Dnia 1 czerwca 2022 roku minister obrony Niderlandów Kajsa Ollongren przedstawiła publicznie nową białą księgę obronności zatytułowaną „Silniejsza Holandia, bezpieczniejsza Europa: Inwestowanie w silne NATO i UE”. Co oczywiste, dokument ten powstał w dużej mierze pod wpływem rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Jednym z większych kontraktów zbrojeniowych 2022 roku podpisanych na potrzeby Sił Zbrojnych RP był lipcowy zakup śmigłowców Leonardo Helicopters AW149. Niewątpliwie był on także zaskoczeniem, wcześniej w zasadzie nie było informacji, że resort obrony zakupi nowy śmigłowiec taktyczny klasy 8,5 tony dla Wojsk Lądowych.
W okresie ostatniej dekady realizowano kilka istotnych programów modernizacji Wojsk Lądowych (WLąd), z których najbardziej znane związane są z pozyskaniem: czołgów Leopard 2, KTO Rosomak, haubic Krab, moździerzy Rak, zestawów przeciwlotniczych Poprad czy pocisków rakietowych Piorun i Spike-LR.
Polski przemysł skupiony w Grupie Kapitałowej PGZ z racji wielości programów modernizacyjnych na rzecz Sił Zbrojnych RP zawsze był ważną częścią tematów podejmowanych w miesięczniku „Nowa Technika Wojskowa”. Po inwazji Rosji na Ukrainę, dostawach polskiego sprzętu dla obrońców, planach strategicznych zakupów w przemyśle Korei Południowej...
Materiał ten jest w zasadzie opracowaniem dokumentu znalezionego w przepastnych zbiorach archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej, w którym w ogólnym zarysie przedstawiono udział Sił Zbrojnych PRL w operacji zaczepnej w czasie przewidywanej wojny Układu Warszawskiego z NATO w Europie.
Podobnie jak w innych obszarach Sił Zbrojnych RP, również w Wojskach Lotniczych w ostatnim czasie zachodzą duże zmiany związane z trwającym procesem modernizacji technicznej. W trakcie realizacji znajdują się zamówienia na wielozadaniowe samoloty bojowe F-35A Lightning II, lekkie samoloty bojowe FA-50/FA-50PL, szkolne M346 Bielik...
Budżet obronny Republiki Federalnej Niemiec, zamykający się w 2021 roku kwotą 46,9 mld EUR, według periodyku „Military Balance” był siódmym z największych na świecie. Mimo to od lat wskazywano na szereg problemów trapiących Bundeswehrę, a związanych z niedofinansowaniem czy problemami z gotowością techniczną.
Ustawa o obronie Ojczyzny z dnia 11 marca 2022 roku stworzyła podstawę do utworzenia Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który zastąpił dotychczasowy Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. Choć nazwy są podobne, to sposób funkcjonowania obu funduszy istotnie się różni.
Wolno, bo wolno, ale mapa strzelnic w Polsce zaczyna się zagęszczać – oczywiście, więcej ich powstaje w większych ośrodkach miejskich i ich pobliżu, bo tam po prostu jest więcej potencjalnych klientów, a strzelnica ma na siebie zarabiać. Zdecydowanie więcej powstaje obiektów otwartych, ale pojawiają się także nowe strzelnice kryte.
Zawody Lekka Piechota, organizowane przed Klub Strzelających Inaczej, mają już renomę w środowisku strzeleckim oraz stałe grono zawodników, którzy szybko zapełniają listy startowe. W tym roku wprowadzona została nowa formuła, nazwana Solo, która różni się tym, że strzela się indywidualnie, a nie w parach oraz nie zwiedza się – uroczej skądinąd – okolicy.
Kilka miesięcy temu uczestniczyliśmy w pierwszej edycji zawodów taktyczno-strzeleckich Furia, zorganizowanych przez firmę C12 SPEC Szkolenia, pod wodzą Dariusza Pollaka i Agnieszki Wolak, wspieranych przez ekipę organizacyjną w sile bodaj plutonu. W maju br. miała miejsce druga edycja tych zawodów, na którą również się wybraliśmy.
Z chwilą podpisania 28 marca 2018 roku umowy na dostawę dwóch baterii systemu Patriot/IBCS w ramach I fazy programu Wisła rozpoczęło się tworzenie praktycznie całkowicie nowego polskiego systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. O tym jak przebiega ten proces Tomasz Dmitruk rozmawiał z...
Napaść Rosji na Ukrainę sprawiła, że sytuacja międzynarodowa nie tylko w Europie, ale i na całym świecie mocno się skomplikowała. Śledzenie sytuacji wojskowej i politycznej stało się chlebem powszednim dziennikarzy i analityków, którzy oprócz przekazywania bieżących informacji starają się oceniać, jaka czeka nas przyszłość...
Pierwszy zestaw bezzałogowych statków powietrznych (BSP) na potrzeby Wojska Polskiego pozyskano w 2005 roku. Od tego czasu znaczenie tego rodzaju systemów istotnie wzrosło, ale ich kompleksowe wdrożenie zaplanowano dopiero w Planie Modernizacji Technicznej na lata 2013–2022.
W dniu 1 lutego br. Prezydent RP podpisał ustawę budżetową na 2022 rok. Zakłada ona wzrost wydatków obronnych w stosunku do 2021 roku o 5,9 mld PLN (11,5%), do poziomu 57,8 mld PLN. To drugi rok, w którym na obronność mają zostać przeznaczone środki w wysokości 2,2% PKB Polski.
Kinetyczny test pocisku antysatelitarnego Nudol w listopadzie 2021 roku potwierdził zaawansowane prace Rosji nad bronią tej klasy oraz jej destrukcyjne, nieodwracalne i długotrwałe skutki na niskiej orbicie Ziemi. Tekst rekonstruuje zauważalną ciągłość pomiędzy kinetycznymi systemami ZSRR i Rosji, które...
W podsumowaniu procesu modernizacji technicznej za 2020 rok jako największą porażkę wskazany został brak decyzji w sprawie uruchomienia postępowań na pozyskanie systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu kr. Narew i fregat kr. Miecznik. W 2021 roku oba te zadania weszły w fazę realizacji, co należy uznać za sukces.
Fatalnej kondycji polskiej Marynarki Wojennej oraz programom mającym przynieść jej modernizację poświęcono już wiele uwagi, w tym w miesięczniku „Nowa Technika Wojskowa”. Głównie skupiamy się na siłach okrętowych, rzadziej podejmując temat zadań i potrzeb Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW)...
Decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej o budowie serii wielozadaniowych fregat rakietowych Miecznik wywołała falę publikacji prasowych i internetowych, odnoszących się zarówno do kwestii technicznych związanych z konstrukcją, jak i do zasadności samego programu. Autorzy tych publikacji...
Podczas przenoszenia lub przewożenia broni spotykamy się z sytuacjami, w których policja podejmuje wobec nas różne czynności kontrolne – najczęściej jest to kontrola drogowa. Jak zachować się podczas kontroli policji, gdy mamy przy sobie legalnie posiadaną broń? Typowa odpowiedź prawnika zabrzmi: „To zależy”.