W czasie drugiej wojny światowej było wiele dni, w których dotychczas ustalony przebieg wydarzeń w ciągu krótkiego czasu radykalnie się zmieniał. Poniższy artykuł jest próbą analizy walk powietrznych stoczonych nad Półwyspem Kerczeńskim w dniach 25–26 listopada 1943 roku, które są przykładem takiej właśnie zmiany biegu historii.
We wrześniu 1939 roku na Węgry przeleciało pięć polskich samolotów. Trzy spośród nich Węgrzy wprowadzili na stan swojego lotnictwa wojskowego, używając ich w szkolnictwie, a następnie przekazując do lotnictwa cywilnego.
Śmigłowiec wielozadaniowy Leonardo (AgustaWestland) AW101, wcześniej oznaczany EH101, powstał w latach 1984-1989 w wyniku współpracy dwóch przedsiębiorstw lotniczych – brytyjskiego Westland Helicopters i włoskiej CAG Agusta. W ciągu ostatnich 30 lat śmigłowiec Merlin został wyprodukowany w liczbie ponad 200 sztuk...
Program Joint Strike Fighter (JSF), rozpoczęty formalnie przez amerykański Department of Defence (DoD) w marcu 1996 roku, jest formalnie w trzeciej fazie nazwanej programem nieustannego doskonalenia samolotu Continuous Capability Development and Delivery (C2D2). Faza pierwsza, Concept Demonstration Phase (CDP), trwała w latach 1996–2001.
Obecność rolniczych samolotów w siłach zbrojnych wielu państw od dłuższego czasu nie jest niczym szczególnym. Pełnią one na ogół funkcje pomocnicze, związane z szeroko pojętą obroną cywilną, jak na przykład gaszenie pożarów lasów czy opryski przeciwko sezonowym szkodnikom upraw (ptaki, szarańcze) lub owadom roznoszącym choroby tropikalne.
Alexander Vraciu był w czasie II wojny światowej najskuteczniejszym pilotem myśliwskim US Navy w okresie od przejścia w drugiej połowie 1943 roku do ofensywy na środkowym Pacyfiku do zwycięstwa w czasie kampanii mariańskiej w połowie 1944 roku. Z 19 zwycięstw powietrznych znajdujących się na jego koncie aż...
Próbę adaptacji samolotu SB do roli bombowca nurkującego podjęto w 1938 roku. Według przyjętych założeń ładunek bombowy miał być przenoszony wyłącznie wewnątrz kadłuba. Ponieważ zawieszenie bomb na standardowych wyrzutnikach bombowych wykluczało możliwość wyrzucenia ich poza komorę w stromym nurkowaniu, konieczne było...
Wiosną 1944 roku piloci operującego nad Krymem dywizjonu myśliwskiego II./JG 52 walczyli w szczególnie trudnych warunkach. Od końca lutego 1944 roku musieli bowiem toczyć walki na trzech kierunkach operacyjnych. O ile wcześniej dywizjon operował głównie nad wschodnią częścią półwyspu, w rejonie Kerczu i Teodozji...
Po wstrzymaniu prac nad programem bombowca XB/YB-35 o napędzie tłokowym zakłady Northropa skoncentrowały się na opracowaniu na jego bazie samolotu YB-49 o napędzie turboodrzutowym. Ostatnim ogniwem trwającego ponad dziesięć lat programu był samolot rozpoznawczy YRB-49A.
Przylot An-225 – jedynego egzemplarza największego samolotu transportowego – jest dla entuzjastów lotnictwa na całym świecie wielkim wydarzeniem. Ładownia zbudowanej ponad 30 lat temu olbrzymiej maszyny służy obecnie do komercyjnego transportu nietypowych ciężkich ładunków. Pierwotnie jednak gigant powstał...
Choć An-124 pozostaje w cieniu zbudowanego w jednym egzemplarzu większego An-225, szczyci się mianem największego seryjnie produkowanego samolotu transportowego. W przyszłym roku minie 35 lat od daty przyjęcia go do eksploatacji, początkowo wyłącznie do użytku radzieckiego wojska i służb państwowych.
Lotnictwo każdego rodzaju amerykańskich sił zbrojnych utrzymuje co najmniej jedną jednostkę specjalizującą się w misjach Red Air, czyli odgrywaniu w treningowych walkach powietrznych roli nieprzyjaciela – zwykle oznaczanego w planach sztabowych kolorem czerwonym.
Rodzina amerykańskich wojskowych śmigłowców transportowych Sikorsky S-70 Blackhawk jest niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych typów pionowzlotów w najnowszej historii lotnictwa. Maszyna doczekała się kilkudziesięciu odmian i została wyeksportowana do ponad 20 krajów świata.
Mimo upływu 30 lat od rozpoczęcia produkcji śmigłowiec W-3 Sokół jest nadal rozwijany w kierunku zwiększenia możliwości bojowych. Najnowszą jego odmianą w służbie Sił Zbrojnych RP jest obecnie W-3PL Głuszec. Nie jest on jednak ostatnim słowem zakładów PZL-Świdnik, jeśli chodzi o uzbrojone wersje Sokoła.
Najważniejszy projekt rosyjskiego samolotu bojowego jest obecnie w dość skomplikowanej sytuacji. Z jednej strony przyszły producent Su-57 otrzymał w sierpniu ubiegłego roku zamówienie na wyprodukowanie pierwszej serii tych maszyn i kontrakt jest znacznie większy, niż pierwotnie planowano, z drugiej – katastrofa pierwszej maszyny przedseryjnej...
Epidemia spowodowana wywołującym chorobę COVID-19 koronawirusem SARS-CoV-2 doprowadziła do nagłej zapaści na rynku przewozów lotniczych. Jej czas trwania, według niektórych ocen, może przeciągnąć się nawet do kilku lat. W związku ze wstrzymaniem operacji lotniczych i przewidywanym drastycznym ograniczeniem popytu...
Samolot Messerschmitt Me 210 był podjętą przez przemysł lotniczy III Rzeszy ambitną próbą zbudowania wielozadaniowej maszyny bojowej klasy Kampfzerströrer, tj. zdolnej do wypełniania zadań, jakie dotychczas spełniało kilka samolotów zupełnie różnych typów.
Otto Kittel pochodził z Sudetów, przychodząc na świat 21 lutego 1917 roku w małej wiosce Kronsdorf (obecnie Krasov, Republika Czeska) w powiecie Jägerndorf (współczesny Krnov). Jego marzeniem z dzieciństwa była kariera kierowcy samochodu wyścigowego, przed wstąpieniem do Luftwaffe rozpoczął więc naukę zawodu mechanika.
7 lutego 1942 roku, gdy tylko nad bazą w Semplak pojawił się japoński samolot rozpoznawczy, postawiono w stan gotowości Afdeeling 3-Vl.G.IV. Od 8 lutego dywizjon utrzymywał dwa patrole w pogotowiu. Poderwano je dwa razy w tym dniu, ale nie zdołano przechwycić wysoko lecącego, szybkiego armijnego Mitsubishi Ki-46, rozpoznającego Tjililitan i Kemajoran.
W drugiej połowie października 2019 roku Air Combat Command USAF w ramach programu Combat Air Forces Adversary Air (ADAIR II) wyłoniło siedem firm mającym wypełniać zadania agresorów w czasie ćwiczeń prowadzonych w różnych lokalizacjach na terenie Stanów Zjednoczonych. Wśród firm znalazły się takie podmioty jak...