Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

Wojna powietrzna nad Ukrainą 24 listopada – 23 grudnia 2022

Grudzień zasadniczo minął Rosjanom na próbach odzyskania utraconej jesienią inicjatywy, ale atakującym w rejonie Donbasu siłom postawiono tak mało ambitne cele, że ciężko mówić o jakiejkolwiek przewadze, choćby w wymiarze taktycznym. Prowadzone na odcinku od Sołedaru do Bachmutu intensywne działania bojowe...

Zobacz więcej

CAC Boomerang

Boomerang był pierwszym samolotem myśliwskim skonstruowanym samodzielnie w Australii. Jego projekt powstał w pośpiechu w ciągu kilku miesięcy w najbardziej krytycznym okresie, gdy postępy japońskiej ofensywy w Azji Południowo-Wschodniej i na Pacyfiku zagroziły bezpośrednio Australii...

Zobacz więcej

Działania dywizjonu myśliwskiego I.(J)/LG 2 w kampanii wrześniowej 1939 roku. cz. 1.

W końcu sierpnia 1939 roku dywizjon I.(J)/LG 2 podlegał 1. Fliegerdivision wchodzącej w skład 1. Floty Powietrznej. Stacjonował na lotniskach Malzkow i Lottin dysponując 36 jednomiejscowymi samolotami myśliwskimi Messerschmitt Bf 109E, które rozdzielone były między trzy eskadry i klucz sztabowy. 

Zobacz więcej

Nowy myśliwiec z zachodu. Start Global Combat Air Program

Zgodnie z wcześniejszymi nieoficjalnymi doniesieniami początek grudnia ubiegłego roku przyniósł istotne, o ile nie kluczowe, deklaracje dotyczące przyszłości japońskiego myśliwca nowej generacji F-X oraz włosko-brytyjskiego programu Tempest (czy też w zasadzie szerzej Future Combat Air System, którego Tempest jest częścią). 

Zobacz więcej

Bell V-280 następcą Black Hawka

Dnia 5 grudnia 2022 roku doszło do ogłoszenia rozstrzygnięcia w jednym z najistotniejszych obecnie projektów prowadzonych przez US Army, programie Future Long Range Assault Aircraft. Ma on doprowadzić do wyłonienia i wdrożenia pionowzlotu, który stanie się następcą obecnie eksploatowanych śmigłowców wielozadaniowych rodziny UH-60 (S-70) Black Hawk

Zobacz więcej

Systemy przeciwlotnicze S-300 w obronie ukraińskiego nieba

Jak pokazuje całe doświadczenie najnowszej historii wojskowości, dominacja w powietrzu była i pozostaje najważniejszym elementem wymaganym dla skutecznego prowadzenia działań wojennych. Osiągnięcie takiego stanu jest kluczowym celem na początku praktycznie każdej wojny. 

Zobacz więcej

Przełom w programie Kruk? Apache dla Polski. Cz. II

Wskazanie Apacza jako przyszłego śmigłowca szturmowego Sił Zbrojnych RP niewątpliwie będzie miało daleko idące skutki w szacunkowej perspektywie 40 lat. O tym, czy w całościowym rozrachunku zakup tego wiropłata będzie oceniony pozytywnie czy negatywnie, będą decydować zarówno czynniki wewnątrzkrajowe, jak i globalne. 

Zobacz więcej

McDonnell F2H (F-2) Banshee

McDonnell F2H Banshee był jednym z kilku typów pokładowych samolotów myśliwskich z napędem odrzutowym zamówionych przez US Navy jeszcze podczas drugiej wojny światowej. Jego prototyp oblatano dopiero w styczniu 1947 roku, a dostawy maszyn seryjnych rozpoczęły się w sierpniu 1948. 

Zobacz więcej

Działania lotnicze w bitwie nad Chałchyn-Goł. Cz. I

Zanim rozpoczęła się druga wojna światowa, w maju 1939 roku w odległej Azji doszło do starcia między przyszłymi jej uczestnikami – ZSRS i Japonią. Konflikt ze względu na masowe użycie lotnictwa zasługuje na szczególną uwagę, jako że intensywność walk powietrznych była porównywalna do tych toczonych w przełomowych okresach pierwszej wojny światowej.

Zobacz więcej

Samolot szturmowy Suchoj Su-25. Cz. II

Wprowadzony do służby w 1981 roku samolot szturmowy Su-25 od początku lat 80. był używany przez radzieckie, a następnie rosyjskie siły powietrzne we wszystkich konfliktach zbrojnych, które prowadziły ZSRR i Federacja Rosyjska od czasów inwazji na Afganistan. Samoloty Su-25 były w tych konfliktach „końmi roboczymi” radzieckiego, a później...

Zobacz więcej

Lotnictwo Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy

Oprócz Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy (SP SZU, które są samodzielnym rodzajem sił zbrojnych w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy, innym ważnym elementem lotnictwa wojskowego jest Lotnictwo Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy . 

Zobacz więcej

Wojna powietrza nad Ukrainą 24 października – 23 listopada 2022

Dziewiąty miesiąc wojny stał pod znakiem wycofania się wojsk rosyjskich z rejonu Chersonia na wschodni brzeg Dniepru, a tym oddania samego miasta. Stanowi to ostateczne potwierdzenie rezygnacji Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej z planów ofensywnych mających znaczenie strategiczne. 

Zobacz więcej

Prezentacja bombowca B-21 Raider

2 grudnia na terenie słynnych zakładów Air Force Plant 42 w Palmdale w Kalifornii doszło do prezentacji pierwszego egzemplarza najnowszego amerykańskiego samolotu bojowego – bombowca strategicznego nowej generacji Northrop Grumman B-21 Raider.

 

Zobacz więcej

Ciężki samolot bombowy TB-3. Wersje z silnikami 4M-17

Stan sowieckiego przemysłu w latach 20. XX wieku nie pozwalał na szybkie zbudowanie następcy legendarnego bombowca Ilja Muromiec, a zakupy za granicą były wykluczone, bowiem samolotów tej wielkości na rynku nie było. Pierwsze prace nad nowym czterosilnikowym samolotem bombowym dalekiego zasięgu zostały podjęte już w 1925 roku. 

Zobacz więcej

Militaire Luchtvaart w obronie Holandii w 1940 roku. Część 2

O godz. 6.30 C.Lvd. zaczęło wychodzić z początkowego szoku spowodowanego atakami Luftwaffe oraz Fallschimrjäger na lotniska i mosty. Szybko zorganizowano pierwszy z serii ataków odwetowych skierowanych przeciwko niemieckim oddziałom wewnątrz Vesting Holland. Do ataku na Ockenburg z Schiphol o 6.45 wystartował samotny T.5 nr 855. 

Zobacz więcej

Tradycja i przyszłość bombowców strategicznych USAF

Ostatnie tygodnie przyniosły szereg informacji dotyczących dwóch maszyn, kluczowych dla bliższej i dalszej przyszłości amerykańskiego strategicznego lotnictwa bombowego. Mowa w tym przypadku oczywiście o nowym bombowcu strategicznym Northrop Grumman B-21 Raider oraz długowiecznym i póki co wciąż niezastąpionym Boeing B-52H. 

Zobacz więcej

Samolot szkolny AIDC T-5 Brave Eagle

Ze względu na nieustające zagrożenie ze strony ChRL, Republika Chińska, zwana potocznie Tajwanem, utrzymuje liczne i dobrze wyposażone siły powietrzne. Aż 3/5 posiadanych statków powietrznych to samoloty bojowe (myśliwskie). Do szkolenia dużej liczby pilotów na odpowiednio wysokim poziomie potrzebne są więc nowoczesne samoloty szkolno-treningowe. 

Zobacz więcej

Przełom w programie Kruk? Apache dla Polski cz. I

Dnia 8 września 2022 roku, podczas trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze o złożeniu zapytania ofertowego w sprawie pozyskania w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS) 96 śmigłowców szturmowych AH-64E. 

Zobacz więcej

Brygada Bombowa w walce z XVI Korpusem Armijnym. Część 3: Pierwsza interwencja

2 września 1939 roku VI dywizjon bombowy wykonał nalot na kolumny związków taktycznych niemieckiej 10. Armii. Wyprawa lwowskich lotników była jedną z najdramatyczniejszych akcji polskiego lotnictwa w pamiętnym wrześniu 1939 roku. Spośród 18 Karasi na lotnisko w Nosowie nie powróciło bowiem aż osiem...

Zobacz więcej

Mitsubishi Ki-67 Hiryū. Część 2

Ki-67 Hiryū był niewątpliwie najlepszym bombowcem ciężkim lotnictwa japońskiej Armii Cesarskiej, ale zadebiutował w boju jako samolot torpedowy. W lipcu 1944 roku wybrane załogi i przystosowane do przenoszenia torped Ki-67 z dwóch grup lotniczych Armii Cesarskiej – Hikō Dai-7 Sentai i Hikō Dai-98 Sentai – zostały oddane pod rozkazy operacyjne Marynarki...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter