Brytyjczycy, jako naród nierozerwalnie związany z morzem, zapewne po dziś dzień żałują, że jedynym większym, zachowanym okrętem – pamiątką z czasów chwały Royal Navy z lat II wojny światowej – jest lekki krążownik Belfast, podczas gdy na złom oddano wszystkie pancerniki.
W 1937 roku południowoafrykańscy sztabowcy podjęli starania o zakup, a gdy to się nie powiodło o rozpoczęcie prac nad własnym samochodem pancernym. Ograniczone środki finansowe na siły zbrojne Związku Południowej Afryki sprawiły, że organizacja jednostek motorowych była niemożliwa.
Przed świtem 6 czerwca 1944 r. żołnierze brytyjskiej 6. Dywizji Powietrznodesantowej wylądowali na tyłach wojsk niemieckich w Normandii we Francji, odgrywając rolę forpoczty alianckich sił inwazyjnych. Wieczorem tego dnia po raz pierwszy dokonano w warunkach bojowych udanego desantu szybowcowego pojazdów pancernych.
Wiosną 1937 r. w ogarniętej wojną domową Hiszpanii obie strony konfliktu zaczęły wykorzystywać dwusilnikowe bombowce o całkowicie metalowej konstrukcji, zdolne uciec atakującym je samolotom myśliwskim. Informacje o tym sprawiły, że dowództwo Korpusu Lotniczego Armii Stanów Zjednoczonych...
Na początku lat 30. XX w., powrócono w US Navy do prac rozwojowych nad niezawodnymi i odpornymi na uszkodzenia siłowniami turboparowymi. Przy projektowaniu nowych urządzeń napędowych wykorzystane zostały doświadczenia z wieloletnich prób z wysokociśnieniowymi kotłami parowymi.
Postęp jaki dokonał sie w dziedzinie penetrowania naszego wewnętrznego „kosmosu” jakim sa morskie głębiny jest niewiarygodny. Pozwala mieć nadzieję, że już wkrótce odnajdziemy wszystko to co kiedykolwiek zgubiliśmy na morzu...
Film Spectre jest 24. według oficjalnej listy bondowskich filmów, produkowanych przez firmę EON Productions, należącą do rodziny Brocolli. Bondologia nieoficjalna dodaje do tej listy jeszcze co najmniej dwa tytuły: siódmy film z Seanem Connerym jako Bondem Never Say Never Again z 1983 roku oraz pierwsze, telewizyjne Casino Royale z 1954 roku, z Barrym Nelsonem w roli głównej. Film z czasów, gdy hasło „James Bond” nie znaczyło jeszcze wiele w popkulturze, a powieści Iana Fleminga były znane tylko nielicznym wielbicielom gatunku.
Chyba trudno znaleźć inną nazwę związaną z wojskową bronią palną w Ameryce bardziej niż Arsenał Springfield. Przez niemal 200 lat tu właśnie biło serce Służby Uzbrojenia Armii Stanów Zjednoczonych. I choć wojsko wyszło stąd w roku 1968, Arsenał Springfield żyje nadal – jako pełne inicjatyw muzeum.
, bo i u nas może wzbudzić zainteresowanie. Ta nazwa to element firmowej „polityki historycznej”, nadającej nowym konstrukcjom nazwy słynnych poprzedników – z którymi zazwyczaj nic ich nie łączy.
Jednym z mniej znanych zagadnień historii wojskowości XX wieku jest broń pancerna Republiki Argentyny. W szczególności kwestia ta odnosi się do konstrukcji zbudowanych w tym państwie w późnych latach 30. oraz w okresie II wojny światowej.
Latem 1944 roku niemieckie Dowództwo Pociągów Pancernych przy Szefie Sztabu Generalnego na wszystkich frontach dysponowało ok. 30 pociągami pancernymi. Większość z nich znajdowała się na froncie wschodnim, gdzie wojna o tory miała szczególne znaczenie.
Terenowy Land Rover to od wielu dziesięcioleci jeden z najlepiej rozpoznawalnych pojazdów wojskowych na świecie. Samochód ten doczekał się długiej listy wojskowych użytkowników, wśród których najistotniejszym pozostawały oczywiście rodzime siły zbrojne...
Tempo rozwoju niemieckich sił zbrojnych pod koniec lat 30. XX w. było tak imponujące, że rodzima produkcja zbrojeniowa z trudem zaspokajała rosnące potrzeby Wehrmachtu. W tej sytuacji nie dziwi, że Anschluss Austrii w marcu 1938 r. i wkroczenie do Czechosłowacji w marcu 1939 r. ...
Świadectwem roli Muzeum Wojska Polskiego w kultywowaniu tradycji oręża polskiego są przechowywane w jego zbiorach dwa prototypy szabli paradnej wz. 1976. To dzięki inicjatywie wicedyrektora muzeum, Aleksandra Czerwińskiego...
Na początku 2015 r. zmarł Otto Carius, prawdopodobnie ostatni z czołowych asów Panzerwaffe z czasów II wojny światowej. Wraz z Johannesem Bölterem, Ernstem Barkmannem, Kurtem Knispelem i Michaelem Wittmannem jest uważany za jednego z najskuteczniejszych czołgistów w historii.
Wprowadzony do uzbrojenia armii brytyjskiej w listopadzie 1912 r. cekaem Vickers Mk I kal. 0,303 cala (7,7 mm) stanowił rozwinięcie karabinu Maxima. Zachowując zasadnicze ułomności systemu maximowskiego, od którego definitywnie odeszli dopiero Niemcy...
Jednym z najciekawszych osobowych samochodów terenowych, produkowanych w latach 30. ubiegłego wieku i używanych podczas II wojny światowej, był niewątpliwie Mercedes G4 – terenowa limuzyna dla najwyższych rangą dostojników III Rzeszy i dowódców Wehrmachtu.
Wybuchowe pancerze reaktywne, znane też pod skrótem ERA (Explosive Reactive Armour), stały się w połowie lat 80. XX wieku nieodłącznym elementem pancerza czołgów produkowanych w ZSRR. Ich masowe użycie pozwoliło nie tylko zrównoważyć możliwości ówczesnych środków przeciwpancernych...
Moda na historyczne rekonstrukcje rozlała się szeroko, czasami przybierając formy dość odległe od oryginalnych założeń – bo nie wszystkim odpowiada samo tylko przebieranie się w repliki mundurów, chcieliby także postrzelać: i to nie na wiwat, a do celu.
Historia pistoletów Tokariewa w Jugosławii zaczęła się od konferencji w Teheranie pod koniec 1943 roku – zapadła tam decyzja o zapewnieniu bałkańskim partyzantom pomocy drogą powietrzną, czym miał się zająć ZSRR.Powstała baza przerzutowa, a na południu Włoch lotnisko zapasowe...