Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

Współczesne wojskowe samoloty wczesnego ostrzegania. Cześć I – rozwiązania europejskie i izraelskie

W ostatnich latach nastąpiło znaczne przyspieszenie rozwoju samolotów wczesnego ostrzegania radiolokacyjnego i kontroli przestrzeni powietrznej AEW&C (Airborne Early Warning and Control). Wynika to z faktu, że nowoczesne lotnicze stacje radiolokacyjne dalekiego zasięgu stały się na tyle lekkie i relatywnie nieduże, że...

Zobacz więcej

Przyszłość bombowców Global Strike Command

Potencjał bojowy Air Force Global Strike Command (AFGSC) możemy podzielić na dwie główne składowe: bombowce strategiczne oraz umieszczone w podziemnych silosach międzykontynentalne pociski balistyczne. Jednak to właśnie samoloty, dzięki swojej elastyczności pozwalającej na ich użycie również na konwencjonalnym polu walki...

Zobacz więcej

Zadania dla Merlinów w MW RP

Polskie AW101 będą w naszych siłach zbrojnych nową jakością, porównywalną (oczywiście z zachowaniem wynikających ze skali zamówienia proporcji) do wprowadzenia przed laty samolotów F-16 Jastrząb czy transportowców CASA-295.

Zobacz więcej

Mitsubishi A6M nad Południowym Pacyfiku. Cz. I

Zakończona niepowodzeniem ofensywa powietrzna na Wyspach Salomona, prowadzona w okresie sierpień–listopad 1942 roku, wyczerpała siły lotnictwa japońskiej marynarki wojennej. Wobec braku perspektywy osiągnięcia sukcesu podjęto decyzję o wycofaniu się z Guadalcanalu, a przetrzebione formacje cesarskiego lotnictwa otrzymały zadanie...

Zobacz więcej

Szachak – Dassault Mirage IIIC w służbie Izraela, cz. III – wojna Jom Kipur

Gwiazda myśliwca Szachak ostatni raz zabłysła nad Bliskim Wschodem w październiku 1973 roku, podczas wojny Jom Kipur. W tym czasie Chejl ha-Awir dysponowały tylko jednym pełnym dywizjonem tych samolotów, którym był 117. tajset, operujący nad frontem północnym przeciwko Syrii. 

Zobacz więcej

F-16 Fighting Falcon w US Air Force

Samoloty wielozadaniowe F-16 Fighting Falcon stanowią trzon lotnictwa bojowego Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych (US Air Force). Mimo coraz szybszego wprowadzania maszyn F-35A Lightning II popularne Vipery, jak nieoficjalnie nazywa się w USAF maszyny F-16, aż do początków przyszłej dekady będą stanowić...

Zobacz więcej

Siły Powietrze Łotwy

Łotwa to jeden z trzech krajów bałtyckich, które odzyskały niepodległość na początku lat 90. XX wieku po trwającym ponad 50 lat przymusowym wcieleniu do Związku Radzieckiego, po czym w 2004 roku razem wstąpiły do NATO. Odrodzone w 1992 roku łotewskie Siły Powietrzne są jednymi z najmniejszych w Europie. 

Zobacz więcej

Chińskie samoloty pasażerskie

Chiński przemysł lotniczy od wielu lat próbuje dołączyć do grona największych dostawców samolotów pasażerskich. Choć plany te obliczone są w dużej mierze na przejęcie rynku wewnętrznego, chińskie ambicje mają bardziej dalekosiężny charakter. 

Zobacz więcej

Lotnicze aspekty walk w Górskim Karabachu

27 września siły zbrojne Azerbejdżanu rozpoczęły ofensywę w zajmowanym od ćwierćwiecza przez siły ormiańskie Górskim Karabachu. Game changerem konfliktu okazały się będące w azerskim arsenale bezpilotowe statki powietrzne produkcji tureckiej i izraelskiej.

Zobacz więcej

Hermann Graf – ekspert Sowietów od bombardowań strategicznych

W wyniku klęski III Rzeszy Sowieci wzięli do niewoli wielu prominentnych oficerów i generałów Wehrmachtu, lub dzięki współpracy z aliantami uzyskali możliwość dostępu do innych, gdy znajdowali się w gestii Amerykanów czy Brytyjczyków. Dla wojskowych RKKA najważniejsi byli oczywiście generałowie wojsk lądowych III Rzeszy...

