Inspektorat Uzbrojenia pod koniec sierpnia tego roku ogłosił postępowanie przetargowe związane z zakupem na potrzeby Sił Zbrojnych RP przenośnych radarów pola walki (Ground Surveillance Radar). Do 2022 roku założono pozyskanie 93 kompletów radarów...
Zgodnie z deklaracjami, Inspektorat Uzbrojenia miał pod koniec października przystąpić do dialog technicznego z firmami, które chcą zaoferować Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej wytwarzane przez siebie śmigłowce szturmowe.
Rozwojowa konstrukcja AH-1Z Viper jest najnowszym wcieleniem legendarnej Cobry, która zapisała wiele znaczących kart w historii śmigłowców szturmowych. Wiropłat został opracowany przez konsorcjum Bell Helicopter...
Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach zaprezentowany został zestaw IRIS-T SL. Symbolicznie jako jego nośnik wykorzystano samochód ciężarowy Jelcz, bowiem zestaw jest oferowany w postępowaniu na system obrony powietrznej krótkiego zasięgu kryptonim Narew.
Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach można było obejrzeć m.in. elementy systemu przeciwlotniczego Pilica, w tym Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowo Artyleryjski ZUR-23-2SP Jodek.
Przywykliśmy, że na przełomie sierpnia i września, lub w pierwszych dniach września, na terenie wystawienniczym Targi Kielce odbywają się dwie imprezy: Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, jak i trochę w ich tle Międzynarodowe Targi Logistyki.
Targi MSPO wyrosły na jedną z najważniejszych europejskich imprez wystawienniczych branży zbrojeniowej – więc choć tematów strzeleckich zwykle na nich jak na lekarstwo, nie sposób pominąć corocznej relacji z Kielc.
Wieść niesie, że tylko polskie stocznie upadły natomiast niemieckie urosły ich kosztem. Prawda jest inna. Łączna produkcja bałtyckich stoczni mierzona pojemnością brutto (GT) spadła w latach 2008 – 2014 o 88% i wynosi teraz tyle ile pod koniec lat 40.
W ostatni weekend sierpnia lotnisko na radomskim Sadkowie, które aktualnie jest domem zarówno 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego, jak i cywilnego Portu Lotniczego, stało się już po raz dziesiąty areną Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach w dużej mierze koncentruje się co prawda na ofercie przemysłu obronnego skierowanej dla wojsk lądowych, jednak od kilku lat stał się również areną rywalizacji lotniczej.
Śmigłowce AW129 (A129) Mangusta znajdują się od ponad dwóch dekad na wyposażeniu włoskich sił zbrojnych,zaś ich odmiana oznaczona T129, trafiła do uzbrojenia armii tureckiej. W kontekście oczekiwanego przetargu na nowe śmigłowce szturmowe dla Wojska Polskiego...
Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach swą światową premierę miał najnowszy pojazd AMZ-KUTNO Sp. z o. o., Tur V. To propozycja kutnowskiej firmy na wóz opancerzony, który Wojsko Polskie chce pozyskać w ramach programu „Pegaz”.
Pododdziały i zespoły rozpoznania i rozminowania (Explosive Ordnance Reconnaissance oraz Explosive Ordnance Disposal) wyposażane są priorytetowo w nowoczesny sprzęt. Motywacją jest bowiem zamiar maksymalnego chronienia życia żołnierza.
Bezdyskusyjnie dwoma priorytetowymi programami dla polskich Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych są: wyłonienie następcy przestarzałych BWP- 1 (program „Borsuk”) oraz modernizacja posiadanych czołgów Leopard 2A4 (program „Leopard 2PL”).
Zgodnie z planem, pod koniec sierpnia miała miejsce pierwsza publiczna prezentacja armatohaubicy kal. 155 mm Krab osadzonej na nowym nośniku gąsienicowym, zaś na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach została ona zaprezentowana szerokiej publiczności.
31 sierpnia, już po oddaniu numeru do druku, miało dojść do wodowania pierwszego z serii trzech nowych niszczycieli min projektu 258 „Kormoran II”. W związku z tym, że prace przebiegają jak dotąd zgodnie z harmonogramem, jesteśmy co raz bliżej chwili oddania do służby pierwszej nowej jednostki przeciwminowej ...
Na polskim rynku pojawił się właśnie nowy pistolet alarmowy kalibru „do 6 mm”, a więc nie wymagający uzyskania pozwolenia na jego zakup i posiadanie, strzelający nabojami 9 mm P.A.K. – tym razem jego zewnętrzna forma nawiązuje do kształtów Beretty 92FS.
Fabryka Broni „Łucznik”-Radom ponownie uruchamia produkcję pistoletów wz. 35 – można rzec, że po 71 latach przerwy od ewakuacji Waffenfabrik Radom w sierpniu 1944 roku, jeśli nie liczyć 26 sztuk wykonanych metodami rzemieślniczymi w latach 90.
W połowie czerwca Rosjanie urządzili wielką wojskową wystawę propagandowo-komercyjną Armia 2015. W ciągu kilku miesięcy, nie licząc się z kosztami, w szczerym polu koło miasteczka Kubinka pod Moskwą wybudowano imponujące centrum wystawowe nazwane Patriota.
W dniu 3 lipcabr.szefowie rządówRzeczypospolitej Polskiej Ewa Kopacz i Republiki Słowackiej Robert Fico, w obecności ministrów obrony obu państw Tomasza Siemoniaka i Martin Glváča, podpisali w zakładach Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich list intencyjny w sprawie współpracy pomiędzy oboma krajami w zakresie dwóch projektów dotyczących uzbrojenia.