Przemysł obronny

Biotechnologiczna rewolucja w zastosowaniach militarnych

Trwający konflikt w Ukrainie to głównie klasyczne starcie, pomimo wykorzystania w nim wielu nowoczesnych systemów uzbrojenia. Szybkie i czasem nie do końca przemyślane wnioski, skłoniły już wiele państw (w tym i Polskę) do podjęcia szeroko zakrojonego i niestety bardzo kosztownego procesu modernizacji swoich armii. 

Zobacz więcej

Modernizacja techniczna polskiego lotnictwa wojskowego w latach 2021-2022

Proces modernizacji technicznej polskiego lotnictwa wojskowego w ostatnich miesiącach uległ gwałtownemu przyspieszeniu w rezultacie zaognienia sytuacji międzynarodowej w Europie Wschodniej. Przede wszystkim zawarto kontrakty na dostawę śmigłowców AW149 dla Lotnictwa Wojsk Lądowych i S-70i dla Wojsk Specjalnych oraz...

Zobacz więcej

Modernizacja Wojsk Lądowych 2012–2035

W okresie ostatniej dekady realizowano kilka istotnych programów modernizacji Wojsk Lądowych (WLąd), z których najbardziej znane związane są z pozyskaniem: czołgów Leopard 2, KTO Rosomak, haubic Krab, moździerzy Rak, zestawów przeciwlotniczych Poprad czy pocisków rakietowych Piorun i Spike-LR

Zobacz więcej

Musimy tworzyć coś, co będzie skuteczne jutro – rozmowa z Sebastianem Chwałkiem, Prezesem Zarządu PGZ S.A.

Polski przemysł skupiony w Grupie Kapitałowej PGZ z racji wielości programów modernizacyjnych na rzecz Sił Zbrojnych RP zawsze był ważną częścią tematów podejmowanych w miesięczniku „Nowa Technika Wojskowa”. Po inwazji Rosji na Ukrainę, dostawach polskiego sprzętu dla obrońców, planach strategicznych zakupów w przemyśle Korei Południowej...

Zobacz więcej

Bundeswehra przyspieszy? Niemiecka modernizacja sił zbrojnych

Budżet obronny Republiki Federalnej Niemiec, zamykający się w 2021 roku kwotą 46,9 mld EUR, według periodyku „Military Balance” był siódmym z największych na świecie. Mimo to od lat wskazywano na szereg problemów trapiących Bundeswehrę, a związanych z niedofinansowaniem czy problemami z gotowością techniczną. 

Zobacz więcej

Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych – rusza modernizacja armii na kredyt

Ustawa o obronie Ojczyzny z dnia 11 marca 2022 roku stworzyła podstawę do utworzenia Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który zastąpił dotychczasowy Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. Choć nazwy są podobne, to sposób funkcjonowania obu funduszy istotnie się różni. 

Zobacz więcej

Przyszłość polskiej naziemnej obrony powietrznej – rozmowa z płk. Michałem Marciniakiem

Z chwilą podpisania 28 marca 2018 roku umowy na dostawę dwóch baterii systemu Patriot/IBCS w ramach I fazy programu Wisła rozpoczęło się tworzenie praktycznie całkowicie nowego polskiego systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. O tym jak przebiega ten proces Tomasz Dmitruk rozmawiał z...

Zobacz więcej

Bezzałogowe statki powietrzne w Siłach Zbrojnych RP

Pierwszy zestaw bezzałogowych statków powietrznych (BSP) na potrzeby Wojska Polskiego pozyskano w 2005 roku. Od tego czasu znaczenie tego rodzaju systemów istotnie wzrosło, ale ich kompleksowe wdrożenie zaplanowano dopiero w Planie Modernizacji Technicznej na lata 2013–2022. 

Zobacz więcej

Budżet obronny Polski na 2022 rok

W dniu 1 lutego br. Prezydent RP podpisał ustawę budżetową na 2022 rok. Zakłada ona wzrost wydatków obronnych w stosunku do 2021 roku o 5,9 mld PLN (11,5%), do poziomu 57,8 mld PLN. To drugi rok, w którym na obronność mają zostać przeznaczone środki w wysokości 2,2% PKB Polski. 

Zobacz więcej

Modernizacja techniczna Sił Zbrojnych RP w 2021 roku

W podsumowaniu procesu modernizacji technicznej za 2020 rok jako największą porażkę wskazany został brak decyzji w sprawie uruchomienia postępowań na pozyskanie systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu kr. Narew i fregat kr. Miecznik. W 2021 roku oba te zadania weszły w fazę realizacji, co należy uznać za sukces.

