Polityka obronna

Wykonanie budżetu MON w 2018 roku

W 2018 roku łącznie na obronność wydatkowano 42,5 mld PLN, czyli o 5,2 mld PLN (14,1%) więcej niż rok wcześniej. Nie tylko wykorzystano wszystkie dostępne środki zapisane na ten cel w ustawie budżetowej, ale przekroczono plan o 1,4 mld PLN (3,4%), co po 2007 roku się nie zdarzało. 

Zobacz więcej

Stanowisko Dowodzenia Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Obszaru Kraju w warszawskim metrze

W kwietniu 1949 roku rozkazem Nr 079/Org. ministra obrony narodowej marszałka Michała Roli-Żymierskiego polecono szefowi Sztabu Generalnego (SG) Wojska Polskiego sformowanie Grupy Organizacyjno-Przygotowawczej Dowództwa Obrony Przeciwlotniczej. Grupa ta na podstawie rozkazu Nr 011/Org.

Zobacz więcej

M-346 Master z biało-czerwoną szachownicą

Po trwającym ponad 18-miesięcy procesie weryfikacyjnym, opracowanego kilka lat wcześniej, programu szkoleniowego na samolot M-346, w Siłach Powietrznych RP dopuszczono do lotów czterech pierwszych podchorążych. Pierwszy wylot miał miejsce 16 kwietnia br., rozpoczynając tym samym nowy rozdział w historii...

Zobacz więcej

Współczesna Royal Navy – rewolucja techniczna w cieniu finansowych ograniczeń? - część 2

Liczba okrętów eskortowych brytyjskiej marynarki wojennej – niszczycieli i fregat – stale spada i od kilku lat znajduje się na poziomie nienotowanym w ostatnich kilkudziesięciu latach. W 2005 r. Royal Navy miała 31 niszczycieli i fregat, w 2019 r. ich liczba wynosi 19 – są to wprawdzie jednostki w miarę nowoczesne, ale ich liczba jest niewystarczająca...

Zobacz więcej

Nie próbuj, rób albo nie rób. Nie ma próbowania.

W kontekście wydarzeń na świecie i – niestety – coraz częściej również w naszym kraju zainteresowanie użyciem broni palnej w samoobronie w ciągu kilku ostatnich lat znacząco wzrosło. Nie chodzi tu o umiejętność celnego strzelania, choć to fundament, kiedy będziemy musieli strzelać do ludzi...

Zobacz więcej

Szkolenia strzeleckie w Polsce

Rozmowa z Pawłem Mosznerem, oficerem JW GROM w rezerwie, strzelcem wyborowym, spadochroniarzem i szkoleniowcem

Zobacz więcej

Kij w mrowisko

Tak, lubię wsadzać kij w mrowisko. Dlaczego? Dlatego, że poruszanie zagadnień trudnych i kontrowersyjnych wywołuje dyskusję. A dyskusja prowadzi do wymiany poglądów, co zapewnia poszerzenie naszej wiedzy. Dlatego chciałem poruszyć temat obowiązkowych szkoleń dla posiadaczy broni.

Zobacz więcej

Tory Taktyczne Srokowo

Kontynuujemy rozpoczęty w poprzednim numerze cykl artykułów prezentujących niebanalne, przyjazne strzelcom strzelnice w różnych miejscach Polski. Dziś jedziemy na północ.

Zobacz więcej

Steel Alive – strzelanie innym wymiarze

W życiu wielu strzelców przychodzi taki moment, że w całym tym robieniu huku i produkowaniu kilogramów metali nieżelaznych do ponownego przetworzenia zaczyna czegoś brakować. Poper? Był, nuda. Gong – jeszcze gorzej. Drzewko? No ileż można... Plate rack – cały czas to samo. Gwiazda? Na początku OK, jak załapiesz o co tu biega, to znowu nuda.

Zobacz więcej

Organizacja polskiego lotnictwa wojskowego 1989-2019

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat polskie lotnictwo wojskowe przechodziło wiele zmian i transformacji. Było to związane z wprowadzaniem nowego sprzętu i uzbrojenia oraz ewolucją jego struktur. Po II wojnie światowej, w związku z zimną wojną, szczyt rozbudowy osiągnęło w połowie lat 70. 

