Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

MiG-21MF w lotnictwie polskim – część II

Przełom lat 80. i 90. był w Polsce czasem wielkiej zmiany ustrojowej. Choć w początkowym okresie nie miała ona większego wpływu na sprzęt lotniczy, podjęte decyzje dotyczące floty samolotów MiG-21 parę lat później miały dla niej katastrofalne skutki.

Zobacz więcej

Pogrom Stukasów nad Rodos

9 października 1943 roku na południe od wyspy Rodos myśliwce P-38 Lightning przechwyciły grupę bombowców nurkujących Junkers Ju 87 atakujących brytyjskie okręty wojenne. Amerykańscy piloci raportowali zestrzelenie co najmniej 16 napotkanych Stukasów. Aż siedem z nich strącić miał prowadzący formację major William Leverette. 

Zobacz więcej

Lotnictwo morskie Hiszpanii

Lotnictwo Hiszpańskiej Marynarki Wojennej ma długą i bogatą historię. Pięć lat temu obchodziło setną rocznicę utworzenia, a za dwa lata obchodzić będzie 70. rocznicę reaktywacji. Choć pozostaje w cieniu Wojsk Lotniczych (Sił Powietrznych) i Lotnictwa Wojsk Lądowych, to odgrywa istotną rolę w strukturze hiszpańskich sił zbrojnych. 

Zobacz więcej

Fairey Albacore. Część 2. Służba w FAA i RAF-ie

Pierwszą jednostką brytyjskiego lotnictwa pokładowego (Fleet Air Arm, FAA), w której znalazł się bezpośredni następca Swordfisha, był szkoleniowy 767. Squadron. Sformowany pół roku później 826. Squadron został pierwszą bojową z nowymi dwupłatami na stanie, które trafiły jeszcze do trzynastu kolejnych. 

Zobacz więcej

Bezzałogowe statki powietrzne w Siłach Zbrojnych RP

Pierwszy zestaw bezzałogowych statków powietrznych (BSP) na potrzeby Wojska Polskiego pozyskano w 2005 roku. Od tego czasu znaczenie tego rodzaju systemów istotnie wzrosło, ale ich kompleksowe wdrożenie zaplanowano dopiero w Planie Modernizacji Technicznej na lata 2013–2022. 

Zobacz więcej

Powietrzne rozpoznanie lotnictwa wojskowego PRL

W pewnym momencie rozwoju nowoczesnych technologii to nie myśliwce, nie bombowce, ani żadne inne rodzaje lotnictwa wojskowego wymagały ciągłego ulepszania i inwestowania w kosztowne specjalistyczne wyposażenie. Szeroko rozumiane sprawy rozpoznania stały się newralgiczną częścią sił powietrznych każdego państwa...

Zobacz więcej

Następca amerykańskich „latających radarów”

8 lutego br. US Air Force opublikowały zapytanie o informacje w związku z planami zakupu następców samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej E-3G AWACS (Airborne Warning and Control System, czyli dosłownie Powietrzny System Ostrzegania i Dowodzenia).

Zobacz więcej

Wojna powietrza nad Ukrainą 24 luty – 23 marca 2022

Rankiem 24 lutego rozpoczęła się prowadzona przez Federację Rosyjską tzw. specjalna operacja wojskowa na Ukrainie, faktycznie będąca niesprowokowaną agresją. Rosyjski Sztab Generalny zakładał opanowanie kluczowych punktów strategicznych kraju w maksymalnie trzy dni.

Zobacz więcej

North American B-25 Mitchell – cz. II. Użytkownicy w latach 1941–1945

Podczas drugiej wojny światowej bombowce B-25 Mitchell były użytkowane zarówno przez Siły Powietrzne Armii Stanów Zjednoczonych (USAAF), jak i lotnictwo Korpusu Piechoty Morskiej (USMC). Ponadto trafiły do wyposażenia sił powietrznych Australii, Brazylii, Chin, Holandii, Kanady i Wielkiej Brytanii. 

Zobacz więcej

MiG-21MF w lotnictwie polskim – cz. I

Samoloty MiG-21MF, należące do trzeciej generacji słynnej radzieckiej konstrukcji, pojawiły się w Polsce pod koniec 1972 roku. Trwające do 1975 roku dostawy objęły 120 maszyn. Ich efektem było wprowadzenie na stan polskiego lotnictwa szóstej już wersji tej maszyny i drugiej po wersji PFM pod względem liczby dostarczonych egzemplarzy.

Zobacz więcej

Suchoj Su-35S

Jednomiejscowy wielozadaniowy samolot myśliwski Su-35S jest najnowocześniejszym rosyjskim samolotem bojowym. Został opracowany jako myśliwiec uzupełniający, w założeniu jako tymczasowa platforma w oczekiwaniu na maszynę nowej generacji Su-57. 

Zobacz więcej

Mi-8MSB-W – modernizacja ukraińskich „koni roboczych”

W toczonej obecnie przez Ukrainę wojnie obronnej udział biorą śmigłowce Mi-8MSB-W. Są one rezultatem podjętego przez zakłady Motor Sicz programu modernizacji siłami wyłącznie ukraińskiego przemysłu starszych wersji legendarnej „ósemki” – Mi-8T/SMW/PPA oraz Mi-9. 

Zobacz więcej

Heinkel He 162 Spatz

W ostatnich miesiącach istnienia III Rzeszy jej przemysł lotniczy otrzymał zadanie stworzenia w ramach programu Volksjäger lekkiego samolotu myśliwskiego o napędzie odrzutowym, dostępnego dla pilotów nie posiadających większego doświadczenia pilotażowego. Rezultatem błyskawicznie opracowanej koncepcji było...

Zobacz więcej

Jankesi nad Australią. Amerykańscy piloci myśliwscy w obronie północnej Australii w 1942 roku. Część 2

Do kwietnia sześciomiesięczna pora deszczowa w dużej mierze się skończyła i należało się spodziewać, że lepsza pogoda spowoduje zwiększoną aktywność japońskiego lotnictwa. Aby jej przeciwdziałać 9. PS zaczął zajmować lotnisko 34-Mile już tuż przed śmiercią Livingstone'a. W tym czasie pozostałe dywizjony 49. PG znajdowały się w...

Zobacz więcej

Lotnicze i morskie aspekty agresji na Ukrainę

Istotną częścią wojny w Ukrainie, podobnie zresztą jak we wszystkich nowoczesnych konfliktach zbrojnych, są działania o panowanie w domenie powietrznej.  Trwająca od 24 lutego br. „wojskowa operacji specjalna” pokazała nam pewien obraz rosyjskiego lotnictwa, który wcale nie okazał się dla niego korzystny. 

Zobacz więcej

North American B-25 Mitchell. Cz. I – powstanie i rozwój konstrukcji

North American B-25 Mitchell był najliczniej produkowanym amerykańskim dwusilnikowym bombowcem średnim. Ze względu na wysokie osiągi, dobre własności lotne, wytrzymałą konstrukcję i wszechstronność był też jednym z najlepszych w świecie samolotów tej kategorii. Został skonstruowany w latach 1939–1940...

Zobacz więcej

Most berliński

Berliński most powietrzny, będący odpowiedzą mocarstw zachodnich na radziecką blokadę Berlina Zachodniego, był jednym z najbardziej znaczących wydarzeń początkowego okresu zimnej wojny. Operacja trwająca od 24 czerwca 1948 do 12 maja 1949 roku unaoczniła olbrzymie możliwości transportu lotniczego. 

Zobacz więcej

An-12 w Polsce

We wrześniu 1966 roku do Polski dostarczono dwa samoloty An-12B. Choć plany zakupów maszyn tego typu były szersze, pozostały one jedynymi średnimi samolotami transportowymi w ludowym Wojsku Polskim. Były intensywnie wykorzystywane, biorąc udział w wielu ćwiczeniach Układu Warszawskiego. 

Zobacz więcej

Lotnictwo wojskowe Bośni i Hercegowiny

Bośnia i Hercegowina to kolejny kraj powstały w wyniku rozpadu Jugosławii w latach 90. Postępująca normalizacja stosunków wewnętrznych sprawiła, że dziesięć lat po zakończeniu krwawej wojny domowej utworzono zjednoczone federalne Siły Zbrojne BiH. 

Zobacz więcej

Su-30SM2 i Su-30M2

W obliczu opóźnień w opracowaniu i produkcji maszyn nowej generacji, dwumiejscowy wielozadaniowy Su-30SM stał się jednym z podstawowych typów samolotów bojowych sił powietrznych Federacji Rosyjskiej. Jego historia sięga końca lat 80. ub. wieku, kiedy powstawał dwumiejscowy myśliwiec przechwytujący dalekiego zasięgu Su-30, który...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter