszym zatopionym okrętem podwodnym Wielkiej Wojny był okręt francuskiej Marine Nationale...

Zobacz więcej

Stocznie Gdańska i Gdyni w programie budowy U-Bootów typu XXI

Kiedy 19 kwietnia 1944 roku, w przeddzień urodzin Adolfa Hitlera, z pochylni gdańskiej stoczni Schichaua spłynął na wodę U 3501, pierwszy U-Boot typu XXI, dyrekcja zakładu świętowała wielki sukces...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter