Stowarzyszenie Entuzjastów Lotnictwa Grupa Archeo Łask opiekuje się dwunastoma zabytkowymi statkami powietrznymi stanowiącymi w przeszłości wyposażenie polskiego lotnictwa wojskowego. Większość z nich została odrestaurowana do stanu, jakiego mogą pozazdrościć lotnicze eksponaty dużo większych...
Organizowane co dwa lata od 2013 roku ćwiczenia Blue Flag z kilku powodów stały się jednymi z najważniejszych międzynarodowych ćwiczeń lotniczych. Po pierwsze, ich organizatorem są Zroa HaAvir VeHahalal (Israel Air and Space Force, IASF) – siły powietrzne o wspaniałej historii, szczycące się niezwykłymi zdolnościami operacyjnymi.
Współczesne lotnictwo wojskowe Cypru dysponuje wyłącznie śmigłowcami, używając 20 maszyn czterech różnych typów, z których każdy wyprodukowano w innym kraju. Są to francuskie Gazelle, rosyjskie Mi-35P, amerykańskie Bell 206L oraz włoskie AW139.
Brytyjskie lotnictwo morskie ma długą i niezwykle bogatą historię. Powstało jeszcze przed pierwszą wojną światową. Okresy największego rozwoju przypadły na obie wojny światowe i pierwszą połowę lat 60. W latach 80. zostało mocno zredukowane, a w 2010 roku pozbawione samolotów bojowych.
Amerykańskie siły powietrzne przymierzają się do radykalnej zmiany w procesie projektowania i wdrażania nowych typów taktycznych samolotów bojowych. Jeśli głoszone dzisiaj koncepcje zostaną wdrożone do realizacji, nowe amerykańskie myśliwce mogą się pojawić w ciągu zaledwie pięciu lat.
Na porośniętej gęstą dżunglą Sumatrze główne lotniska, P1 i P2, położone były wokół Palembang, dużego miasta, na południe od którego, w Pladjoe i Soengai Gerong, znajdowały się rafinerie. Było to niejako zaplecze dla Singapuru i – co opisano w części I – wysyłano stąd Hurricane’y dla wsparcia obrony Malajów i Singapuru, tam je też ewakuowano.
W drugiej fazie walk o Półwysep Kerczeński Hptm. Gerhard Barkhorn w ciągu dwóch miesięcy osiągnął 38 zwycięstw powietrznych, w tym swoje jubileuszowe 250. zestrzelenie. Co ciekawe, wiarygodność sukcesów meldowanych przez Niemca w zestawieniu z dokumentami radzieckich jednostek lotniczych...
Malta od początku włoskiego udziału w wojnie nie była atakowana z taką intensywnością, jakiej należało oczekiwać. W ostatnich miesiącach 1940 roku doszło wręcz do załamania powietrznej ofensywy przeciwko brytyjskiej kolonii. Dla Włochów większe znaczenia miały działania w Afryce Północnej i Grecji.
17 lipca bieżącego roku minęło 30 lat od oblotu jednej z najbardziej charakterystycznych i zarazem najdroższych maszyn w historii lotnictwa, bombowca strategicznego Northrop B-2 Spirit. W 2019 roku była jeszcze jedna rocznica do świętowania, minęło bowiem 20 lat od chwili pierwszej bojowej misji B-2...
Jednym z najbardziej egzotycznych użytkowników legendarnych samolotów myśliwskich P-51 Mustang były Siły Powietrzne Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, które dużą liczbę maszyn tego typu zdobyły na pokonanych wojskach Kuomintangu i wcieliły większość z nich do służby liniowej.
Klęska Rosji i Austro-Węgier w pierwszej wojnie światowej oraz będący ich konsekwencją rozpad obu mocarstw przyniosły powstanie szeregu nowych niepodległych państw. Musiały one jednak udowadniać swoje prawo do istnienia na drodze zbrojnej konfrontacji. Nie inaczej było z państwem ukraińskim.
Okres rywalizacji dwóch supermocarstw rozpoczęty po zakończeniu drugiej wojny światowej obfitował w szereg wojen zastępczych, ale nigdy nie doprowadził do bezpośredniego starcia Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego na polu bitwy. Jednak w 1950 roku, w czasie wojny koreańskiej, doszło do groźnego incydentu...
Lata zimnej wojny były okresem gwałtownego rozwoju lotnictwa wojskowego. Zaowocowało to powstaniem dużej liczby konstrukcji, z których wiele stawało się jedynie epizodem historii. Wśród powstałych w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku maszyn znalazły się jednak i takie, które okazały się być wyjątkowo długowieczne i podatne na modernizacje...
Kuwejckie Siły Powietrzne zostały utworzone w 1961 roku, po uzyskaniu niepodległości przez emirat. Początkowo głównym dostawcą samolotów była Wielka Brytania. W latach 70. we Francji i Stanach Zjednoczonych kupiono nowe samoloty i śmigłowce. Podczas wojny w Zatoce Perskiej kuwejckie lotnictwo operowało z Arabii Saudyjskiej.
Działania Enhanced Air Policing to zdolność, którą siły NATO rozwijają od lat 50. XX wieku, integrując w jeden system narodowe systemy obrony powietrznej, udostępniane przez kilka państw członkowskich. Taka aktywność w czasie pokoju nieustannie monitoruje nienaruszalność przestrzeni powietrznej kraju gospodarza.
Lotnictwo francuskiej marynarki wojennej (Marine Nationale), podobnie jak formacje lotnicze pozostałych francuskich rodzajów sił zbrojnych, przechodzi w ostatnich latach zmiany spowodowane pogorszeniem się sytuacji na świecie. Efektem analizy zmian w środowisku bezpieczeństwa jest opublikowany w grudniu 2017 roku...
1 października z okazji 70-lecia proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej w stolicy kraju odbyła się wielka defilada wojskowa. Zaprezentowano na niej zupełnie nowe, ale też znane już typy uzbrojenia, choć niektóre w całkiem nowych i ciekawych wersjach.
1 października Bell ujawnił koncepcję nowego śmigłowca rozpoznawczo-bojowego, który zamierza zaproponować US Army w ramach ogłoszonego w czerwcu 2018 r. programu FARA CP (Future Attack Reconnaissance Aircraft Competitive Prototype). Bell jest jednym z pięciu zespołów konstrukcyjnych ubiegających się o zamówienie...
Samoloty szturmowe Iljuszyn Ił-2 brały udział w działaniach bojowych niemal od samego początku operacji „Barbarossa” w czerwcu 1941 roku. W radzieckich jednostkach bojowych maszyny Iljuszyna wytrwały aż do końca wojny, stając się jednym z symboli zwycięstwa Armii Czerwonej nad Niemcami.
W październiku 1941 roku zakłady firmy Avro w Chadderton zaczęły opuszczać pierwsze seryjne bombowce czterosilnikowe typu Lancaster. Trafiały do dwóch dywizjonów Królewskich Sił Powietrznych, w których zadebiutowały bojowo w pierwszych dniach marca 1942 roku w lotach na minowanie.