Zobacz więcej

W kierunku zintegrowanej obrony powietrznej

Budowa naziemnego, wielowarstwowego i zintegrowanego systemu obrony powietrznej, to jedno z najbardziej priorytetowych i kosztowniejszych zadań związanych z modernizacją techniczną Sił Zbrojnych RP, na którego wykonanie w latach 2020–2035 roku planuje się przeznaczyć budżet w wysokości 122,6 mld PLN. 

Zobacz więcej

Nowości Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL) zaprezentował podczas MSPO 2021 kilka nowości w zakresie uzbrojenia i systemów samoobrony statków powietrznych, bezzałogowych statków powietrznych oraz autonomiczny system pomiarów nośności nawierzchni lotniskowych Bizon.

Zobacz więcej

System W2MPIR z WB Group

Grupa WB zaprezentowała na tegorocznym MSPO innowacyjny, a zarazem kompleksowy system zwalczania środków obronnych przeciwnika zorganizowanych w tzw. strefy wzbraniania, znane również jako strefy antydostępowe (Anti Acces/Area Denial, A2/AD). Rozwiązanie nazwane W2MPIR...

Zobacz więcej

Lotniczy MSPO 2021

XXIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, który w bieżącym roku odbył się w dniach 7 – 10 września, okazał się w warunkach pandemii SARS-CoV-2 jedynym miejscem do szerokiego zaprezentowania się podmiotów zainteresowanych polskim rynkiem lotniczym.

Zobacz więcej

Systemy uzbrojenia i wielozadaniowy Combatmate. Grupa WB z nowościami na MSPO 21

Nie w Londynie, ani w Stambule, ale w Kielcach odbyła się światowa premiera Zdalnie Sterowanych Stanowiska Uzbrojenia (ZSU) oraz powstałego we współpracy z partnerem zagranicznym wielozadaniowego wozu opancerzonego Combatmate. Wszystkie te produkty znajdują się w portfolio Grupy WB, wpisując się w kompetencje jej spółek...

Zobacz więcej

MSPO 2021 - ciągłość pomimo przeciwności

Kielecki Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbywał się w tym roku już po raz XXIX. i i już na pierwszy rzut oka można było odnotować, że pomimo wciąż odczuwalnych ograniczeń związanych z wirusem COVID-19, wracają na należne im miejsce. 

Zobacz więcej

Wykonanie budżetu MON w 2020 roku

W 2020 roku łącznie na obronność wydatkowano 52,1 mld PLN oraz dodatkowo kwotę 686,5 mln PLN przeniesiono na wydatki niewygasające. Podsumowując, wykonanie powinno wynieść prawie 52,8 mld PLN, czyli o 7,8 mld PLN (17,3%) więcej niż rok wcześniej, oraz o 2,8 mld PLN (5,6%) więcej, niż planowano w ustawie budżetowej na 2020 rok przed nowelizacją. 

Zobacz więcej

Miecznik – szansa na radykalną przebudowę MW RP czy przepis na „piękną katastrofę”?

Wraz z uroczystością podpisania 27 lipca br. umowy dotyczącej pozyskania dla Polskiej Marynarki Wojennej, w ramach programu Miecznik, trzech nowych fregat wielozadaniowych, na nowo rozgorzała dyskusja dotycząca słuszności obranego kierunku modernizacji tego rodzaju sił zbrojnych. 

Zobacz więcej

Przezbrojenie rosyjskich sił zbrojnych w latach 2011–2020

W 2020 roku Federacja Rosyjska zakończyła realizację najambitniejszego programu przezbrojenia swoich sił zbrojnych we współczesnej historii tego państwa. Państwowy Program Uzbrojenia (PPU) był częścią zainaugurowanej w 2009 roku reformy armii i został podyktowany dziejową koniecznością. Bez niego część rosyjskich sił zbrojnych...

Zobacz więcej

Widzieć i nie być widzianym. Nowe programy radarowe

Jednym z warunków do uzyskania przewagi na współczesnym polu walki jest zdobycie kontroli nad przestrzenią powietrzną, co z jednej strony zapewnia bezpieczeństwo dla własnych wojsk oraz infrastruktury, a z drugiej pozwala na jej wykorzystanie do działań rozpoznawczych, uderzeniowych, czy transportowych. Aby było to...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter