Program LRS-B wchodzi w kolejną fazę realizacji. W jego wyniku już za dekadę Amerykanie zamierzają wprowadzić do linii nowy typ bombowca strategicznego. Ostatni raz miało to miejsce ćwierć wieku temu. Prace nad samolotami programu LRS B są przy tym już dość zaawansowane...
Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach można było obejrzeć m.in. elementy systemu przeciwlotniczego Pilica, w tym Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowo Artyleryjski ZUR-23-2SP Jodek.
Przywykliśmy, że na przełomie sierpnia i września, lub w pierwszych dniach września, na terenie wystawienniczym Targi Kielce odbywają się dwie imprezy: Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, jak i trochę w ich tle Międzynarodowe Targi Logistyki.
Targi MSPO wyrosły na jedną z najważniejszych europejskich imprez wystawienniczych branży zbrojeniowej – więc choć tematów strzeleckich zwykle na nich jak na lekarstwo, nie sposób pominąć corocznej relacji z Kielc.
Najważniejszym prawem w ustroju demokracji parlamentarnej jest prawo do wybierania parlamentu – a posiadacze broni są obywatelami świadomymi swych praw. W tym roku mamy do wyboru osiem możliwości – osiem, bo tylko te komitety, które zarejestrowały listy we wszystkich okręgach mają w praktyce szanse dostać się do Sejmu.
28 listopada 2018 roku minie sto lat od momentu utworzenia dekretem nr 155 Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego „Marynarki Polskiej”. Zatem wydawać by się mogło, że szukanie odpowiedzi na pytanie postawione w tytule nie ma większego sensu, skoro ten rodzaj Sił Zbrojnych istnieje i funkcjonuje.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach w dużej mierze koncentruje się co prawda na ofercie przemysłu obronnego skierowanej dla wojsk lądowych, jednak od kilku lat stał się również areną rywalizacji lotniczej.
Śmigłowce AW129 (A129) Mangusta znajdują się od ponad dwóch dekad na wyposażeniu włoskich sił zbrojnych,zaś ich odmiana oznaczona T129, trafiła do uzbrojenia armii tureckiej. W kontekście oczekiwanego przetargu na nowe śmigłowce szturmowe dla Wojska Polskiego...
Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach swą światową premierę miał najnowszy pojazd AMZ-KUTNO Sp. z o. o., Tur V. To propozycja kutnowskiej firmy na wóz opancerzony, który Wojsko Polskie chce pozyskać w ramach programu „Pegaz”.
Pododdziały i zespoły rozpoznania i rozminowania (Explosive Ordnance Reconnaissance oraz Explosive Ordnance Disposal) wyposażane są priorytetowo w nowoczesny sprzęt. Motywacją jest bowiem zamiar maksymalnego chronienia życia żołnierza.
17 lipca br. Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że w postępowaniu na udzielenie zamówienia publicznego na dostawę dwóch „małych” samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie (VIP), wraz ze szkoleniem personelu latającego i technicznego oraz pakietem logistycznym, wnioski o udział złożyło dziewięciu oferentów.
Bezdyskusyjnie dwoma priorytetowymi programami dla polskich Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych są: wyłonienie następcy przestarzałych BWP- 1 (program „Borsuk”) oraz modernizacja posiadanych czołgów Leopard 2A4 (program „Leopard 2PL”).
Kanadyjskie lotnictwo wojskowe może pochwalić się zarówno długą historią, jak i aktualnym zaangażowaniem w szereg operacji na całym świecie. Royal Canadian Air Force (RCAF) są nieustannie modernizowane, jednak wiele kluczowych programów wymiany sprzętu ma już wieloletnie opóźnienia.
W wyniku Euromajdanu na Ukrainie pod koniec lutego 2014 roku państwo ukraińskie nagle stanęło w obliczu nieuchronnego zagrożenia inwazją ze strony Federacji Rosyjskiej. Na domiar złego rozpoczął się również dynamiczny rozwój wydarzeń geopolitycznych na Krymie ...
Szkolenie w manewrowych walkach powietrznych to jeden z najtrudniejszych elementów do opanowania przez przyszłych pilotów wielozadaniowych samolotów bojowych, a jednocześnie dostarczający wielu emocji. Pierwsze kroki w zakresie podstawowych manewrów myśliwskich uczniowie stawiają już na samolocie szkolenia zaawansowanego aJt ...
Za początek historii dęblińskiej „Szkoły Orląt” uważa się powstanie w Grudziądzu w listopadzie 1925 r. Oficerskiej Szkoły Pilotów, przemianowanej wkrótce na Oficerską Szkołę Lotnictwa. Miała ona kształcić od podstaw personel latający dla lotnictwa wojskowego młodego odrodzonego państwa polskiego ...
W dniu 3 lipcabr.szefowie rządówRzeczypospolitej Polskiej Ewa Kopacz i Republiki Słowackiej Robert Fico, w obecności ministrów obrony obu państw Tomasza Siemoniaka i Martin Glváča, podpisali w zakładach Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich list intencyjny w sprawie współpracy pomiędzy oboma krajami w zakresie dwóch projektów dotyczących uzbrojenia.
Rok 2015 ma szansę przejść do historii jako ten, w którym zostaną wybrane i zamówione aparatu z czterech, z sześciu zaplanowanych, kategorii bezzałogowych systemów powietrznych. Mowa tutaj o platformach największych i najbardziej kosztownych klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance) - Zefir i taktycznej średniego zasięgu - Gryf...
„Lotnictwo może kontrolować dowolny teatr działań bojowych, ale by go zdobyć i utrzymać realizując tym samym dyplomatyczne i strategiczne cele operacji, niezbędne jest użycie od samego początku konfliktu wojsk lądowych” na podstawie wystąpienia gen. broni. w st. spocz. Udi Szaniego, byłego dowódcy Wojsk Pancernych Sił Obronnych Izraela.