Aero A-300 był najnowocześniejszym samolotem bombowym skonstruowanym w Czechosłowacji w dwudziestoleciu międzywojennym. Niestety pojawił się zbyt późno, aby zdążyć wejść do wyposażenia czechosłowackiego lotnictwa wojskowego przed rozpadem kraju i zajęciem Czech i Moraw przez Niemcy w marcu 1939 roku.
W wydanej w 1983 roku w Londynie książce pt. Wojna polsko-sowiecka 1939 Ryszard Szawłowski (autor napisał ją pod pseudonimem Karol Liszewski) opisał stoczoną 17 września 1939 roku walkę samotnego polskiego myśliwca, który miał zaatakować trzy sowieckie dwusilnikowe bombowce, z których dwa miał zestrzelić, a trzeciego uszkodzić.
Jednomiejscowy samolot szturmowy Su-25 należy do klasy nielicznych powojennych odrzutowych samolotów szturmowych przeznaczonych do bliskiego wsparcia lotniczego. W czasach ZSRR był eksportowany do krajów zaprzyjaźnionych, a po rozpadzie ZSRR wiele maszyn z drugiej ręki trafiło do sił zbrojnych mniejszych państw.
Siły Powietrzne Republiki Korei (ROKAF) zostały utworzone w 1949 roku. Od tamtej pory stoją na straży bezpieczeństwa kraju, formalnie wciąż będącego w stanie wojny z sąsiednią Koreą Północną. Napięta sytuacja na Półwyspie Koreańskim sprawia, że około 60 proc. statków powietrznych ROKAF to samoloty bojowe.
Grudzień zasadniczo minął Rosjanom na próbach odzyskania utraconej jesienią inicjatywy, ale atakującym w rejonie Donbasu siłom postawiono tak mało ambitne cele, że ciężko mówić o jakiejkolwiek przewadze, choćby w wymiarze taktycznym. Prowadzone na odcinku od Sołedaru do Bachmutu intensywne działania bojowe...
Boomerang był pierwszym samolotem myśliwskim skonstruowanym samodzielnie w Australii. Jego projekt powstał w pośpiechu w ciągu kilku miesięcy w najbardziej krytycznym okresie, gdy postępy japońskiej ofensywy w Azji Południowo-Wschodniej i na Pacyfiku zagroziły bezpośrednio Australii...
W końcu sierpnia 1939 roku dywizjon I.(J)/LG 2 podlegał 1. Fliegerdivision wchodzącej w skład 1. Floty Powietrznej. Stacjonował na lotniskach Malzkow i Lottin dysponując 36 jednomiejscowymi samolotami myśliwskimi Messerschmitt Bf 109E, które rozdzielone były między trzy eskadry i klucz sztabowy.
Zgodnie z wcześniejszymi nieoficjalnymi doniesieniami początek grudnia ubiegłego roku przyniósł istotne, o ile nie kluczowe, deklaracje dotyczące przyszłości japońskiego myśliwca nowej generacji F-X oraz włosko-brytyjskiego programu Tempest (czy też w zasadzie szerzej Future Combat Air System, którego Tempest jest częścią).
Dnia 5 grudnia 2022 roku doszło do ogłoszenia rozstrzygnięcia w jednym z najistotniejszych obecnie projektów prowadzonych przez US Army, programie Future Long Range Assault Aircraft. Ma on doprowadzić do wyłonienia i wdrożenia pionowzlotu, który stanie się następcą obecnie eksploatowanych śmigłowców wielozadaniowych rodziny UH-60 (S-70) Black Hawk.
Jak pokazuje całe doświadczenie najnowszej historii wojskowości, dominacja w powietrzu była i pozostaje najważniejszym elementem wymaganym dla skutecznego prowadzenia działań wojennych. Osiągnięcie takiego stanu jest kluczowym celem na początku praktycznie każdej wojny.
Wskazanie Apacza jako przyszłego śmigłowca szturmowego Sił Zbrojnych RP niewątpliwie będzie miało daleko idące skutki w szacunkowej perspektywie 40 lat. O tym, czy w całościowym rozrachunku zakup tego wiropłata będzie oceniony pozytywnie czy negatywnie, będą decydować zarówno czynniki wewnątrzkrajowe, jak i globalne.
McDonnell F2H Banshee był jednym z kilku typów pokładowych samolotów myśliwskich z napędem odrzutowym zamówionych przez US Navy jeszcze podczas drugiej wojny światowej. Jego prototyp oblatano dopiero w styczniu 1947 roku, a dostawy maszyn seryjnych rozpoczęły się w sierpniu 1948.
Zanim rozpoczęła się druga wojna światowa, w maju 1939 roku w odległej Azji doszło do starcia między przyszłymi jej uczestnikami – ZSRS i Japonią. Konflikt ze względu na masowe użycie lotnictwa zasługuje na szczególną uwagę, jako że intensywność walk powietrznych była porównywalna do tych toczonych w przełomowych okresach pierwszej wojny światowej.
Wprowadzony do służby w 1981 roku samolot szturmowy Su-25 od początku lat 80. był używany przez radzieckie, a następnie rosyjskie siły powietrzne we wszystkich konfliktach zbrojnych, które prowadziły ZSRR i Federacja Rosyjska od czasów inwazji na Afganistan. Samoloty Su-25 były w tych konfliktach „końmi roboczymi” radzieckiego, a później...
Oprócz Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy (SP SZU, które są samodzielnym rodzajem sił zbrojnych w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy, innym ważnym elementem lotnictwa wojskowego jest Lotnictwo Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy .
Dziewiąty miesiąc wojny stał pod znakiem wycofania się wojsk rosyjskich z rejonu Chersonia na wschodni brzeg Dniepru, a tym oddania samego miasta. Stanowi to ostateczne potwierdzenie rezygnacji Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej z planów ofensywnych mających znaczenie strategiczne.
2 grudnia na terenie słynnych zakładów Air Force Plant 42 w Palmdale w Kalifornii doszło do prezentacji pierwszego egzemplarza najnowszego amerykańskiego samolotu bojowego – bombowca strategicznego nowej generacji Northrop Grumman B-21 Raider.
Stan sowieckiego przemysłu w latach 20. XX wieku nie pozwalał na szybkie zbudowanie następcy legendarnego bombowca Ilja Muromiec, a zakupy za granicą były wykluczone, bowiem samolotów tej wielkości na rynku nie było. Pierwsze prace nad nowym czterosilnikowym samolotem bombowym dalekiego zasięgu zostały podjęte już w 1925 roku.
O godz. 6.30 C.Lvd. zaczęło wychodzić z początkowego szoku spowodowanego atakami Luftwaffe oraz Fallschimrjäger na lotniska i mosty. Szybko zorganizowano pierwszy z serii ataków odwetowych skierowanych przeciwko niemieckim oddziałom wewnątrz Vesting Holland. Do ataku na Ockenburg z Schiphol o 6.45 wystartował samotny T.5 nr 855.
Ostatnie tygodnie przyniosły szereg informacji dotyczących dwóch maszyn, kluczowych dla bliższej i dalszej przyszłości amerykańskiego strategicznego lotnictwa bombowego. Mowa w tym przypadku oczywiście o nowym bombowcu strategicznym Northrop Grumman B-21 Raider oraz długowiecznym i póki co wciąż niezastąpionym Boeing B-52H.