Zobacz więcej

III/6 Dywizjon Myśliwski w latach 1937–1939. Część I

W godzinach przedpołudniowych 2 września 1939 roku w zasadzce w Kłoniszewie dyżur w kabinach PZL-i pełnili ppor. pil. Marian Trzebiński oraz kpr. pil. Jan Malinowski. Na stogu siana mechanicy z lornetkami lustrowali niebo w poszukiwaniu niemieckich samolotów. W pewnym momencie dali znak dowódcy klucza, że mają startować. 

Zobacz więcej

Przeciw radarom i obronie przeciwlotniczej

W ostatnich tygodniach, media, w tym i branżowe, poświęciły dość dużo miejsca doniesieniom dotyczącym ostatniej odsłony konfliktu w Górskim Karabachu. Dość dużo miejsca poświęcono przy tym stratom ponoszonym przez ormiańską obronę przeciwlotniczą. Przy czym były to dość często informacje utrzymane w sensacyjnym tonie...

Zobacz więcej

Global Strike Command – strategiczna pięść sił zbrojnych USA

Air Force Global Strike Command to pełna nazwa stosunkowo nowej, powstałej w 2009 roku formacji, wchodzącej w skład Sił Powietrznych USA. Mimo „młodego wieku” pełni ona kluczową rolę nie tylko w obrębie tego rodzaju sił zbrojnych, ale w całym systemie bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. 

Zobacz więcej

Włoskie lotnictwo torpedowe. Część 2. Najcięższe bitwy Regia Aeronautica, lata 1942–1943

Wydarzenia roku 1941 roku spowodowały, że w Regia Aeronautica bardzo wysoko oceniono nową specjalność, jaką dla Włochów było lotnictwo torpedowe. Sztab Generalny Królewskiego Lotnictwa nakazał przekształcić w jednostki torpedowe aż trzy Stormi (pułki) bombowe: 7°, 32° i 46°. 

Zobacz więcej

Myśliwiec Polikarpow I-153. Część I

W czerwcu 1941 roku dwupłatowe samoloty myśliwskie były już poważnym anachronizmem. Mimo tego były jeszcze dość licznie reprezentowane w lotnictwach państw na kilku kontynentach. W Europie stanowiły część wyposażenia sił powietrznych Bułgarii, Hiszpanii, Irlandii, Słowacji, Szwecji i Węgier. 

Zobacz więcej

Czerwone gwiazdy z pomocą dla Warszawy

Powstanie wywołane przez dowództwo Armii Krajowej 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie od początku znalazło się w wojskowej i politycznej izolacji. Armia Czerwona, która choć starała się w kolejnych tygodniach zdobyć miasto, otrzymała jednocześnie z Moskwy zakaz udzielania pomocy powstańcom. 

Zobacz więcej

Czerwone Spitfire’y nad Kubaniem – cz. II

Kubań to pierwszy rejon walk, nad którym po stronie radzieckiej wzięło udział kilka pułków myśliwskich uzbrojonych w amerykańskie i brytyjskie myśliwce przekazane w ramach umowy lend-lease. Użycie Airacobr z 16. GIAP oraz 45. i 298. IAP stało się wkrótce powszechnie znane, ale szczegóły działalności bojowej 57. 

Zobacz więcej

Antonow An-30

Rozległość obszaru Związku Radzieckiego sprawia, że istnieje zapotrzebowanie na środki do jego badań. Znaczące miejsce wśród nich zajmowały samoloty fotogrametryczne, szczególnie potrzebne w rejonach Syberii i Dalekiego Wschodu. W latach 50. stosowano odpowiednie modyfikowane pasażerskie Li-2, Ił-12 oraz Ił-14.

Zobacz więcej

Śmigłowiec bojowy Tiger. Użytkownicy i projekty modernizacyjne

Śmigłowiec bojowy Airbus Helicopters Tiger (Tigre) powstawał jako wyspecjalizowana maszyna przeciwpancerna. Zmiana środowiska bezpieczeństwa światowego i wyzwania pola walki spowodowały, że ostatecznie powstał uniwersalny śmigłowiec bojowy. Maszyna uczestniczyła już w kilkunastu operacjach bojowych i można...

Zobacz więcej

Siły Powietrze Omanu

Oman nie jest zaliczany do regionalnych potęg wojskowych na Bliskim Wschodzie i nie angażuje się w lokalne konflikty. Stopniowo rozbudowywane i modernizowane Królewskie Siły Powietrzne Omanu nie są zbyt liczne w porównaniu z sąsiednimi krajami, ale dysponują obecnie bardzo nowoczesnym wyposażeniem i infrastrukturą. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter