Na początku zimy najbardziej aktywnymi odcinkami frontu były kierunki kurachowski i pokrowski, gdzie odnotowano rekordowe tempo natarcia wojsk rosyjskich od czasu zakończenia początkowej fazy wojny. W grudniu szybkość posuwania się armii rosyjskiej gwałtownie jednak spadła – o ile w listopadzie zajęto 730 km2 terenu, to w...
29 stycznia około godz. 20.48 czasu lokalnego podczas podejścia do lądowania samolotu pasażerskiego Bombardier CRJ-701ER na pasie nr 33 Krajowego Portu Lotniczego im. Ronalda Reagana w Waszyngtonie doszło do kolizji z wojskowym śmigłowcem Sikorsky UH-60M Black Hawk.
Po lądowaniu na Sumatrze i zdobyciu przez Japończyków 15 lutego 1942 roku Palembang alianci wycofali się następnego dnia na Jawę. Wyspa ta stanowiła ośrodek administracyjny Holenderskich Indii Wschodnich, a kampania w ich obronie miała potrwać jeszcze tylko trzy tygodnie.
Artykuł przestawia dzieje 152. Eskadry Myśliwskiej, która powstała w ramach III/5 Dywizjonu Myśliwskiego, powołanego do życia w końcu 1937 roku. Jej piloci pomimo krótkiego stażu w jednostce jesienią 1938 roku wyróżnili się na Centralnych Zawodach Lotnictwa Myśliwskiego. W pierwszych dniach września walczyli w ramach Armii „Modlin”...
24 grudnia 1944 roku alianci zdecydowali się na przeprowadzenie nad Ardenami nokautującej operacji pełnymi siłami. W efekcie sama 8. Air Force wysłała aż 2046 bombowców strategicznych w osłonie 853 myśliwców, celem zaatakowania dwóch grup celów – baz Luftwaffe generalnie na linii Renu, a więc w strefie taktycznej, przez co uderzenie...
Myśliwiec przechwytujący J5N Tenrai został skonstruowany w firmie Nakajima w latach 1943–1944. Miał być przeznaczony do zwalczania amerykańskich ciężkich bombowców Boeing B-29 Superfortress. Był jedynym jednomiejscowym dwusilnikowym myśliwcem przechwytującym lotnictwa Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej.
W latach 70. Boeing skonstruował wersję CH-47D, a na jej bazie wersje dla sił specjalnych MH-47D i MH-47E. Dwie dekady później pojawiły się wersje CH-47F i MH-47G, a kilka lat temu ich najnowsze odmiany Block II. Po ponad 60 latach od oblotu prototypu Chinook wciąż jest produkowany i modernizowany, wciąż znajdując nowych nabywców.
Wojska rosyjskie utrzymały inicjatywę na wszystkich odcinkach frontu, odnotowując powolne, lecz wyraźne postępy, choć tylko w skali taktycznej, i zajmując w ciągu miesiąca około 600 km2 ukraińskiego terytorium, głównie w rejonie na południe od miejscowości Kurachowe, która została już częściowo zajęta.
Rankiem 25 grudnia 2024 roku w Kazachstanie doszło do katastrofy samolotu Embraer ERJ-190 należącego do linii Azerbaijan Airlines. Samolot lecący z Baku do Groznego rozbił się podczas próby awaryjnego lądowania w porcie lotniczym Aktau. Okoliczności zdarzenia, w którym zginęło 38 z 67 osób obecnych na pokładzie, wciąż nie są...
W grudniu 2024 roku w miesięczniku „NTW” opublikowaliśmy wywiad z gen. dyw. pil. Ireneuszem Nowakiem, Inspektorem Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, dotyczący rozwoju Sił Powietrznych, w części obejmującej obszar lotnictwa taktycznego. W bieżącym numerze publikujemy kontynuację tego wywiadu...
Po wdrożeniu do służby na początku lat 50. XX wieku pierwszych masowo produkowanych w Szwecji odrzutowych samolotów myśliwskich Saab 29 Tunnan (1951 rok) oraz kilku wariantów cięższego samolotu Saab 32 Lansen (1954) kontynuowano prace nad projektami bojowych maszyn o napędzie odrzutowym.
Tureckie Siły Zbrojne (Türk Silahlı Kuvvetleri, TSK) są jednymi z największych w NATO, co wynika zarówno z sytuacji geostrategicznej Turcji, jak i ambicji odgrywania roli lokalnego mocarstwa. Modernizacja techniczna sił zbrojnych, w tym lotnictwa, trwa w zasadzie nieustannie, ale znacząco przyspieszyła w ostatnich dwóch dekadach.
Grupa WB podsumowała rok 2024, w którym w sektorze wojskowym zrealizowano lub rozpoczęto realizację kilku istotnych dla Sił Zbrojnych RP i odbiorców zagranicznych umów. Firma, która w niektórych segmentach ma już ugruntowaną, a wręcz dominującą pozycję na krajowym rynku, zainicjowała w br. nowe projekty, z których...
Artykuł przedstawia dzieje 151. EM latającej na PZL-ach P.7a w ramach Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. Na samolotach z mocno wyeksploatowanymi silnikami zadaniem eskadry było zwalczanie samolotów Luftwaffe, wykonywanie lotów rozpoznawczych, eskortowanie własnych samolotów rozpoznawczych.
Działania powietrze podczas stoczonej 80 lat temu bitwy ardeńskiej zaliczają się do jednych z najbardziej zmasowanych w czasie drugiej wojny światowej. Bitwa wyróżniała się wielką skalą zaangażowanych sił, zasięgiem terytorialnym, bardzo intensywnym i permanentnym przebiegiem, a co za tym idzie wysokimi stratami.
XF5F-1 Skyrocket był pierwszym dwusilnikowym myśliwcem pokładowym zamówionym przez US Navy i pierwszym tego rodzaju samolotem skonstruowanym w firmie Grumman. Jego projekt powstał pod koniec lat 30., a jedyny zbudowany prototyp oblatano w 1940 roku. Problemy napotkane podczas prób oraz zmiana priorytetów po wybuchu wojny...
Śmigłowiec transportowy CH-47 Chinook został skonstruowany na przełomie lat 50 i 60. w firmie Vertol. W połowie lat 60. Chinooki zadebiutowały podczas wojny w Wietnamie, gdzie wykazały się ogromną wszechstronnością i wytrzymałością. Od tamtej pory trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek operację wojsk amerykańskich bez ich udziału.
Końcem 2017 roku Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej przyjęły do uzbrojenia pocisk aerobalistyczny Kindżał wynoszony w powietrze przez samoloty-nosiciele MiG-31K będące przebudowanymi myśliwcami przechwytującymi. O jego istnieniu po raz pierwszy wspomniał prezydent Putin w czasie oficjalnego wystąpienia w marcu 2018 roku.
W październiku Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej utrzymały inicjatywę na szczeblu taktyczno-operacyjnym na całej linii frontu, co wymusiło stopniowe wycofywanie się związków taktycznych Sił Zbrojnych Ukrainy z części zajmowanych pozycji. Największe postępy Rosjanie odnotowali w obwodzie donieckim...
W 2023 roku do uzbrojenia Wojska Polskiego weszło pierwszych 12 lekkich samolotów bojowych FA-50, a w tym roku zaprezentowano pierwszy, wyprodukowany dla Polski samolot bojowy piątej generacji F-35A Husarz. Za chwilę rozpocznie się także proces szerokiej modernizacji 48 samolotów bojowych F-16 Jastrząb.