W dniu 10 lutego br. na terenie Akademii Marynarki Wojennej (AMW) w Gdyni zaprezentowano publicznie Strategiczną Koncepcję Bezpieczeństwa Morskiego Rzeczypospolitej Polskiej (SKBM) opracowaną przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) przy współpracy z Radą Budowy Okrętów oraz AMW.
W ubiegłym roku Szwedzkie Siły Powietrzne – Flygvapnet – obchodziły 90. rocznicę utworzenia. Od ponad dwudziestu lat nie są już samodzielną formacją, lecz stanowią integralną część jednolitych Szwedzkich Sił Zbrojnych. Niewielka liczebność Flygvapnet rekompensowana jest...
Okręt dowodzenia siłami przeciwminowymi ORP "Kontradmirał X. Czernicki" od 1 stycznia pełni dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO i stoi na czele Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych Grupa 2 ( SNMCMG2) operującego w specyficznym rejonie świata na styku Europy, Afryki i Azji.
Upłynął czwarty rok realizacji Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 (PMT) podczas którego dokonano istotnych korekt jego założeń, szczególnie w zakresie finansowym i harmonogramu wykonania. Zaplanowaną na ten cel w latach 2017-2022 kwotę 103,1 mld PLN...
Historia lotnictwa US Marine Corps sięga 1912 roku, kiedy to por. Alfred A. Cunningham jako pierwszy żołnierz Korpusu przeszedł przeszkolenie lotnicze i otrzymał licencję pilota. Przez minione ponad sto lat lotnictwo Korpusu przeszło długą drogę rozwoju, ale jedno nie uległo zmianie...
Fińskie Siły Powietrzne zostały utworzone w 1918 r. Podczas II wojnie światowej odniosły duże sukcesy w walce z radzieckim lotnictwem. Po wojnie wznowiły działalność na początku lat 50.
W głównych uroczystościach 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej 29 listopada w Gdyni wziął udział prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Na pokładzie okrętu-muzeum „Błyskawica”, cumującego przy Nabrzeżu Pomorskim, zwierzchnik Sił Zbrojnych wręczył komandorowi Krzysztofowi Jaworskiemu nominację...
W podpisanej przez Prezydenta RP ustawie budżetowej na bieżący rok, łączne wydatki na obronę narodową zaplanowano na poziomie 35,899 mld PLN, w tym na finansowanie Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP (PMT) przeznaczona miała zostać kwota 9,366 mld PLN.
Niemieckie siły zbrojne stanowią jeden z liczniejszych komponentów militarnych w Europie. Nie oznacza to jednak, że Berlin nie wyciągnął wniosków z przeobrażeń polityczno-wojskowych, które nastąpiły w Europie po 1989 roku. Bundeswehra nie tylko uległa istotnemu ograniczeniu, lecz także zmieniła swoje oblicze.
W 2016 roku trwały intensywne dostawy uzbrojenia i sprzętu dla wszystkich rodzajów sił i wojsk Federacji Rosyjskiej. W porównaniu z dwoma ubiegłymi latami dał się jednak zauważyć spadek liczby przekazanego uzbrojenia i sprzętu wojskowego.
Należąca do typu Adelaide fregata rakietowa HMAS Sydney pod koniec ubiegłego roku zakończyła 32-letnią służbę w Australijskiej Marynarce Wojennej. Co istotne, wycofanie jednostki z linii nie nastąpiło z powodu jej rzekomo podeszłego wieku, ale z uwagi na fakt...
W dniu 25 kwietnia br. Minister ON Antoni Macierewicz na odprawie rozliczeniowo-zadaniowej z kierowniczą kadrą resortu obrony narodowej wskazał pięć priorytetowych obszarów rozwoju Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2019.
Powrót po roku 1989 do tradycji i symboliki Wojska Polskiego niepodległej Rzeczypospolitej oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie zaowocował w 1993 roku powstaniem i wprowadzeniem ustawy „O znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”, która w sposób kompleksowy regulowała ich kształt i wygląd...
Greckie lotnictwo wojskowe ma ponad stuletnią historię. Od 1952 r. Grecja jest ważnym członkiem NATO, broniącym południowej flanki Sojuszu. Z powodu nie najlepszych relacji z sąsiednią Turcją Greckie Siły Powietrzne dysponują jedną z najliczniejszych w Europie flotą myśliwców.
Aktywne działania na własnych liniach komunikacyjnych oraz przerywanie takowych potencjalnemu przeciwnikowi w myśl doktryny tzw. „kontroli morza” (czyli kontroli nad szlakami komunikacyjnymi i prawa do przejścia morzem), zapoczątkowanej jeszcze przez sir. Juliana Corbetta...
12 maja 1935 roku zmarł twórca, budowniczy i przywódca państwa polskiego – Józef Piłsudski. Kraj jak długi i szeroki pogrążył się w żałobie i – wydawać by się mogło – w inercji wynikającej z osłupienia związanego z trwożnym spojrzeniem w przyszłość, w której nie będzie już człowieka wskazującego kierunki życia i rozwoju Polski.
Temat systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot jest w ostatnim czasie relatywnie często poruszany w mediach, zarówno codziennych jak i tych specjalistycznych. Dzieje się tak dlatego, że w ciągu najbliższych miesięcy możemy być świadkami wiążących decyzji odnośnie programu Wisła...
Komisja do spraw rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego (IMCO) opowiedziała się za złagodzeniem niektórych proponowanych przez Komisję Europejską ograniczeń dostępu do broni palnej – w ramach przygotowywanej nowelizacji unijnej „broniowej” dyrektywy.
Wydawało się, że po wykonaniu wydatków na obronność w 2014 roku na poziomie 98,3%, w Ministerstwie Obrony Narodowej wreszcie doszło do przełomu. Pierwszy raz od wielu lat udało się bowiem uniknąć cięć budżetu i prawie w całości zrealizować wydatki zaplanowane w ustawie budżetowej.
Lotnictwo wojskowe Singapuru powstało w 1968 r., a siedem lat później przekształciło się w samodzielny rodzaj sił zbrojnych. Jego podstawowym zadaniem jest obrona powietrzna kraju oraz współpraca z wojskami lądowymi i marynarką wojenną, które nie mają własnego lotnictwa.