Jednym z większych kontraktów zbrojeniowych 2022 roku podpisanych na potrzeby Sił Zbrojnych RP był lipcowy zakup śmigłowców Leonardo Helicopters AW149. Niewątpliwie był on także zaskoczeniem, wcześniej w zasadzie nie było informacji, że resort obrony zakupi nowy śmigłowiec taktyczny klasy 8,5 tony dla Wojsk Lądowych.
Wykonany w czasie bitwy o Midway przedpołudniowy atak amerykańskich samolotów pokładowych zakończony zatopieniem trzech japońskich lotniskowców obrósł legendą. Przebieg misji w żaden sposób nie wskazywał jednak na możliwość uzyskania tak spektakularnego finału.
Opracowany w połowie lat 30. XX wieku samolot Ju 86 był odpowiedzią zakładów Junkers na podwójne zapotrzebowanie tego okresu, dotyczące szybkiego samolotu komunikacyjnego oraz nowoczesnego bombowca. Maszyna była budowana w dużej liczbie na potrzeby gwałtownie rozwijającego się niemieckiego lotnictwa.
Bitwy powietrzne stoczone w maju i czerwcu 1944 roku przyniosły Walterowi Wolfrumowi największe laury w karierze pilota myśliwskiego. W ciągu 22 dni odniósł aż 35 sukcesów. Kilkukrotnie zaliczył po kilka zwycięstw dziennie, a 30 maja, w czasie intensywnej bitwy powietrznej w rejonie Jassów, ustanowił życiowy rekord w postaci 11 zestrzeleń...
„W chwili odbywania się tej ostatniej konkurencji, wyścigu na 300-kilometrowym trójkącie w okolicy Berlina, byłem ze Stachem Rogalskim i kilkoma kolegami na lotnisku mokotowskim, w pokoju radiostacji. Dwóch operatorów prowadziło nasłuch i radiotelegraficzny dialog ze swymi kolegami radiooperatorami na lotnisku w Berlinie."
Samolot Tu-22 był przedstawicielem nowej klasy naddźwiękowych bombowców dalekiego zasięgu, których taktyka działania opierała się na dotarciu do celu w locie na dużej wysokości z dużą prędkością. Stworzenie takiej maszyny wymagało zastosowania najnowszych osiągnięć nauki i techniki.
Samolot transportowy C-17A w największej liczbie eksploatowany jest przez amerykańskie US Air Force, zapewniając im niezrównane możliwości w zakresie transportu ciężkich ładunków na duże odległości. Siły powietrzne siedmiu innych państw nabyły 50 Globemasterów III...
W piątym miesiącu wojny siły zbrojne Federacji Rosyjskiej zdołały odnieść jedynie lokalne sukcesy taktyczne. Zajęcie pod koniec czerwca zakola Dońca Siewierskiego przesunęło linię frontu w Donbasie o kolejnych kilkanaście kilometrów, lecz do rozwinięcia powodzenia na skalę operacyjną rosyjskim wojskom po prostu zabrakło sił.
27 lipca br. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził trzy umowy ramowe z firmami z Republiki Korei w sprawie zakupów południowokoreańskiego uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP. Jedna z nich dotyczy pozyskania na potrzeby Sił Powietrznych 48 lekkich samolotów bojowych KAI FA-50 Fighting Eagle.
Minione tygodnie przyniosły szereg nowych informacji związanych z pracami nad nowymi bojowymi samolotami wielozadaniowymi, opracowywanymi zarówno w Azji, jak i w Europie. Praktycznie w każdym z wymienionych w artykule przypadków były to wydarzenia istotne z punktu widzenia postępów w realizacji poszczególnych projektów...
Podobnie jak w innych obszarach Sił Zbrojnych RP, również w Wojskach Lotniczych w ostatnim czasie zachodzą duże zmiany związane z trwającym procesem modernizacji technicznej. W trakcie realizacji znajdują się zamówienia na wielozadaniowe samoloty bojowe F-35A Lightning II, lekkie samoloty bojowe FA-50/FA-50PL, szkolne M346 Bielik...
Gdy pod koniec października 1940 r. Włochy wypowiedziały wojnę Grecji, rząd Wielkiej Brytanii, który już wcześniej udzielił jej jednostronnych gwarancji bezpieczeństwa na wypadek agresji, natychmiast zaoferował napadniętemu krajowi pomoc wojskową.
Na przełomie lat 20. i 30. XX w. przedsiębiorstwa lotnicze zaczęły przyglądać się możliwościom skomunikowania Europy z Ameryką Północną i Południową za pomocą samolotów. Problemem był duży dystans, do pokonania którego zdecydowana większość ówczesnych maszyn miała jeszcze zbyt mały zasięg.
Najbardziej oczywistym sposobem zwiększania osiągów samolotów myśliwskich było stosowanie silników o coraz większej mocy. W przypadku brytyjskiego myśliwca Supermarine Spitfire nieustanny rozwój znakomitego silnika Rolls-Royce Merlin sprawił, że samolot ten przez cały okres drugiej wojny światowej pozostawał w ścisłej światowej czołówce.
Joe Foss stał się w 1942 roku symbolem skutecznej walki z japońskim lotnictwem. W czasie kampanii na Guadalcanalu jako pierwszy lotnik wyrównał rekord 26 zwycięstw powietrznych ustanowiony dla amerykańskiego lotnictwa podczas I wojny światowej przez Edwarda Rickenbackera.
Skonstruowany w 1944 roku jednomiejscowy bombowiec nurkujący i torpedowy Douglas AD Skyraider – początkowo znany jako XBT2D-1 Dauntless II – okazał się jednym z najlepszych samolotów uderzeniowych w historii lotnictwa. Charakteryzował się dużym udźwigiem i mocną, podatną na modyfikacje konstrukcją.
Samoloty MiG-21M były pierwszą służącą w polskim lotnictwie wojskowym wersją trzeciej generacji tego słynnego myśliwca. Na przełomie 1969 i 1970 roku do 41. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego i 1. eskadry 9. PLM dostarczono 36 egzemplarzy tych maszyn. W trakcie eksploatacji z powodu awarii i jednej katastrofy przedwcześnie spisano ze stanu 12 egz.
Samolot szturmowy Su-25, stworzony do uderzeń na kolumny czołgów NATO w Europie, wyruszył do walki z całkiem innym wrogiem i w zupełnie odmiennych warunkach. Jego debiut bojowy miał bowiem miejsce w Afganistanie. Do czasu wybuchu w 2022 roku wojny rosyjsko-ukraińskiej, konflikt ten pozostawał okresem najintensywniejszego użycia Su-25.
Holenderskie lotnictwo wojskowe używało w 1940 roku przede wszystkim maszyn krajowej produkcji, powstałych w zakładach Fokker. Przed wojną opracowano tam „krążownik powietrzny” Fokker T.5, jednosilnikowe myśliwce Fokker D.21 oraz dwa warianty dwusilnikowego „krążownika myśliwskiego” Fokker G.1.
Dnia 10 czerwca br. norweski minister obrony, Bjørn Arild Gram, poinformował o upoważnieniu odpowiadającej za zamówienia obronne dla Sił Zbrojnych agencji Forsvarsmateriell do anulowania kontraktu na zakup 14 śmigłowców NH90. Polecenie to zostało wydane po uprzednim zaaprobowaniu przez norweski rząd oraz...