Siły Powietrzne Indonezji są jednym z bardziej egzotycznych użytkowników rosyjskich samolotów bojowych. Eksploatują obecnie szesnaście myśliwców Suchoja: pięć jednomiejscowych Su-27SK/SKM oraz jedenaście dwumiejscowych Su-30MKK/MK2. Od kilku lat negocjowany jest też kontrakt na zakup jedenastu najnowszych Su-35SK.
Śmigłowce bojowe (bojowo-transportowe) rodziny Mi-24 (Mi-35) są na świecie niezwykle rozpowszechnione, są bowiem na stanie sił zbrojnych i organizacji paramilitarnych prawie 60 krajów. Pomimo zachodzących w wielu armiach świata zmian nie zanosi się na to, abyśmy szybko rozstali się ze śmigłowcami tej rodziny...
Po skonstruowaniu w latach 50. pierwszych bojowych samolotów naddźwiękowych nieuniknione stało się zainteresowanie przemysłu opracowaniem samolotów cywilnych o wysokich osiągach prędkościowych. Kilka krajów zaangażowało się wówczas w prestiżowy wyścig w dziedzinie konstrukcji naddźwiękowych samolotów pasażerskich...
Każda armia w czasie pokoju ma jedno, najważniejsze zadanie – jak najlepiej przygotować się do ewentualnego, nowego konfliktu zbrojnego. Podporządkowane są temu wszystkie zabiegi organizacyjne, proces szkolenia oraz modernizacja techniczna posiadanego uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia.
Od chwili oblotu pierwszego prototypu C295M minęły już ponad dwie dekady. W tym czasie linie produkcyjne opuściło co najmniej 176 maszyn tego typu (stan na kwiecień bieżącego roku). Kolejnych 38 oczekuje na dostawy, produkcję, lub też znajduje się w różnych fazach montażu.
Kiedy rankiem 17 września 1939 roku Związek Sowiecki, wypełniając sojusznicze zobowiązania wobec III Rzeszy, podstępnie zaatakował Polskę, nasze lotnictwo nie było już w stanie podjąć walki z nowym najeźdźcą. Do starć między samolotami obu stron dochodziło jedynie w nielicznych przypadkach.
W czasie trwania tzw. bitwy o Anglię, kiedy nad Wyspy Brytyjskie ciągnęły liczne wyprawy bombowe Luftwaffe, również bombowce RAF prowadziły intensywne nocne akcje ofensywne. Działania Bomber Command zmusiły dowództwo Luftwaffe do rozbudowy własnego nocnego lotnictwa myśliwskiego – Nachtjagdwaffe.
Canberry wyprodukowane w Wielkiej Brytanii i Australii służyły w siłach powietrznych 16 krajów. Najdłużej używane były w Wielkiej Brytanii (w latach 1951–2006), Peru (1956–2008) i Indiach (1957–2007). Brały aktywny udział w wielu konfliktach zbrojnych – wojnie sueskiej w 1956 roku, wojnie domowej w Kongu w latach 1961–1962...
W drugiej połowie czerwca 1942 roku Afrika Korps zmusił brytyjską 8. Armię do odwrotu na linię El Alamein. Uszczuplanie dostaw dla oddziałów Rommla kolejny raz stało się więc sprawą najwyższej wagi. Przeciwko konwojom płynącym z Włoch do portów libijskich wykorzystane zostały m.in. samoloty torpedowe Bristol Beaufort...
Wprowadzony do produkcji na początku lat 70. i wyprodukowany w niemal 1400 egzemplarzach An-26 był podstawowym lekkim samolotem transportowym sił powietrznych państw bloku wschodniego. Choć droga do powstania tej maszyny nie była prosta, wynik okazał się wart wysiłku i uporczywości konstruktorów z biura Olega Antonowa.
Do połowy ubiegłego roku Siły Powietrzne Emiratu Katar były nieliczne, a ich potencjał bojowy niewielki. W najbliższych latach sytuacja ulegnie radykalnej zmianie dzięki pozyskaniu nowoczesnych samolotów bojowych Dassault Rafale, Boeing F-15QA i Eurofighter Typhoon oraz śmigłowców NH90.
Wielozadaniowy samolot bojowy F/A-18E/F Super Hornet jest obecnie podstawową maszyną bojową lotnictwa amerykańskiej marynarki wojennej. W czerwcu producent przekazał US Navy dwa pierwsze z zamówionych 78 egzemplarzy jego zmodernizowanego wariantu oznaczonego Block III, do standardu...
Amerykański śmigłowiec szturmowy AH-64 Apache to jeden z najbardziej znanych i najlepszych wiropłatów tej kategorii na świecie. Choć od oblotu prototypu minęło już 45 lat, sukcesywnie udoskonalany Apache wciąż jest produkowany i znajduje nowych nabywców. Obecnie użytkownikami różnych jego wersji są...
Wykorzystanie lotnictwa do przemytu narkotyków w Ameryce Łacińskiej ma długą i bogatą tradycję. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę konieczne do pokonania odległości oraz słabą infrastrukturę lądową krajów leżących w tym obszarze. Jeśli dodamy do tego wielość akwenów wodnych w tamtym rejonie, okazuje się, że...
14 maja 2020 roku US Naval Air Systems Command (NAVAIR) opublikowało w rządowym serwisie System for Award Management zapytanie o informacje (RFI) 20-0001/UJTS, które konkretnie dotyczy zakupu nowych samolotów szkolnych. Te miałyby zostać docelowo pozyskane na potrzeby realizacji programu szkolenia...
Wieczorem 22 czerwca 1941 roku premier Wielkiej Brytanii wygłosił przemówienie radiowe, w którym przyrzekł, że Imperium udzieli Rosjanom „wszelkiej możliwej pomocy”. Cztery dni później dwie łodzie latające przywiozły do Archangielska członków misji wojskowej, a także nowego ambasadora w Moskwie.
W celu przetestowania nowego samolotu w Rechlinie utworzono eskadrę doświadczalną Erprobungstaffel 210, której piloci nie wydali o samolocie pochlebnej opinii, mimo że w czasie prób rozbito tylko jeden samolot. 23 września 1941 roku w wyniku awarii silników stracono Me 210A-1 W.Nr.117.
Lidia Władymirowna Litwiak urodziła się 18sierpnia 1921 roku w Moskwie. Jej ojciec był urzędnikiem kolejowym, który w latach 30. padł ofiarą stalinowskich czystek. Nie odbiło się to jednak bezpośrednio ani na Lidii, ani na innych członkach jej rodziny prawdopodobnie z tego względu, że Władymir Litwiak porzucił swoją rodzinę kilka lat wcześniej.
1 lipca 1938 roku japońskie Ministerstwo Armii zatwierdziło do realizacji program rozbudowy i modernizacji Lotnictwa Japońskiej Armii Cesarskiej. Plan rozwoju uzbrojenia lotniczego , opracowany w Głównym Biurze Lotnictwa Armii, zakładał m.in. opracowanie dwóch typów jednomiejscowych, jednosilnikowych myśliwców – lekkiego Ki-43 i ciężkiego Ki-44.
English Electric Canberra był pierwszym brytyjskim bombowcem z napędem odrzutowym. Jego projektowanie rozpoczęło się jeszcze podczas drugiej wojny światowej, pierwszy prototyp oblatano w maju 1949 roku, a ostatnie egzemplarze wycofano ze służby dopiero w lipcu 2006 roku!