Zobacz więcej

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego – Kielce 2019

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego 2019 w Kielcach zgromadził ponad 600 wystawców. Obok krajowych podmiotów obecne były największe amerykańskie i europejskie koncerny zbrojeniowe, w tym producenci statków powietrznych. Lotnicza część MSPO zdominowana była przez dwa tematy:

Zobacz więcej

Prognozowane wykonanie Planu Modernizacji Technicznej 2013-2022 [2]

Druga część artykułu omawia realizację „Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022” w zakresie 9 pozostałych Programów Operacyjnych oraz najważniejszych zadań realizowanych poza tymi programami. W ramach podsumowania dokonano oceny prognozowanego wykonania finansowego i rzeczowego całego Planu. 

Zobacz więcej

Sieciocentryczność, czyli optymalizacja wykorzystania posiadanego potencjału

Pozyskanie przez Siły Zbrojne RP zintegrowanego systemu obrony powietrznej średniego zasięgu IBCS (Integrated Battle Command System) wraz z elementami systemu Patriot otworzyło w Polsce dyskusję na temat sieciocentryczności i nowoczesnych systemów obrony powietrznej. I jak to zazwyczaj bywa, ilu ekspertów, tyle teorii. 

Zobacz więcej

Prognozowane wykonanie Planu Modernizacji Technicznej 2013-2022 [1]

W tym roku mija już siódmy rok realizacji 10-letniego „Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022”, a jednocześnie przyjęto jego nową wersję na lata 2017-2026. To dobra okazja do weryfikacji, co udało się zrobić, a czego niestety nie. Już dziś z dużym prawdopodobieństwem można określić...

Zobacz więcej

F-35A Lightning II – polski wybór

Planowany i procedowany zakup przez polski resort obrony samolotów 5. generacji Lockheed Martin F-35A Lightning II od kilku miesięcy elektryzuje nie tylko specjalistów zajmujących się tematyką bezpieczeństwa, samych wojskowych, ale również opinię publiczną naszego kraju. Na obecnym etapie znamy mało faktów dotyczących potencjalnego kontraktu...

Zobacz więcej

PZL W-3 Sokół – 30 lat na straży Bałtyku

Lotnictwo morskie jest jednym z głównych filarów zabezpieczenia akwenów morskich i linii brzegowej. Nie inaczej jest w przypadku Morza Bałtyckiego, które ze względu na swój zamknięty charakter i specyficzne warunki naturalne potrzebuje różnorodnych statków powietrznych. 

Zobacz więcej

Prawo do posiadania broni: nowy front wojny polityczno-kulturowej

Kiedy w 2011 roku Ustawa o broni i amunicji (UOBiA, ubojka) została znowelizowana, środowisko strzeleckie odetchnęło pełną piersią. Zaroiło się od pikników i imprez strzeleckich, rozkwitały nowe kluby strzeleckie zrzeszające sportowców i kolekcjonerów. 

Zobacz więcej

Wierność kontra wytrwałość – amerykańscy i chińscy marines

Współczesna piechota morska to specyficzny i elitarny rodzaj formacji, wykonujący najczęściej dużo szerszy wachlarz zadań niż to wynika z samej jej nazwy. Koszty utrzymania piechoty morskiej (marines) są przy tym również wysokie, ale jednak wiele państw decyduje się na posiadanie takich oddziałów. 

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Norwegii

W listopadzie bieżącego roku norweskie Siły Powietrzne będą obchodziły 75. rocznicę utworzenia. Od kilku lat stare typy samolotów myśliwskich i śmigłowców zastępowane są nowoczesnymi maszynami nowej generacji. Wprawdzie nie wszystko przebiega zgodnie z założeniami, ale...

Zobacz więcej

30 lat minęło, czyli Wojsko Polskie w 1989 roku

Trzeba mieć świadomość, że w armii w zasadzie nigdy nie ma stanu „constans”. Cały czas coś w niej podlega zmianom, albo w zakresie struktur organizacyjnych, w składzie osobowym, albo w zestawie posiadanego uzbrojenia i wyposażenia. Jednak w tym roku, co warto odnotować, mija 30 lat odkąd Wojsko Polskie jest poddawane nieustannej reformie. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter